156

Předejděte vánočnímu stresu

Někdo nakupuje dárky na Štědrý den, někdo má nakoupené vánoční dárky již od léta a někteří nástupem podzimu začínají přemýšlet, čím udělají největší radost, koho chtějí překvapit. Jen málo mužů přemýšlí nad tím, co nakoupit, co uvařit, jak schovat pečlivě dárky před dětmi, kdy navštívit rodinu a příbuzné. Naznačuji tím nevyrovnanost v přístupu k vánočním svátkům u mužů a žen.

Vánoční stresFenoménem dnešní doby je KRIZE ROLÍ, které musí nebo chce splňovat dnešní emancipovaná žena. Kromě výborné kuchařky a hostitelky vánočních návštěv chce být také citlivá a vnímavá ke svým dětem, k jejich vánočním očekáváním a pro svého partnera chce vytvořit patřičnou vánoční atmosféru. Pocit nedokonalosti, nepřipravenosti a neustálé materiální zajišťování něčeho, co je především zážitkem našich emocí a pocitů, je deprimující a má vliv nejen na aktuální náladu, výkyvy v emocích, ale díky tomu, že se přidává i bilancování uplynulého roku, co se změnilo, v čem jsme spokojeni, jak jsme naplnili naše očekávání, nastupuje všudypřítomný STRES. A pokud se nám ho nepodaří včas odbourat, může nastoupit dlouhotrvající stav označovaný jako deprese. Je zajímavé, že čím jsme materiálně více uspokojeni, někdy až přesyceni (hlavně děti), tím více jsme ohroženi DEPRESÍ. Jen za posledních 20 let (rozdíl v psychologických průzkumech z let 1994–2013) hovoříme o nárůstu 300 % v množství užívání antidepresiv (u dětí se toto nedalo porovnávat, v minulosti nebraly antidepresiva, spotřeba léků dnes roste závratným tempem). Ovšem prášek nepomůže odhalit příčinu našeho nespokojeného stavu, je ale jednodušší pro momentální řešení. A právě strategie řešení každodenní zátěže, psychická odolnost vůči stresu, zdravý životní styl i schopnost radovat se z maličkostí, nemateriálních věcí ukazuje na celkový přístup k životu. Asi nikoho nepřekvapí, že obyvatelé České republiky jsou v odbourávání stresu pomocí alkoholu na II. místě na světě (vede Estonsko), kuřáků máme také dost (6. místo ve světě). Naopak v oblasti zdravé výživy, spotřeby ryb nebo zeleniny jsme na konci pořadí evropských států. Tento výčet pak v období vánočních svátků potvrzuje nárůst počtu klientů u psychologů, v krizových centrech a mimochodem i obyčejné nemoci (bolesti v krku, nachlazení, rýmy, zvýšené teploty) jsou projevem zvýšeného psychického tlaku v předvánočním období a možnost několik dní odpočívat – psychika dá příkaz tělu a máme tady psychosomatické onemocnění. Mimochodem je zvláštní, že druhým takovým krizovým obdobím jsou první dny letní dovolené (vrchol stresu před dovolenou a pak tělo může být nemocné v prvních dnech volna). Jsem si vědom, že jako psycholog jsem doposud byl v mém článku spíše realistou, moc rád bych se podělil o několik rad a DOPORUČENÍ, která povedou k pozitivnímu vnímání Vánoc.

  1. Vánoční stresPokuste se už v předvánočním stresu najít si chvíli pro sebe. Zastavte se v myšlenkách a pokuste se myslet na to, co vám udělá velkou radost, na co se těšíte vy a vaši blízcí, čím nejvíce prospějete svému okolí. Oblíbený je také půst v něčem, co běžně konzumujete.
     
  2. Na Štědrý den nebuďte jen doma, pokuste se vyrazit dopoledne nebo v poledne aspoň na hodinovou procházku (nemyslím tím poslední nákupy).
     
  3. Vánoce spojujte s nějakou tradici pro sebe a své blízké (ideální je spojit je s procházkou venku nebo si jen prohlédnout fotky blízkých, kteří nejsou mezi vámi). U mé rodiny jsem zavedl tradici (15 let funguje), že se celá rodina a rodinní přátelé (cca 20 lidiček) sejdou večer před Štědrým dnem i s dětmi na krátkou chvíli bez kupovaných dárků, dárky mohou být jen vyrobené. Je nádherné vidět, jak děti, vnoučata a pravnoučata rostou a my jsme stejně mladí.
     
  4. Dávejte si vánoční nebo novoroční předsevzetí, aby člověk měl pocit změny či zrodu něčeho nového.

Přejeme všem krásné a poklidné vánoční svátky plné lásky, citu, něhy od vašich nejbližších a hodně radosti kolem sebe, nejen pod stromečkem.

Aktuality

21. 10. 2020

Dejte šanci pohance!

20. 10. 2020

Neplaťte NAVÍC ANI KORUNU

Aktuality v Mojí lékárně

30. 9. 2020

TV reklama

14. 9. 2020

Měření stáří cév

Doporučujeme

Moje lékárna -...

Lactobacilky pro děti s příchutí...

Moje Lékárna Varilex...

  cévní systém  Diosmin 450mg +...

Moje lékárna - Cerutin,...

Přispívá k normální tvorbě kolagenu pro...

Moje lékárna Silymarin...

Doplněk stravy s náhradním sladidlem – rostlinný...

 

 

Odběr novinek

Přihlaste se k odběru novinek Moje lékárna:


Informace o zasílání novinek
S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Navíc ani korunu!

Moje stáří - Stáří je výsada, ne nemoc

Podívejte se na naši novou TV reklamu