Magazín mojelékárna 7–8/2016

Za zažívací potíže si často můžeme sami
Trávicí systém je možné poměrně výstižně nazývat také např. zažívacím traktem. Velmi přiléhavé označení vystihuje i fakt, že pro mnohé z nás je příjem potravy opravdovým zážitkem. Ne vždy si však můžeme všemožná gastronomická lákadla užívat zcela bez následků. Ať už kvůli nevhodnému výběru nebo kombinování potravin, přejídání či vlivem již přítomného onemocnění nebo zvýšené citlivosti trávicího traktu nás nejčastěji trápí pálení žáhy, žlučníkové potíže nebo průjem.
Kortikoidy – obávané, ale nenahraditelné
Kortikoidy mají nezastupitelný význam v terapii mnoha nepříjemných a závažných onemocnění. I přesto, že je jejich užívání spojeno s řadou nežádoucích účinků, neměli by se jich pacienti nepřiměřeně obávat. Jsou-li aplikovány odborným lékařem, který dokonale zná pacientův stav, je jejich použití namístě. Naopak nikdy bychom je neměli užívat (ani lokálně) sami bez porady s odborníkem.
Interview s designérem Vojtěchem Beránkem
Mladá česká firma Kartoons vyrábí designový nábytek. Od konkurence se však neliší jen nápaditými tvary, ale i materiálem. Všechny kousky od této firmy jsou vytvořeny z recyklovatelné lepenky. O tom, jak se takovýto nábytek vyrábí, ale i o mnohém dalším jsme si povídali se zakladatelem značky Vojtou Beránkem. Vojtovi je čerstvých 29 let, ale za tu dobu již stačil stihnout mnohé. Vystudoval architekturu na ČVUT v Praze. Právě na vysoké škole poprvé objevil to, jak může být karton pevným materiálem.
Křídla pro Terezku
Propojením firmy Kartoons se sociálním projektem Doplněk pro život vznikla limitovaná edice 100 ks designových kartonových motýlků na výběr potřebných prostředků pro Terezku s nevyléčitelnou nemocí motýlích křídel, která by na podzim chtěla jet na ozdravný pobyt k Mrtvému moři, kde by se se nemoc mohla zmírnit a Terezce by se alespoň trochu ulevilo od bolestí. V Petřině rodině se nemoc motýlích křídel poprvé projevila před 60 lety. Trpí jí nejen ona sama, ale i její sourozenci. V roce 2012 se Petře narodila dcera Terezka. Hned po narození se Terezce začaly na tělíčku tvořit puchýřky. Diagnostika byla jasná.
Doplněk pro život
Sdružení lékáren Moje lékárna podporuje sociální projekt Doplněk pro život. Od května si můžete na e-shopu ML zakoupit módní doplňky, které pomáhají, a vyzvednout si je v lékárně! Tento sociální projekt dává možnost přivýdělku lidem, kteří nemohou docházet do zaměstnání. Jedná se především o matky handicapovaných dětí, jejichž ratolesti vyžadují celodenní péči.
Procvičujte mozek, má to smysl!
Zdálo by se, že problematika Alzheimerovy choroby, anebo přímo demence, je velmi neradostná,že se nedá najít příliš mnoho optimistických momentů. Je to pochopitelné – aktuálně předpokládáme, že v ČR žije s nějakou formou demence (Alzheimerova choroba je nejčastější příčinou demence) pravděpodobně 150 000 lidí, navíc stejný výpočet nás vede k předpokladu, že se počet lidí s demencí za dvacet let zdvojnásobí (!).
Analýza nakaženého klíštěte zachránila zdraví dvouletému dítěti
Společnost Elisabeth Pharmacon letos na začátku června zachytila v klíštěti odstraněném z hlavy dvouletého dítěte 50 mil. bakterií Anaplasma phagocytophilum (dříve ehrlichie). Dítě do několika dnů dostalo horečky a muselo být svěřeno do péče dětských lékařů, kteří mohli díky rozboru klíštěte zahájit přesnou antibiotickou léčbu.
Nepostradatelný hořčík
Hořčík je lehký, středně tvrdý, stříbrolesklý kov. Tvoří cca 1,9–2,5 % zemské kůry, čímž se řadí na 6. místo podle výskytu prvků. Hořčík je přítomný ve všech zelených rostlinách, kde je součástí chlorofylu (zelený pigment v rostlinách, sinicích a řasách), u živočichů jde o významný biogenní prvek (prvky důležité pro život, tzv. životatvorné).
Eurotrip aneb nejkouzelnější místa Evropy
Už máte jasno o letošní dovolené, nebo se na poslední chvíli rozmýšlíte, kam tento rok vyrazit? Máme pro vás tipy na zajímavá místa, kde můžete strávit zasloužené volno. Na své si přijdou nejen milovníci moře, ale i památek nebo turistiky.

 

 

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!