Lekce jógy

Slovo jóga pochází původně ze sanskrtu a znamená sjednocení nebo spojení. Dnes se však používá především jako označení tělesného cvičení, přitom se za ním ukrývá daleko víc než jen to. Je to disciplína, která se snaží nejen o fyzickou, ale i duševní a spirituální rovnováhu člověka. Jejím cílem je osvobození ducha od materiálních tužeb a pochopení svého univerzálního já. Díky ní se zbavíme falešného ega a na konci své cesty nalezneme osvobození. Existují různé teorie o tom, kde a jak jóga vznikla. Za jejího otce se ale nejčastěji považuje indický mnich Pataňdžali. Ten ji poprvé popsal ve svém díle Jóga sútry v roce 200 př. n. l.

Máte před sebou první hodinu jógy a nevíte, co vás čeká? Tak zajisté oceníte několik praktických tipů, díky kterým si svou lekci skutečně užijete.

Co na sebe?

Vše začíná už výběrem vhodného oblečení. Na klasickou jógu volte pohodlné svršky z příjemných materiálů. Důležité je, aby vás nikde nic netlačilo ani nestiskalo. Bavlněné triko, legíny nebo šortky se možná zdají oproti nejnovějším funkčním kompletům trochu zastaralé, avšak udělají opravdu tu největší službu. Ženy by měly mít na paměti, že při józe se jejich tělo dostává do nejrůznějších poloh, dokonce mnohdy i hlavou dolů. Dejte proto přednost raději upnutějším střihům, volný vršek by totiž nemusel patřičně držet na svém místě. Mnohé zajisté potěší, že boty při józe nehrají žádnou roli. Cvičí se totiž na boso, takže je můžete bez obav nechat doma.

Co s sebou?

Jóga se cvičí na speciální protiskluzové podložce. Ve sportovních centrech jsou většinou k zapůjčení, avšak pokud se vaše lekce koná venku, je třeba mít vlastní. Zelená tráva možná na první pohled vybízí ke cvičení, ale už po několika minutách vás začne nepříjemně tlačit a kousat. Pokud nemáte jogamatku, vystačíte si i s obyčejnou karimatkou. Jestli však víte, že lekce jógy budete navštěvovat častěji, je tato speciální podložka zajisté dobrou investicí. Ve sportovních potřebách se ceny těch nejlevnějších pohybují už okolo dvou set korun. Oproti klasické karimatce je daleko skladnější. Většinou se prodává i se speciálním vakem, který vám ulehčí její přenášení.

Jak si vybrat správně?

Jednotlivé lekce se můžou lišit svou úrovní. Některé jsou určeny úplným začátečníkům, zatímco jiné zvládne jen zkušený jogín. Předtím než hodinu navštívíte, se raději informujte o tom, komu je určena. Stejně jako jiné skupinové lekce je i tato odrazem zkušeného a profesionálního lektora. Mnohým lidem tak často uniká podstata celého cvičení. Dobrý učitel by vás měl inspirovat k pokrokům a radovat se z nich s vámi. Důležité je, aby vám také pomohl najít a posunout vaše fyzické i psychické hranice. Navštivte proto klidně více lekcí a potom si z nich vyberte tu, která vám vyhovovala nejlépe. Nebojte se učitele před hodinou oslovit a říct mu, že je to vaše první lekce. Určitě na vás bude brát ohled a se vším vám rád poradí.

Jak na to?

Hodinu většina lektorů začíná jednoduchými polohami. Teprve poté přecházejí do těžších a těžších poloh. Cvičí se u klidné relaxační hudby. Důležitá je maximální soustředěnost, které lépe dosáhnete, pokud zavřete oči a nenecháte se rozptylovat okolním světem. Nenechte vaše starosti ošidit vás o tento netradiční zážitek a snažte se maximálně uvolnit tělo i mysl. Nezanedbatelnou součástí jógy je i správné dýchání. Při cvičení se využívá tzv. plného jógového dechu, při kterém využíváte plnou kapacitu svých plic. To však není vůbec jednoduché a je potřeba pravidelného tréninku. Pokud na hodinu jdete s někým známým, buďte ohleduplní k ostatním a své dojmy si sdělte až po hodině. Jediný, kdo má oprávnění mluvit, je lektor, který většinou svou řeč omezí jen na změnu jednotlivých poloh. Na závěr hodiny se s vámi učitel rozloučí gestem zvaným Namasté. Jde o spojení rukou na úrovni srdeční čakry blízko očí a úklon hlavy. Tím vzdává hold svým studentům a vyzývá je k propojení se členy rodiny.

Druhy jógy

Power jóga

Název cvičení by se dal přeložit jako síla z jógy a přesně taková i power jóga je. Na rozdíl od tradičního pojetí je daleko dynamičtější a pozice se v ní střídají rychleji. Je zaměřena nejen na protažení, ale i posílení svalů celého těla. U cvičení power jógy se zajisté zapotíte, proto je určena především těm, kteří nehledají jen relaxaci, ale chtějí zhubnout i nějaké to kilo.

Bikram jóga

Tento druh jógy se cvičí ve speciálních sálech vyhřátých na teplotu přes 40 °C. Lekce většinou trvají 90 minut a vystřídá se při nich 26 poloh. Díky všudypřítomnému vedru z vás bude pot doslova téct, avšak s ním by se měly odplavit i veškeré škodliviny z vašeho těla. Bikram jógu by měly vynechat osoby s vysokým tlakem a ti, kteří špatně snáší vysoké teploty.

Antigravity jóga

Při hodinách antigravity jógy se ke cvičení využívá speciální síť z leteckého hedvábí, která je připevněna ke stropu. Do ní se pak cvičící zavěšují a střídají různé polohy. Tento druh jógy vypadá na první pohled trochu nebezpečně, avšak není se skutečně čeho bát. Jediné co se vám může přihodit je, že se zbavíte svých dlouhodobých bolestí zad a krční páteře.

Gravidjóga

Jak už název napovídá, jedná se o jógu pro budoucí maminky, které lekce navštěvují většinou již od 13. týdne těhotenství. Cviky jsou rozdílné pro jednotlivé trimestry. Důraz je kladen na dýchací cvičení, které ženám přináší relaxaci a uvolnění. Lekce gravidjógy snižují bolesti, zmírňují nevolnost v těhotenství, podporují růst placenty a zvyšují pružnost svalů.

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!