Vinná réva se na jižní Moravě pěstuje po celá staletí a tamní odrůdy patří mezi nejstarší v Evropě. K návštěvě vás vybízejí nejen vinohrady, ale také památkové rezervace vinných sklepů, výstavy různých vín, sklepní uličky nebo nepřekonatelné vinobraní.
A právě poslední zmíněná událost začíná za necelý měsíc v Mikulově. V nádherné pálavské přírodě kousek za Brnem se sejdou desetitisíce návštěvníků. Stovky druhů vín si vychutnají u tradiční cimbálové muziky nebo toho nejlepšího z tuzemské populární hudby. Vinobraní je vždy korunováno královským průvodem s krojovanou družinou. Víno bude plnit skleničky na mnoha místech v Mikulově. V hlavním sále tamního zámku se přes 500 vín utká v Národní soutěži vín 2015, při níž odborná i laická veřejnost ochutná všechny vzorky bílých, růžových i červených vín mikulovské podoblasti. A stejně tak zde můžete ochutnat soutěžní vína v rámci prohlídek a řízených degustací po celé Pálavě.
Při vaší návštěvě Mikulovska rozhodně nevynechejte Pavlov. Nadsklepní vinařské domy s renesančními a barokními jádry jsou soustředěny zejména v České ulici a v ulici Na Cimbuří a jsou krásnou a ojedinělou ukázkou venkovského baroka. V místních sklepech ochutnáte nejčastěji aromatická, kořenitá vína s ovocnou svěžestí, jejichž chuť pochází z unikátního vápencového podloží Pálavy. Unikátní chuť není tím jediným, čím se moravský vinařský průmysl chlubí.
Například v Příměticích u Znojma se nachází největší křížový vinný sklep v Evropě, který je dokonce jedním z největších na světě. Zrají v něm znojemská vína, která zde můžete i ochutnat za odborného výkladu sklepmistra. Unikátní je i zdejší akustika – raritou je zejména tzv. jezuitský telefon – když potichu promluvíte do zdi, váš hlas se po klenbě donese na opačnou stranu chodby. Pokud vás architektura vinařských staveb zaujala, navštivte také sklepní kolonii Pod strážním kopcem v obci Vrbice v Modrých Horách. Nachází se tu jedinečné sedmipatrové sklepy s gotickými lomenými oblouky. Sklepy jsou vykopány v pískovcové skále a je od nich překrásný výhled do okolní vinařské krajiny.
Moravané jsou na přírodní krásy své země patřičně hrdí, a také proto po cestě narazíte na velké množství rozhleden a vyvýšených zastavení. Chcete-li se blíže seznámit s krajinou a nahlédnout na ni z jiné perspektivy, doporučujeme podniknout výlet na kole. Více než tisíc kilometrů dlouhá síť značených cyklistických tras protkává území všech jihomoravských vinařských oblastí.
Trasy většinou vedou po klidných silnicích, místy po polních či lesních cestách, bývají sjízdné i po dešti a můžete se na ně vydat jak na horských, tak na běžných silničních kolech. Na speciálních mapách, které byly vydány pro každou vinařskou stezku, najdete informace o délkách jednotlivých tras, jejich výškových profilech i stavu povrchů. Na zajímavosti a služby podél trasy vás upozorní informační panely a směrovky s piktogramy.
Nejznámější okruhy pro cyklisty jsou jednodušší kolem Lednicko-valtického areálu a náročnější podél břehů nádrže Nové Mlýny. V zámeckých parcích projíždíte kolem udržovaných parků, záhonů květin, romantických nábřeží Dyje, třpytivých hladin rybníků pokrytých koberci leknínů, provoněných luk a romantických staveb. Krajina upravovaná člověkem sahá až za hranice naší republiky a končí u rakouského Wilfersdorfu, kde stojí rodový zámek Lichtenštejnů – původních majitelů zahrad. Areál je klidnou oázou pro milovníky aktivního odpočinku a dobrého vína. Stezky jsou velmi přehledně značené a dlouhé až 90 km, kdykoli můžete sjet z jedné z hlavních tras a zakončit svou cestu v útulné vinárně.
Stejný konec výletu vás čeká také na cestě kolem nádrže Nové Mlýny. Ideální výchozí bod a zároveň cíl je totiž v obci Strachotín, která je tvořena desítkami vinných sklípků. Cestou se můžete zastavit v Dolních Věstonicích, v novém aquaparku v Pasohlávkách nebo navštívit zříceniny hradu Děvičky a Děvín.
Jste-li příznivcem méně vytížených cyklistických tras a zároveň gurmánem, pak se vydejte po okraji jedné z historicky nejvýznamnějších a rozlohou největších vinic vinařských obcí jižní Moravy – Novosedly. Trasa je součástí cyklostezky Brno – Vídeň a po cestě narazíte na spoustu vinařství a kvalitních restaurací. Vinařství Kovacs se společně s Vinařským dvorem a vinnou restaurací Starý sklep nacházejí přímo v obci Novosedly a nabízejí kulinářské zážitky, zážitkovou gastronomii a snoubení vín s pokrmy nebo řízené degustace. Velmi krátkou trasu kolem vinohradů můžete zakončit právě zde a po náročné cestě a večerní degustaci přespat a pokračovat v cestě.
To, že je moravské vinařství historickým skvostem a opravdovým dědictvím naší země, si uvědomíte při návštěvě Vinařského domu Sonberk nedaleko Mikulova. Tento architektonický skvost stojící na základech původního vinařství je první stavbou na Moravě, která je zasazena přímo doprostřed vinohradu. V budově architekta Josefa Pleskota si můžete vychutnat víno, které se zde vyrábí už od středověku. Ryzlink rýnský, Pálava, Tramín, Sauvignon, Rulandské šedé. Vína z této vinice si na Pražský hrad nechávali vozit Jagellonci, později také Habsburkové. Filozofií a úspěchem vinohradu Sonberk je jedinečnost vinohradu, velmi kvalitní sklizeň bílého vína a skloubení historicky cenného dědictví se současným vinařským uměním.
Z Mikulovské do Velkopavlovické vinařské podoblasti vede rovněž množství cyklostezek. Na rozhraní obou leží historická vinařská obec Zaječí. Přímo v obci si můžou nadšenci sportovního rybolovu, ale také naprostí amatéři, vylovit z vody kapra, amura nebo sumce. A co je lepšího, než si takto ulovenou rybu nechat ugrilovat přímo na místě a nechat si poradit, jaké víno se k ní hodí nejvíce?