Magazín mojelékárna 1–2/2016

Parkinsonova choroba
Parkinsonova choroba (PCH) je neurodegenerativní onemocnění centrálního nervového systému v oblasti tzv. bazálních ganglií, což jsou mozkové struktury důležité především pro řízení hybnosti. PCH vzniká na podkladě úbytku nervových buněk produkujících dopamin, čímž dochází k narušení přirozené rovnováhy neurotransmiterů (látky podílející se na přenosu signálů mezi buňkami) v dané části mozku.
Pečujte o zdravý úsměv – dentální hygiena
Péče o zuby a dutinu ústní patří mezi základní hygienické návyky, které by si měl správně osvojit každý člověk již od nejútlejšího věku. O zuby je potřeba se starat již od prvních prořezávajících se zoubků přes mléčný chrup, definitivní chrup v dospívání a dospělosti až po tzv. „třetí zuby“ – tedy o zubní náhrady a protézy.
Znáte rozdíly mezi léčivými přípravky a doplňky stravy?
V různých lékárnách můžete nalézt různě široký sortiment. Jeho základ však vždy tvoří léčivé přípravky (LP). Ty můžeme rozdělit na LP vydávané na lékařský předpis a LP volně prodejné. Kromě nich téměř všechny lékárny nabízí zdravotnické prostředky (např. hole, inkontinenční pomůcky), doplňky stravy (DS), potraviny pro zvláštní výživu (např. kojenecká výživa, bezlepkové potraviny), kosmetiku a podle zaměření zdravotnického zařízení i další doplňkový sortiment.
Alzheimerova demence
Ve společnosti obecně panují předsudky, že starším lidem už to zkrátka tolik nemyslí a je normální, že zapomínají. Ale jedná se spíše o podceňování seniorů. Starší člověk se sice může vyjadřovat nebo rozhodovat pomaleji a občas něco zapomene (to se ostatně stává lidem v každém věku), ale rozhodně již není normální, když přestává zvládat běžné denní aktivity, které dosud bez problémů vykonával, neví, co je právě za rok nebo měsíc, kolik je mu let, co měl ten den k obědu nebo zda vůbec jedl.
Močové cesty
Močové cesty jsou duté orgány v našem těle, jejichž úkolem je odvádět z těla moč. Začínají v ledvinách a končí v močové trubici. V čem jsou močové cesty unikátní a důležité? Co nám hrozí při jejich onemocnění? A co můžeme při jejich onemocnění dělat? To jsou otázky, na které se budeme snažit najít odpovědi.
Interview s hercem Jaromírem Noskem
Herec Jaromír Nosek, známý nejen z divadla, ale také např. z filmů Rebelové a Účastníci zájezdu nebo z televizních seriálů, jako jsou Četnické humoresky a Vyprávěj, si najde ve svém volném čase místo i pro charitativní činnost. V povědomí veřejnosti je spousta různých nadačních fondů a neziskových organizací. Jaromír Nosek si ale vybral tu, která „vrací dětem úsměvy“ – Fond Sidus. Ten si klade za cíl dlouhodobě pomáhat nemocným dětem jak po finanční, tak i po materiální stránce.
Saunování a wellness
Vstávání za tmy, mráz a rýma, není divu, že vaše tělo potřebuje v těchto měsících aspoň chvíli odpočinku. Zima je ideálním časem pro návštěvu sauny nebo wellness centra. Ať už sedíte v kanceláři, nebo jste celý den na nohou, vaše tělo vám za tuhle rozkoš bude vděčné.
Kam za světem SPA
Wellness Horal – užívejte si relax a odpočinek od všedních starostí uprostřed nádherné přírody. V oblasti Valašska, které je plné lesů a hlubokých údolí, se nudit nebudete. Resort Horal se nachází v podhůří Beskyd a Javorníků. Jedním z největších lákadel jsou termální bazény s vodou z vlastního vrtu. Jsou vyhřívány až na 36 °C a je do nich přidávána sůl, která má příznivé účinky na vaše tělo. Těšit se můžete také na sauny, parní lázně nebo venkovní i vnitřní whirpool.

 

 

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!