Saunování a wellness

Vstávání za tmy, mráz a rýma, není divu, že vaše tělo potřebuje v těchto měsících aspoň chvíli odpočinku. Zima je ideálním časem pro návštěvu sauny nebo wellness centra. Ať už sedíte v kanceláři, nebo jste celý den na nohou, vaše tělo vám za tuhle rozkoš bude vděčné.

Trochu z historie

Předchůdce sauny bychom našli už ve starověkém Řecku. Za její dnešní podobu ale vděčíme Finům. Proto nebude překvapením, že ve Finsku na ně můžeme narazit na každém kroku. Vlastní saunu má i většina rodin, ať už v domě, nebo bytě. Původně představovala krb, kde se kameny zahřívaly na vysokou teplotu. Poté se polévaly studenou vodou, aby se vytvořila pára. Dnes se v saunách používají modernější metody, ale princip zůstal stejný.

Za otce wellness je považován doktor Halbert L. Dunn. Ten poprvé v roce 1950 přišel s myšlenkou zdravé a vyrovnané mysli, těla a ducha. Jeho ideje se šířily a přetvářely, až vzniklo wellness (tak jak ho dnes známe).

Myslete na zdraví

To, že má saunování pozitivní vliv na náš fyzický i duševní stav, je bezesporu pravdou. Často ji lékaři doporučují lidem se sníženou imunitou. Organismus přehřátý nad normální tělesnou teplotu rychleji vytváří obranné protilátky. Studie také dokazují, že pravidelné saunování posiluje srdce a snižuje hladinu cukru v těle. Příznivý efekt má také na psychiku člověka, uvolňuje napětí, zmírňuje úzkost a vyvolává pocit blaženosti. Naopak lékaři radí vyhýbat se sauně lidem s vysokým krevním tlakem. Pobyt v ní by měl být dlouhý pouze tak, jak je vám to příjemné. V žádném případě byste se k saunování neměli nutit.

Wellness by mělo podobně jako sauna harmonicky vyvážit vaše tělo a psychiku. Prostřednictvím bylinných koupelí, masáží, ale také pohybu a racionální stravy působí na váš duševní i fyzický stav. Právě opomíjený pohyb a vyrovnaná strava jsou klíčem k dosažení maximálního účinku.

Jak vybrat nejlepší pobyt

Ceny wellness zájezdů se mohou vyšplhat klidně až na desítky tisíc korun. My ale doporučujeme vybírat z nabídek slevových portálů. Širokou škálu pobytů tu najdete po celý rok, a to za ty nejpříznivější ceny. Při volbě buďte ale opatrní a pozorně si přečtěte veškeré informace.

Saunování a wellnessJe důležité vědět, co zahrnuje cena vašeho zájezdu a co vám bude účtováno bokem. Vyhnete se tak nemilému překvapení při závěrečné platbě. Mnoho wellness center nabízí masáže za příplatek. Chcete-li si tedy užít relaxaci bez starostí o váš rozpočet, vyberte si z pobytů, u kterých jsou tyto služby součástí ceny.

Dalším významným faktorem je prostředí vašeho letoviska. Radíme volit z těch, které se nachází v zajímavé lokalitě. Uvidíte, že večerní procházka historickým centrem města vám po dnu plném saunování a koupelí přijde vhod. Pokud máte radši výlety do přírody, vybírejte z těch, které jsou v blízkosti lesů a hor.

Součástí wellness nejsou jen lázeňské procedury, ale také zdravý pohyb. Důležitá je proto možnost doplňkových aktivit. Zkuste každé ráno začít návštěvou fitness centra a večer vyrazte na bowling nebo squash. Budete se zaručeně cítit lépe a plní sil. Pokud příliš neholdujete lázeňským procedurám, může vám právě sport zpříjemnit chvíle čekání na vaši drahou polovičku.

Sauny jsou u nás běžnou součástí plaveckých areálů. Ceny jsou velmi příznivé, nevýhodou ale může být přítomnost ostatních návštěvníků. Velkou oblibu mají dnes privátní sauny, které často zahrnují i vířivku. Za soukromí si ale budete muset připlatit. Ceny se pohybují kolem pěti set korun za hodinu.

Slovníček

Finská sauna
Teplota se tu pohybuje kolem 110 °C při vlhkosti vzduchu maximálně 15 %. Proto se této sauně říká suchá. Většinou bývá elektrická, ale tepla může být dosaženo i tradičním způsobem – poléváním horkých kamenů.

Infrasauna
V této sauně se lidský organismus prohřívá pomocí infrapanelů. Vzduch mívá kolem 20 až 55 °C, což umožňuje pobyt i lidem, kterým klasická sauna nedělá příliš dobře. Strach nemusí mít ani lidé s vysokým krevním tlakem.

Tepidarium
V tepidariu je teplota maximálně 40 °C a podobně jako infrasauna nezatěžuje krevní oběh. Místnost bývá vyhřívána ze stěn, podlahy i lavice. Je ideální před masáží na prohřátí těla nebo jako závěrečná procedura.

Kneippův chodník
Základem jsou potůčky s teplou a studenou vodou. Střídavá chůze v obou nádržích uvolňuje dýchací cesty a zlepšuje funkci cévního řečiště. Oblázky na dně zase masírují chodidla a zároveň podporují prokrvení celého těla.

Saunový ceremoniál
Jsou to saunové rituály, které provádí zkušený saunér. Jde o polévání kamenů vonnými esencemi a následné víření horkého vzduchu na ostatní účastníky ceremoniálu. Tato procedura je velmi náročná, její absolvování může činit problém i lidem, kteří saunu navštěvují pravidelně.

Parní lázeň
V místnosti se teplota pohybuje okolo 45 °C, ale vlhkost dosahuje až 100 %. Díky tomu se tvoří horká pára, která uvolňuje dýchací cesty a pomáhá při revmatických potížích. Součástí je podobně jako u sauny bazének se studenou vodou.

Biosauna
Je velmi podobná parní lázni. Vlhkost bývá ale nižší, pohybuje se mezi 30–60 %. Součástí je většinou aromaterapie. Bylinné esence působí blahodárně na plíce a dýchací cesty. Mezi nejčastější vůně patří levandule, heřmánek a meduňka.

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!