Magazín mojelékárna 3–4/2016

Příčiny a projevy alergie
Alergie je přehnaná reakce organismu proti běžným, pro zdravé lidi neškodným látkám. Vzniká, když imunitní systém neúčelně produkuje a uvolňuje specifické působky, kdykoliv se alergický jedinec setká s alergenem.
Trápí vás zapomnětlivost?
Není potřeba hned myslet na nejhorší, ale problémy s pamětí mohou ukazovat na počínající Alzheimerovu chorobu. Zapomínáním se mohou projevovat i jiné poruchy či onemocnění, například deprese či dehydratace. Co je ale přesnou příčinou zapomínání, může určit pouze lékař.
Co je to hypermobilita?
Hypermobilita je složena ze dvou slov. „Hyper“, které lze volně přeložit jako něco více, nad rámec či nadbytek. Slovo „mobilita“ znamená pohyblivost, hybnost. Volně můžeme tedy hypermobilitu přeložit jako „nadměrný pohyb“. Ve spojení s lidským tělem se nám dostává definice, že hypermobilita označuje stav, kdy je v kloubu možný pohyb za hranici fyziologické normy.
Onkologický screening
Nádorová onemocnění jsou po srdečně-cévních chorobách druhou nejčastější příčinou úmrtí v České republice. Protože mnohá z nich jsou při zachycení v časném stadiu poměrně dobře léčitelná, je snahou je v rámci předem definovaných (pro dané onemocnění nejrizikovějších) skupin populace v těchto ještě bezpříznakových obdobích cíleně vyhledávat. K tomuto účelu slouží tzv. systematický onkologický screening (SOS).
Interview s badmintonistou Petrem Koukalem
Nejznámější český hráč badmintonu Petr Koukal (30) ve svých letech vyzkoušel, co málokdo. Stal se českým vlajkonošem pod olympijskými kruhy, přispěl k popularizaci badmintonu v Česku a úspěšně bojoval s rakovinou varlat. Aby k důležitému tématu prevence před rakovinou přitáhl pozornost, snaží se zábavnou i seriózní formou o zaujetí co největšího počtu lidí.
Přivítejte začátek běžecké sezóny
Zima za sebou už zavřela vrátka, ale léto zatím pořád ještě dřímá. Nastává jedno z nejkrásnějších období roku – jaro. Právě to je ideálním časem pro první výběh letošního roku. Ať už jste zkušený mazák, nebo úplný začátečník, máme pro vás pár tipů, jak si začátek běžecké sezóny užít co nejvíc.
Moje imunita
Lidská imunita obecně představuje obranu našeho organismu proti všemu „cizímu“, např. virům, mikrobům, parazitům, ale také našim vlastním (např. nádorovým) buňkám. Z historického hlediska je imunita stará jak život sám a i když organismy nemají bílé krevní buňky, mají určité stupně imunity. Imunitní „systém“ nacházíme prakticky u všech organismů, od bezobratlých přes hmyz až k obratlovcům. Lidský organismus má tři stupně obrany…
Moje lékárna podpoří Doplněk pro život
Připravujeme spolupráci mezi Mojí lékárnou a sociálním projektem Doplněk pro život. Projekt Doplněk pro život zapojuje sociálně vyloučené lidi (například handicapované nebo matky handicapovaných dětí), kteří nemohou chodit do práce. Z domova šijí originální ručně vyráběné společenské motýlky, ke kterým je vždy přiložen životní příběh autorky. Motýlek s příběhem je zabalený do krabičky v designu daného doplňku. Z každého prodaného doplňku jde polovina ze zisku přímo do rukou těchto lidí.
Jak polapit slunce
Bohužel většina lidstva něco takového říci nemůže a obzvláště nám Středoevropanům se o podobném štěstí může jen zdát. Možná se ptáte, proč by po nějakém kousku země kdesi na jihu Francie měl toužit člověk zhýčkaný mlékem a strdím? Věřte, že důvodů je nespočet a kdo se tam vydá, potvrdí, že nelze než rezignovat a kráse Provence podlehnout.
Bezlepková dieta
Zatímco dříve byla intolerance lepku brána jako cosi zvláštního, dnes už bezlepkovou dietu dodržuje kde kdo a ke všemu dobrovolně. Pekárny začaly nabízet pečivo bez lepku a známkou kvality se stalo označení gluten free. Jak to, že se pohled na lepek během poměrně krátkého období tak radikálně změnil?

 

 

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!