Síla meduňky lékařské

(Melissa officinalis)

Meduňka lékařská, slovensky medovka lekárska, je vytrvalá vysoká rostlina, která může dorůst až 150 centimetrů. Její květy jsou bílé, vzácně pak růžové, žlutobílé či bleděmodré, a můžeme je vidět každý rok mezi červnem a srpnem. Co nám meduňku silně charakterizuje, jsou její listy, které mají příjemnou vůni po citrónu. Běžně v přírodě ji můžeme spatřit ve Středozemí a Přední Asii, u nás pak v pěstírnách či zahradách, nebo v případě, že zplaní do přírody.

Pokud bychom si meduňku chtěli pěstovat, musíme vědět, že je náročná na teplo, a proto ji musíme vysadit na chráněných a slunných místech, jinak nám vymrzne (přes zimu ji musíme přihrnout hlínou nebo listím).

Meduňka lékařská se využívá v domácnostech a ve farmacii – především její listy či nať. Zásada je sbírat je před květem. Hlavními účinnými látkami jsou silice a třísloviny, v menším množství pak hořčiny, flavonoidy a minerální látky.

V domácnostech ji lidé pěstují i na zahrádkách, protože ji můžeme použít k přípravě jídel, jako jsou polévky, omáčky, hlavní jídla včetně masitých, saláty, majonézy, zálivky a octy. Hlavním faktorem je ona příjemná citrónová vůně a chuť. V lidovém léčitelství se z listů rovněž připravuje likér, který působí jako sedativum a hypnotikum.

Síla meduňky lékařské

Ve farmacii je její využití široké. Často se používá do čajů a sirupů (extraktů), které působí zklidňujícím a uvolňujícím způsobem na náš organismus. V dnešní době plné stresu určitě pozitivní věc. Současně také zlepšuje průběh a kvalitu spánku.

Nově se pak uznávají protivirové účinky, zvláště u herpesvirů (opar).
 

ZDRAVOTNÍ TVRZENÍ

Třezalka tečkovaná

Třezalka tečkovaná
Pomáhá udržovat vyváženou a pozitivní náladu, zdravý spánek a podporuje relaxaci.

Srdečník lékařský

Srdečník lékařský
Podporuje správné fungování kardiovaskulárního systému.

Meduňka lékařská

Meduňka lékařská
Pomáhá udržet pozitivní náladu, duševní i fyzickou pohodu, udržuje zdravý spánek a podporuje relaxaci.

Hloh

Hloh
Snižuje pocit duševního napětí a podráždění.

Kozlík lékařský

Kozlík lékařský
Pomáhá normalizovat nástup a přirozený průběh spánku.
Podporuje relaxaci a klid v případě podráždění, napětí a stresu.

Chmel otáčivý

Chmel otáčivý
V případě potíží se spánkem nebo neklidem centrálního nervového systému podporuje dobrý spánek.

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!