Interview s designérem Vojtěchem Beránkem

KartoonsKARTOONS, design šetrný k přírodě

Mladá česká firma Kartoons vyrábí designový nábytek. Od konkurence se však neliší jen nápaditými tvary, ale i materiálem. Všechny kousky od této firmy jsou vytvořeny z recyklovatelné lepenky. O tom, jak se takovýto nábytek vyrábí, ale i o mnohém dalším jsme si povídali se zakladatelem značky Vojtou Beránkem.

Kdo je Vojta Beránek?

Vojtovi je čerstvých 29 let, ale za tu dobu již stačil stihnout mnohé. Vystudoval architekturu na ČVUT v Praze. Právě na vysoké škole poprvé objevil to, jak může být karton pevným materiálem. Zúčastnil se soutěže zpravodajského serveru iDnes.cz s názvem Tvůj příběh. Soutěž vyhrál a získal 100 000 korun na realizaci svého nápadu. Tím bylo vytvořit designový nábytek z kartonu, který bude finančně dostupný i studentům. Vojta však přiznává, že kvalitní karton je poněkud dražší záležitostí. I presto si však jeho nápadité výrobky získávají stále větší oblibu především u mladých lidí, kteří hledají neotřelé designové kousky.Jak se vůbec zrodila myšlenka vyrábět nábytek z lepenky?

Během studia na vysoké škole jsem si všiml pevnosti kartonu. Zúčastnil jsem se soutěže Hala roku, kde se stavěly konstrukce z různých materiálů a následně se zatěžovaly závažím, než praskly. Část konstrukcí byla navržena právě z kartonu. Tehdy jsem si poprvé uvědomil, jak je karton překvapivě pevným materiálem.

KartoonsJak probíhala první realizace nápadu?

Úplně prvním kartonovým výrobkem byl sedák, který máme v nabídce dodnes. Na začátku jsem vůbec netušil, jaký výrobní proces zvolit, ani nic o tom, že existují různé druhy kartonu. První sedáky byly raženy pomocí raznice a z méně kvalitního kartonu, který se nakonec ukázal jako nevhodný. Způsob výroby ražbou jsem také později opustil.

Změnila se výroba od té doby, co jste začali poprvé vyrábět?

Na výrobu jsme si pořídili laser, díky kterému jsme schopni upravit a poslat do výroby jakýkoliv tvar během několika minut. Další velkou proměnou prošly bočnice nábytku. Ze začátku byly sedáky z boku opatřeny pouze fólií. Později jsme přešli přes tapety a dřevovláknité desky až k dnes používané bukové překližce. Ta zaručuje dostatečnou pevnost nábytku z bočních stran.

Má kartonový nábytek výhody oproti tomu klasickému?

Výhodou nábytku bude určitě jeho lehkost a možnost následné recyklace. Naše výrobky jsou k přírodě skutečně šetrné, protože jsou ze 2/3 vyrobeny z již recyklovaného materiálu.

Je nábytek z lepenky pevný? Někdo by mohl namítat, že je to přeci jen papír…

Díky tomu, že pro výrobu používáme velice kvalitní karton, je nábytek opravdu pevný. Sedáky neskládáme z obyčejného materiálu, se kterým se setkáme například u krabic na potraviny. Zhotovujeme je z kartonu, do kterého se balí elektronika nebo těžké autodíly.

KartoonsNevyrábíte však jen nábytek, jakou nejzajímavější věc jste z lepenky zhotovili?

V našem portfoliu najdete stínidla, celé lampy, dekorace či módní doplňky. Zajímavou realizací byl například recepční pult v kadeřnictví Misha. Nyní ve spolupráci s Doplňkem pro život dokončujeme další zajímavý projekt. V rámci něj jsme zhotovili dokonce módního kartonového motýlka.

Váš motýlek ale nepomáhá jen přírodě, o co jde?

Výtěžek z jeho prodeje jde na pomoc Terezce, která trpí nemocí motýlích křídel. Díky tomuto projektu jsem se mohl detailně seznámit s touto zákeřnou nemocí. Doufám, že se nám povede Terezce z výtěžku zaplatit cestu k Černému moři, které jí v boji s nemocí pomůže.

Co vás při práci inspiruje?

Dá se říci, že vše kolem mě. Pro některé produkty byly inspirací již existující výrobky. Ty jsme chtěli udělat netradičně, z neobvyklého materiálu. Tak například vznikly kartonové kukačky nebo kartonový budík

Jaký je vztah Čechů k designovým výrobkům?

Bohužel pro velkou část Čechů jsou designové výrobky stále nedostupné a raději nakupují ve velkých řetězcích. Situace se ale určitě zlepšuje. Stále častěji se setkáváme s lidmi, kteří si chtějí pořídit něco originálního. Zajímají se o původ výrobku nebo o to, kdo jej navrhl a kde byl produkt vyroben.

Čeho chtějí Kartoons dosáhnout v budoucnu?

Rádi bychom se soustředili na další možnosti recyklace a udržitelného životního stylu. V tomto roce plánujeme také oslovení zahraničních trhů, hlavně ve střední a západní Evropě. Naším dlouhodobým cílem je realizace více individuálních zakázek. Při nich totiž můžeme ukázat, co vše lze z kartonu vyrobit.

Kde si mohou čtenáři vaše výrobky zakoupit?

Celé portfolio našich výrobků mohou čtenáři najít na našich stránkách kartoons.cz. Výrobky dodáváme také do designových obchodů v Praze, Brně, Ostravě, Plzni. Začátkem podzimu se opět roztočí kolotoč designových akcí, kde budeme představovat naše novinky. Mohu doporučit například pražský LeMarket nebo ostravský Meat Design. Tady se s námi mohou zákazníci setkat i osobně a my si s nimi moc rádi popovídáme.

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!