Osteoporóza neboli řídnutí kostí postihuje zejména ženy. Jak se lze této nemoci bránit, nám prozradili dva odborníci (osteolog a gynekolog), kteří se s ní ve svých ordinacích potkávají nejčastěji.
Jaké jsou prvotní příčiny, které mohou pacienta upozornit na blížící se osteoporózu?
Osteoporóza se ne nadarmo označuje za tichého zabijáka kostí. Zákeřná je především v tom, že si ji pacient ze začátku neuvědomuje, nijak se totiž neprojevuje ani nebolí. Pacient tak nemá potřebu navštívit lékaře. Projevy nemoci jsou ze začátku velmi nenápadné. Až v pozdějším věku se začíná objevovat typický pokles tělesné výšky (někdy až o 10 až 15 cm). Dalšími typickými symptomy jsou bolesti zad či kloubů, které jsou ale ve vyšším věku tak obvyklé, že se nedají bezpečně přiřadit výhradně k tomuto onemocnění.
Lze osteoporóze, nemoci typické pro starší lidi, předcházet už v dětství?
Ano, řada odborníků tvrdí, že osteoporóza je choroba dětství, která se projeví ve stáří. Důvodem je to, že lidská kost se právě od dětství vyvíjí tak, aby byla pevná a odolná. Svého maxima dosáhne ve věku kolem 25 let. Do této doby si všechny základní kostní „stavební materiály“, jako je vápník, vitamin D a minerály, ukládáme s tím, že je budeme ve stáří potřebovat. Kdo si v dětství do této pomyslné „banky“ uloží málo těchto nezbytných složek pro zdravý růst kostí, velmi brzy dosáhne na její dno. Pokud navíc neměl člověk v dětství dostatek zdravého pohybu, prořídlá kost má v pozdějším věku vyšší tendence ke zlomeninám.
Které kosti nejčastěji osteoporóza postihuje?
Obecně lze říci, že osteoporóza postihuje všechny kosti v těle. Nejčastěji a nejdříve se však tato nemoc projeví zlomeninou předloktí. Tato osteoporotická zlomenina se vyskytuje u žen relativně brzy po přechodu, např. prostým zakopnutím a následným pádem na zem, kdy pacientka v obranném reflexu před sebe vymrští ruku, aby nedopadla na obličej, a zlomí si ji těsně nad zápěstím. Velmi často si ani pacientka, ani lékař neuvědomí, že tato zlomenina by mohla být projevem osteoporózy, a je přehlížena.
Další typickou zlomeninou je zlomenina páteřních obratlů. Struktura těchto obratlů je řídká a při sebemenším nárazu dochází k jejich promáčknutí. Zatímco zlomená kost opět sroste a funguje většinou bez problémů, obratel už bohužel nebude nikdy pracovat tak jako dříve. Zlomenina páteřních obratlů se pak projevuje bolestí zad či shrbením postavy.
Třetí typickou a velmi obávanou zlomeninou je zlomenina krčku stehenní kosti. Jedná se o závažnou a komplikovanou frakturu, která je bohužel spjata i s vysokou úmrtností.
Hraje dědičnost nějakou roli při vzniku osteoporózy?
Ano, osteoporóza je chorobou geneticky podloženou, dědičnou. Tato dědičnost je velmi složitá, nedá se zcela přesně určit podle genetických informací, zda pacient bude nebo nebude mít osteoporózu. Nicméně přibližně 2/3 příčin vzniku osteoporózy jsou genetického původu. Významnou roli hraje ale i řada dalších faktorů, jako je dostatek pohybu a zdravá životospráva bohatá na vápník, vitamin D a kostní minerály. Nicméně je známo, že osteoporóza v rodině, především v ženské větvi, signalizuje, že riziko vzniku osteoporózy je pro daného pacienta či pacientku vysoké, především v době po přechodu.
O vyšším riziku osteoporózy se mluví především v souvislosti s menopauzou. Jakou mají souvislost ženské pohlavní hormony a jejich úbytek až absence s kvalitou kostí?
Menopauza je v životě ženy zlom, ztratí ženské hormony estrogeny a gestageny. Estrogeny mají ochranný vliv na udržení kostní hmoty. Po menopauze dochází ke zrychlení úbytku kostní hmoty a převáží resorpce a kost ubývá. Kost se stává náchylnější ke zlomení. Existují 3 typické osteoporotické zlomeniny – zlomenina obratle, krčku stehenní kosti a předloktí, vždy po malém úrazovém ději.
Jsou ještě jiné příčiny než menopauza, které patří do péče gynekologie a mohou pro ženu znamenat vyšší riziko osteoporózy (předčasný přechod…)?
I gynekolog by měl pátrat po dalších rizikových faktorech pro vývoj osteoporózy (užívání kortikoidů, poruchy výživy...), ale nejdůležitějším faktorem, který by měl gynekolog sledovat, je věk do 30 let, kdy se kostní hmota tvoří, a pečovat u žen o pravidelný menstruační cyklus nebo podávat antikoncepci s dostatečnou dávkou ethynylestradiolu. Otázka předčasného přechodu je též velmi důležitá. Ať nastane spontánně, nebo se žena dostane do přechodu po gynekologické operaci, kdy jí jsou kromě dělohy odstraněny i vaječníky. V této situaci by gynekolog měl zajistit hormonální léčbu a estrogen zajistí, že kostní hmota nebude ubývat.
Jak může gynekolog zasáhnout do prevence a léčby osteoporózy? Jaký je současný pohled na hormonální substituční terapii?
Gynekolog má pacientky registrované a v ambulanci je vidí pravidelně. Zná a může posoudit rizikové faktory pro vznik osteoporózy u každé ženy po přechodu. Měl by ženu poučit o možnostech prevence. Důležitý je tělesný pohyb, např. chůze 3× týdně alespoň 30 minut, dostatečný příjem kalcia a vitaminu D v potravě, v zimních měsících i pomocí preparátů. Hormonální léčba v současnosti nemá indikaci k léčbě osteoporózy, ale ženy, které hormonální léčbu užívají pro jinou indikaci, si samozřejmě chrání i své kosti. Gynekolog může k léčbě osteoporózy využívat i další skupiny léků, vždy dle indikace.
Hovoříte se svými pacientkami o riziku osteoporózy? A jaká jim k její prevenci dáváte doporučení?
U sebe v ambulanci se snažím dodržet ten postup, který jsem popsal v předchozí odpovědi. Pacientky i pravidelně posílám na vyšetření denzitometrie, což je metoda, která stanoví množství kostní hmoty a určí, zda má žena normální nález nebo osteoporózu. Při příjmu potravy je důležité myslet na potraviny bohaté na vápník (mák, sezamová semínka, mléko a mléčné výrobky). Ve věku 50 let a výše je doporučená dávka 1200–1500 mg vápníku. Dalším důležitým prvkem je vitamin D, který pomáhá vstřebávání vápníku. Zdrojem vitaminu D jsou ryby (losos, tuňák). Důležité jsou i minerály mangan, hořčík, zinek a měď – hrají zásadní roli při obnově kosti. V případě, kdy je horší příjem těchto minerálů v potravě (dieta, mléčná intolerance apod.), je možno použít přípravky s vápníkem, vitaminem D a kostními minerály.