Po stopách českých šlechticů

Český Krumlov, Lednice nebo Karlštejn. To jsou jedny z nejnavštěvovanějších památek v České republice. My pro vás ale máme tipy na méně známé hrady a zámky, které přesto stojí za to navštívit. Uvidíte, jaké zapomenuté poklady ukrývá naše země.

Hrad Český Šternberk

Hrad Český ŠternberkHrad se nachází ve stejnojmenné obci v okrese Benešov. Z Prahy téměř až sem vede dálnice, díky které cesta trvá ani ne 45 minut. Hrad se tyčí na úzkém hřebenu, který lemuje řeka Sázava. Traduje se, že ve skále pod hradem je ukryt poklad, který můžete získat jen na Velký pátek. Zachovalá památka zasazená v příjemné krajině ještě umocňuje pocit, že jste se ocitli v pohádce. Gotický hrad se stal národní kulturní památkou teprve v roce 2008, ale stojí zde už více než 760 let. Založil ho Zdeslav z Divišova a jeho potomci ho vlastní doposud. Až na jejich soukromé místnosti jsou veřejnosti přístupné veškeré prostory. Prohlídka vás zavede do bohatě vybavených pokojů dřívějších obyvatel. Mimo ložnic je k vidění i rytířský sál, jídelna nebo například kuřácký salonek. Součástí je i návštěva barokní kaple. Český Šternberk má určitě co nabídnout i milovníkům turistiky. Výšlap na 10 kilometrů vzdálenou rozhlednu Špulka může být příjemným završením vašeho výletu.

Zámek Ploskovice

Zámek Ploskovice Státní zámek se nachází asi šest kilometrů od Litoměřic v obci Ploskovice. Už při vstupu bránou se vám tohle místo bude zdát povědomé. Ano, mnozí z vás už tu jistě zavítali alespoň prostřednictvím televizní obrazovky. Natáčela se tu totiž pohádka Princ a Večernice. Zámek nechala v první polovině 18. století postavit vévodkyně Anna Marie Františka Toskánská. Tato stavba sloužila sice jen jako letní vila, ale přesto se může pyšnit nádhernou barokní výzdobou. Podobně je tomu i u interiérů. Velkou zajímavostí zámku jsou grotty neboli umělé jeskyně plné fontán a bazénků. Jejich prohlídka zabere jen několik minut, avšak určitě bude stát za to. Navštívit doporučujeme i zámecký park. Vede jím naučná stezka s názvem Za poklady ploskovského parku. Na tabulích rozmístěných po areálu se můžete dozvědět více o místní fauně a flóře.

Pernštejn

Hrad Pernštejn je po zásluze často korunován jako nejkrásnější hrad v Česku. Možná i proto byl součástí skoro padesáti filmů a seriálů. Byl postaven ve 13. století jako sídlo pánů z Pernštejna. Ti pro něj vybrali místo ve východním okraji Českomoravské vrchoviny u obce Nedvědice. Hrad má určitě co nabídnout i po stránce interiérů. Ze začátku je sice stroze gotický, ale vyšší patra připomínají téměř zámecké komnaty. Mimo ně stojí za návštěvu i hladomorna a honosná hradní kaple. Od měsíce května bude zpřístupněna také interaktivní prohlídka pro děti, při níž budou plnit zajímavé úkoly. Pokud budou mít malí návštěvníci štěstí, zjeví se jim na konci Bílá paní. Tou by podle pověsti měla být odvážná dcera hradního pána Žibřida. Legenda koluje i o pernštejnském tisu, který tu roste od pradávna. Prý je to hůl pocestného, který nevěřil stavitelům, že se jim z kamene podaří postavit hrad. Prohlásil, že to se i jeho hůl dřív zazelená. Jak rostl Pernštejn, zelenala se i hůl a vyrostl z ní statný tis.

Zámek Nové Hrady

Zámek Nové Hrady se nachází ve středních Čechách asi 15 minut od Litomyšle. Možná proto je občas turisty opomíjen. Avšak tento zámek s příhodnou přezdívkou české Versailles určitě stojí za zhlédnutí. Je jednou z mála rokokových staveb na našem území. Nechal ho v 18. století vybudovat hrabě Jean-Antoine Harbuval de Chamaré. Po druhé světové válce byl zámek znárodněn a zpět k vnukům původního majitele se dostal až v roce 1989. Byl však v tak dezolátním stavu, že byli nuceni ho prodat. Nynějšími majiteli památky jsou Petr a Magda Kučerovi. Manželé z Prahy, kteří se rozhodli odstěhovat na venkov. Díky nim celý areál prošel rozsáhlou rekonstrukcí a modernizací. Zámku tak úspěšně navrátili jeho ztracený lesk a slávu. Mimo nádherné architektury tu najdete i muzeum kol, galerii anglických klobouků, rozsáhlý labyrint nebo rokokové zahrady.

Zámek Velké Losiny

Velké Losiny jsou známé především díky svým termálním lázním. Ty tu mají již dlouholetou tradici a patří dokonce k nejstarším na Moravě. Zajímavým místem je bezpochyby i losinský zámek, který tu stojí od 16. století. Fasáda zdobená malými psaníčky je typickou ukázkou renesance, ale najdeme tu také prvky nastupujícího baroka i rokoka. V minulosti zde probíhaly nechvalně proslulé čarodějnické procesy. Právě tamní události inspirovaly spisovatele Václava Kaplického k napsání knihy Kladivo na čarodějnice. Dnes už ale hrůznou minulost na zámku nepřipomíná zhola nic. Vybrat si můžete ze dvou návštěvních okruhů. První z nich vás zavede do společných prostor jídelny, kaple, galerie nebo knihovny. Druhý vám ukáže soukromé pokoje pánů ze Žerotína, kteří tento zámek nechali vystavět. Součástí prohlídky je i galerie s cennými obrazy.

Hrad Houska

Zde si přijdou na své především milovníci mystiky a tajemna. Tento hrad na území obce Blatec je opředen legendami a pověstmi. Nechal jej vybudovat Přemysl Otakar II. a patří k jeho nejlépe dochovaným stavbám u nás. Na přelomu 15. a 16. století prošel přestavbou, která mu do jisté míry dala renesanční podobu. Interiér Housky zůstal však stále v gotickém stylu. Mimo tradičních panských pokojů je k vidění i hradní kaple, rytířský sál nebo nedávno zrekonstruovaná jídelna. Z oken nejvyšších komnat se můžete pokochat výhledem na nedaleký Bezděz. Léto na Housce bývá obzvlášť veselé. Své umění sem přijíždějí ukázat řemeslníci, tanečníci nebo šermíři. Ne náhodou se tu každoročně v květnu pořádá setkání záhadologů. Od pradávna tady totiž straší postava v černé mnišské kápi a najdete tu údajně i vchod do pekla. Všechny nezbedné děti by se tak na tomto hradě měly mít obzvlášť na pozoru.

Nejnavštěvovanější hrady a zámky České republiky

 • Pražský hrad
 • Staroměstská radnice
 • Zámek Lednice
 • Státní hrad a zámek Český Krumlov
 • Státní zámek Hluboká
 • Průhonický zámek a park
 • Státní hrad Karlštejn
 • Zámek Loučeň
 • Státní zámek Konopiště
 • Arcibiskupský palác a zahrady Kroměříž
 • Státní zámek Sychrov

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!