Procvičování mozku může být zábava!

Sada pro kognitivní trénink pro domácí použitíPrávě v těchto dnech se na trhu objevila inovovaná pomůcka pro procvičování mozku, tzv. Sada pro kognitivní trénink pro domácí použití. Jedná se o třetí generaci sady her a úkolů, které pomáhají lidem s různým stupněm demence procvičovat jejich duševní schopnosti.

Při této příležitosti jsme se sešli s hlavní autorkou Sady Jitkou Suchou, která kromě vlastní lektorské činnosti působí také v denním stacionáři Gerontologického centra v Praze 8, a s Martinou Mátlovou, ředitelkou České alzheimerovské společnosti, která inovovanou Sadu vydala.

 

Vím, že se jedná už o třetí typ Sady pro kognitivní trénink, kdy vznikla vůbec první Sada pro kognitivní trénink?

JS: Bylo to někdy kolem roku 2005, kdy byla vyrobena, přípravy na její výrobu ale začaly mnohem dříve.

Co bylo hlavní inspirací pro vývoj Sady?

JS: V denním stacionáři jsme používaly s kolegyněmi podobné pomůcky, avšak vlastnoručně vyrobené. Obrázky jsme si kreslily samy a podle toho to také vypadalo… Puzzle a pexesa jsme si vyráběly ze starých kalendářů podlepených čtvrtkou. I když to vypadalo všelijak, plnilo to svou funkci dobře. A hlavně stejně nic jiného nešlo sehnat. Nebylo tolik možností, profesionální obrázky byly tehdy k dispozici třeba na CD, ale většinou byly svou stylizací nevhodné pro seniory, internet teprve začínal. Existovaly sice podobné pomůcky pro děti, ty ale nebylo možno využít kvůli „dětským tématům“, které by zrovna příliš nepodpořily důstojnost lidí s demencí.

Jste uváděna jako hlavní autorka Sady, kdo vám s první Sadou pomáhal?

JS: Hlavně kolegyně z denního stacionáře Iva Jindrová, která mě pak i zastupovala na první mateřské dovolené. Ta vymyslela třeba zvětšená domina, přispěla dalšími obrázky a postupy. Odbornou supervizi a dohled měla pak paní docentka Holmerová.

Jaká byla druhá Sada?

MM: Druhá Sada byla jedním slovem velká. (smích) Byla také velmi úspěšná, vyprodali jsme ji během jednoho roku. Sada obsahovala tolik nových úkolů, že bylo třeba použít dva kufříky a ty dát ještě do plátěné tašky.

JS: Ano, před přípravou druhé sady jsme byli osloveni firmou Lundbeck, původně se mělo jednat spíš o opakované vydání sady první. Mezitím jsme ale posbírali mnoho dalších nápadů, které se natolik líbily, že se firma rozhodla nechat vyrobit sadu jinou, mnohem obsáhlejší. Naše nápady rozvíjela i paní Brázdilová z firmy Alfa Medimedia, spoustu práce s tím měli i pracovníci v Lundbecku.

Proč Česká alzheimerovská společnost Sadu vydává v jiné podobě?

MM: O pomůcky pro kognitivní trénink je stále zájem. Lidé, kteří mají někoho blízkého s Alzheimerovou chorobou, vědí, že je někdy obtížné vymyslet nějakou činnost, která by jejich blízkého zaujala. Druhá Sada ale také kvůli své velikosti často končila v různých pobytových službách pro seniory, domů si ji pořídil málokdo. A přitom není nic lepšího než spojit příjemné s užitečným a při procvičování mozku se také pobavit.

JS: Zpětná vazba od profesionálů, kteří sadu používají, nás utvrdila v tom, že je dobrý nápad Sadu rozdělit na tři menší. Právě teď jde do prodeje sada pro individuální procvičování, kterou ocení nejspíš právě rodinní pečující. Tím ale neříkám, že se nebude hodit různým institucím.

Na co dalšího se můžeme těšit?

JS: Právě pracuji na úpravách dalších součástí původní Sady – sady pro skupinovou práci (zejména pro seniory v zařízeních) a sady „mezigenerační“, kterou budou moci využívat spolu s lidmi s demencí i jejich vnoučata či pravnoučata.

MM: Jsem ráda, že se nám povedlo na nové podobě Sady zapracovat. Kromě toho, že Sady jsou v našem novém – podle mne krásném – vizuálu, za kterým stojí Studio Najbrt, je také dobře, že jsme Sady mírně obsahově obměnili. Člověk, který má doma původní Sadu, tak určitě neprohloupí, pokud si pořídí Sady nové.

Velmi si ceníme také spolupráce s Mojí lékárnou. Koupit si zde můžete jednotlivé Sešity pro trénování paměti a dalších kognitivních funkcí a připravujeme i prodej Sady pro kognitivní trénink. Ve vybraných lékárnách je také možné si nechat vyšetřit paměť v rámci našeho projektu Dny paměti.

Sada pro kognitivní trénink pro domácí použití

Příspěvek na nákup pomůcek

Procvičovat mozek má v každém případě smysl. Pokud marně hledáte inspiraci, jak na to, podívejte se na Sešity pro trénování paměti a dalších kognitivních funkcí. Sešity jsou k dispozici nejen v e-shopu České alzheimerovské společnosti, ale také v síti Moje lékárna. Dobrá zpráva závěrem je, že vybrané zdravotní pojišťovny přispívají až do výše 500 Kč na nákup pomůcek pro trénink paměti a kognitivní trénink či na preventivní vyšetření související s odhalením různých stupňů demence. Bližší informace jsou uvedeny zde.

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!