Eurotrip aneb nejkouzelnější místa Evropy

Už máte jasno o letošní dovolené, nebo se na poslední chvíli rozmýšlíte, kam tento rok vyrazit? Máme pro vás tipy na zajímavá místa, kde můžete strávit zasloužené volno. Na své si přijdou nejen milovníci moře, ale i památek nebo turistiky.

Barcelona

V Barceloně si přijdou na své nejen milovníci prosluněných pláží, ale také obdivovatelé architektury a památek. Proto je dovolená zde skvělou volbou pro ty z vás, kteří hledají kombinaci moře a bohaté kultury. Barcelona je skvostnou ukázkou evropské secese. Nejvýznamnějším autorem, který zde tvořil, je Antoni Gaudí. Působil hlavně na přelomu 19. a 20. století, avšak v té době byly jeho modernistické stavby považovány za nevkusné. Dnes však tato originální architektura láká tisíce turistů z celého světa. Mezi místa, která nesmíte při návštěvě Barcelony vynechat, patří CasaBatlló. Tento dům je považován za Gaudího nejsecesnější stavbu. Balkóny ve tvaru lebek a okna rozdělená holenními kostmi nebo nohama racků přilákají pozornost snad každého návštěvníka. Ale nezapomínejme na čisté písčité pláže, které také k Barceloně neodmyslitelně patří. Nedaleko se také nachází pobřeží Costa Brava. To je skvělým tipem na výlet s dětmi. Nachází se tu totiž delfinárium a nespočet aquaparků.

Julské Alpy

Julské Alpy leží nedaleko slovinsko-rakouských hranic, avšak zasahují až na území Itálie. Nejpohodlnějším dopravním prostředkem je auto. Cesta sem trvá 7–8 hodin a je daleko méně nákladná než doprava letadlem. Navíc nemusíte řešit, jak svá zavazadla dopravit do výše položených horských hotelů. Na své si tu přijdou milovníci turistiky, ale především adrenalinu. Julské Alpy jsou totiž vyhledávaným místem na ferraty. To jsou cesty v náročném horském terénu, které bývají opatřeny lany, schůdky, stupačkami a jinými pomůckami. Mimo to má každý lezec povinnost mít nasazenou helmu a je zajištěn pomocí karabiny a lana. Nebezpečí, že se někdo zraní, je tak minimální, avšak přesto by měl člověk zvážit, zda tuto fyzicky náročnou cestu zvládne. Návštěvníci mají možnost vybrat si z několika typů obtížností, od těch nejsnadnějších až po ty určené výhradně zkušeným lezcům. Naopak pro poklidnou procházku lidé vyhledávají Triglavský národní park, který se nachází na území Julských Alp. Je to jediný národní park ve Slovinsku. Pokochat se tu můžete nádhernou krajinou. Té dominuje nejvyšší bod Triglav.

Zámky na Loiře

Zámky na LoiřeKdyž se řekne Francie, představí si většina lidí Paříž s její hlavní dominantou Eiffelovou věží. Avšak neméně kouzelným místem je oblast kolem řeky Loiry, která je doslova posetá renesančními zámky. A jaké skvosty 15. století byste neměli zapomenout navštívit? Většina turistů začíná svou cestu ve městě Blois, ve kterém leží zámek Château de Blois. Jeho historie sahá až do 13. století, avšak v 15. století byla tvrz přestavěna na renesanční zámek. Zajímavou součástí zámku je šatník Kateřiny Medicejské, který ocení zajisté všechny dámy. Největší ze zámků na Loiře je Chambord. Byl postaven z bílého vápence a byl vybaven velmi luxusně. Nachází se v něm přes 40 místností, 80 schodišť a okolo 350 krbů. Za zmínku stojí také zámek ve městě Amboise. Ční na skále nad městem, neboť byl postaven na základech středověkého hradu. Tento zámek byl jedním z prvních, které nesly znaky renesance. Nezapomeňte nahlédnout také do jeho zahrady, která byla první renesanční zahradou ve Francii.

Ostrov Skye

Skye je druhým největším ostrovem Skotska a leží na jeho západním pobřeží. Právě díky své poloze je skvělým místem pro ty z vás, kteří nemají rádi letní pařáky a touží se o dovolené trochu zchladit. Na tomto ostrově na vás doslova dýchne duch Skotska. Za pěkného počasí krajina navozuje dojem, že jste se ocitli v pohádce. Nenechte se však zmást, příroda na ostrově umí být velmi drsná. Místní obyvatelé jsou zvyklí na nemilosrdný vítr, který je většinou doprovázen silnými dešti, kvůli nimž je občas lepší ani nevycházet z domu. Pokud se rozhodnete Skye navštívit, určitě nezapomeňte na výlet za kolonií tuleňů, kteří tu žijí ve volné přírodě. Dopravit se k nim dá na menší loďce, kterou však řídí zkušený kormidelník. Pokud jste se tu rozhodli strávit několik dnů, udělejte si také výlet na místní hrady, dohromady jsou tu tři a nejznámějším z nich je Dunvegan Castle. K ostrovu neodmyslitelně patří i palírna whisky, jejíž exkurze skvěle doplní program za nepříznivého počasí.

Budapešť

Výhodou dovolené v Budapešti je přímé vlakové spojení z Česka, které mohou využít lidé bez vlastního auta. Vlakem i autem trvá cesta jen pár hodin, takže ji vydrží i menší děti. Budapešť je často svými nádhernými památkami přirovnávána k Praze. Mezi symboly tohoto města patří budova parlamentu. Tato honosná budova byla dokončena na přelomu 19. a 20. století. Je bohatě zdobená neogotickými prvky, sochami a štíty. Další typickou památkou je náměstí Hrdinů. Dominantou je Památník milénia. Ten byl stejně jako celé náměstí vybudován jako vzpomínka na oslavy tisíciletí od obsazení Karpatské kotliny Maďary roku 1896. Avšak Budapešť je i významným lázeňským městem, které je vyhledávané nejen v zimě, ale i v letních měsících. Hosty lákají především venkovní bazény s nejrůznějšími atrakcemi. K nejslavnějším patří lázně Gellért, Király nebo Lukács.

Řím

ŘímŘím má stejně jako Barcelona tu výhodu, že pobyt zde může být kombinací plážového lenošení a návštěv památek. Není sice přímořským městem, avšak autem cesta k pobřeží trvá ani ne tři čtvrtě hodiny. Řím je však především jedním z nejstarších měst Evropy. První památkou, ke které směřují kroky většiny turistů, je Koloseum. Přímo u něj je totiž zastávka metra. To bývá návštěvníky hojně využíváno, jelikož nemusí platit drahé parkovné v centru. Mezi další antické památky, které by neměl turista při návštěvě Říma opomenout, patří Forum Romanum nebo světoznámý chrám Pantheon. Město je ale také vyhledávaným poutním místem. V samotném srdci Říma se totiž nachází suverénní stát Vatikán, jehož hlavou je papež. K Vatikánu neodmyslitelně patří Svatopetrské náměstí, kterému dominuje bazilika svatého Petra. Ta patří k jedněm z největších kostelů na světě. K návštěvě Vatikánu by si však běžný turista neměl vybírat období křesťanských svátků, jakými jsou například Velikonoce. V tuto dobu totiž tento malý stát doslova praská ve švech. Sjíždí se sem věřící z celého světa, aby si připomněli zmrtvýchvstání Ježíše Krista.

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!