Interview se zpěvákem Martinem Chodúrem

Martin Chodúr: Prožívám teď opravdu šťastné období

Mnozí si jej pamatují jako vítěze soutěže Česko Slovensko hledá Superstar. Od té doby ale uplynulo již dlouhých sedm let, za které se toho Martinu Chodúrovi podařilo opravdu mnoho. Vydal tři desky, pravidelně koncertuje a kritici ho po zásluze nazývají jedním z nejvšestrannějších zpěváků v Česku. Přesto se mu jeden z největších úspěchů podařil až letos v lednu. S partnerkou Ivonou se jim narodil syn Martínek.

Ve zkratce o Martinovi

Martin Chodúr se narodil před 28 lety v Ostravě. Rodiče ho vedli k hudbě od malička. Už jako tříletý chodil na hodiny zpěvu a hry na zobcovou flétnu. Tu však v jedenácti letech vyměnil za klarinet. Nástroj ho tak uchvátil, že se hru na něj rozhodl studovat na konzervatoři. Zcela zásadním byl pro Martina rok 2009, ve kterém vyhrál televizní soutěž Česko Slovensko hledá Superstar. O rok později vydal své první album Let´s Celebrate, které nazpíval celé v angličtině. V roce 2011 založil svou doprovodnou skupinu MACH, se kterou koncertuje dodnes. Druhé album na sebe nenechalo dlouho čekat. Vyšlo v roce 2012 a nese název Manifest. Jeho zatím nejnovější deska, s výmluvným názvem 3, vyšla vloni v listopadu. Martin spolupracoval i s řadou významných českých umělců, mezi které se řadí mimo jiné i Karel Gott, Hana Zagorová nebo Štefan Margita.Jak se sžíváte s novou rolí otce?

Prožívám teď opravdu šťastné období. Mám radost z každého Martínkova nádechu, pohybu i zvuku. Pokaždé když se na něho podívám, uvědomím si, jaký je narození dítěte neskutečný zázrak. Snažím se být své partnerce Ivonce samozřejmě ve všem oporou. Malého koupu, krmím, dokonce ho i sám přebaluji. Vše jsem se naučil rychle. Role otce mě nesmírně obohatila.

Přál jste si chlapečka, nebo jste tajně doufal v holčičku?

To jsme s mou partnerkou vůbec neřešili. Do poslední chvíle jsme nevěděli, jestli se nám narodí chlapeček nebo holčička. Jen jsme si přáli, aby miminko bylo zdravé a to se nám splnilo.

Byl jste u porodu?

Od začátku jsem plánoval, že u něj budu. Brzy ráno na Nový rok jsem se kvůli tomu vrátil ze Slovenska, kde jsem měl vystoupení, a ve tři hodiny odpoledne Martínek přišel na svět. Překvapilo mě, jak rychle porod proběhl. Byl jsem velmi vděčný partnerce za to, co vše musela zvládnout. Hned po narození mi Martínka dali do náruče, cítil jsem velkou radost a neskutečné štěstí. Ani jsem nebyl jeho narození zapít, protože jsem chtěl být konečně s malým a Ivonkou.

Vzpomínám si na video Robbieho Williamse, ve kterém na porodním sále zpívá své těhotné manželce. Také své okolí uklidňujete zpěvem?

Myslím, že my zpěváci máme přímo v náplni práce rozdávat radost, uklidňovat a odvádět posluchače od každodenních problémů. Je úplně jedno, jestli to děláme pro jednu osobu nebo plný sál lidí. Opravdu mě těší, že jsem v mém povolání úspěšný a můžu tím rozdávat radost nejen sobě, ale především ostatním. Čím dál častěji se totiž prosazuji jako všestranný zpěvák s velmi rozmanitým repertoárem, takže můžu zlepšit náladu daleko více lidem.

Zpíváte i synovi?

Ještě než se Martínek narodil, napsal jsem pro něho Ukolébavku a zpíval mu ji. Vyšla jako bonus na mém posledním albu Martin Chodúr 3. Líbí se mu ale i ostatní písničky. Už teď je totiž velkým milovníkem hudby (úsměv). Vždy, když doma zpívám, pozorně poslouchá. Má také rád, když mu pouštíme cédéčka nebo desky. Momentálně u nás vede brazilský jazz a Ella Fitzgerald.

Povedete ho také ke zpěvu, nebo ho spíš od dráhy zpěváka budete odrazovat?

Budeme ho podporovat ve všem, co ho bude bavit, ať už to bude cokoliv. Hlavní věc je, aby ho to, co bude dělat, naplňovalo. Budu rád, když se začne učit hrát na nějaký hudební nástroj a určitě ho povedeme s partnerkou k cizím jazykům.

Není občas těžké skloubit vaši profesi s rodičovskými povinnostmi?

Nemůžu říct, že by mě starost o dítě nějak pracovně omezovala. Čekal jsem, že to bude mnohem náročnější. Martínek se narodil z lásky, což nemá s mou pěveckou kariérou absolutně nic společného. Když se chce, jde totiž zvládnout všechno.

Ve svém novém albu 3 jste vsadil na písně v češtině. Proč ta změna?

Mé první album Let´s Celebrate bylo celé v angličtině. Brzy jsem pochopil, že u nás angličtina není na takové úrovni, aby si mnozí hudbu opravdu vychutnali. Spousta lidí si navíc určitě říká, že je to nějaký zahraniční zpěvák a ta muzika je přestane zajímat. Proto jsem pro své třetí album zvolil texty v češtině. Zatím se nesnažím proniknout do zahraničí, ale chci být úspěšný tady v Čechách a na Slovensku. Aby písně pochopilo co nejvíce lidí, je mateřština nezbytná. Angličtinu mám ale velmi rád, nefascinuje mě jen jazyk jako takový, ale i jeho historie a sémantika. Zajímají mě významy slov a jejich různá chápání. To se také snažím promítnout do mých textů.

Máte bezpochyby nezaměnitelný hlas, pečujete o něj?

Pro zpěváka je peklem špatný vzduch a sucho v krku. Proto piju hodně vody a zvlhčuju hlasivky inhalátorem. Také užívám speciální hlasové pastilky, které bohužel nejsou u nás dostupné, takže si je musím objednávat z Anglie. Byly vyrobené speciálně na přání slavného tenoristy Enrica Carusa. Ten byl známý tím, že i na jevišti často a rád kouřil. Naštěstí nejsem operní zpěvák, kterému i malá indispozice ve zpívání brání. Vystoupení ruším jen ve výjimečných případech a po poradě s foniatrem.

Kde vás naši čtenáři v nejbližší době uslyší?

V únoru jsme měli s mou kapelou MACH premiéru nového koncertního programu Martin Chodúr zpívá pro zamilované, se kterým bych se rád představil ve velkých městech v Česku i na Slovensku. Zpívám v něm nejen mé písně, ke kterým jsem si napsal hudbu a texty, ale i slavné písně z filmů Shrek, Horečka sobotní noci, Snídaně u Tiffanyho a Tenkrát na Západě. Vedle toho zpívám na nejrůznějších akcích, jako jsou swingové festivaly, otevírání lázeňských sezón, městské slavnosti a plesy. Termíny všech mých vystoupení najdou fanoušci na mém webu a Facebooku.

Interview se zpěvákem Martinem Chodúrem

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!