Naše pokožka není jen zrcadlem naší duše, ale symbolizuje také spojení vnitřního a vnějšího světa. Tenká pokožka ukazuje naše emoce a reakce na různé situace mnohem zřetelněji, než je nám to možná někdy milé. Ve vypjatých situacích zrudneme, pukáme vzteky, můžeme „vyletět z kůže“ nebo se cítíme „dobře ve své kůži“. Obrazná spojení zřetelně ukazují, jak úzce je naše emocionální pohoda s naší pokožkou spjata. Kůže je hranicí a bránou zároveň. Kůže je naším největším orgánem. Udržuje organismus v čistotě, vylučuje jedy nebo je nevpustí dovnitř, chrání naše útroby. Je tvořena třemi vrstvami: pokožkou, škárou a podkožím.
Pokožka je místem spojení s vnějším světem a oběma dalšími kožními vrstvami. Díky buněčnému dělení tvoří neustále nové buňky, to znamená, že se sama regeneruje. Odumřelé částečky zůstávají jako malé šupinky na samém povrchu ve zrohovatělé vrstvě kůže. Cyklus jedné kožní buňky od jejího vzniku až po odloupnutí je dlouhý 28 dní. Kožní maz chrání před vysoušením a vlivy okolního prostředí. Mezi buňkami pokožky se ukládá voda a močovina, jež udržují kůži elastickou. Při poruše funkce se může stát, že kůže ukládá příliš málo vody, vysuší se a to je provázeno zčervenáním a vyrážkou. V pokožce se totiž nachází mnoho nervových drah.
S pokožkou je těsně spojená škára, která je silně prokrvená. Je to převážně vazivová část kůže, kde jsou buňky řídce roztroušeny a vznikají v nich základy kolagenu a elastinu. Účastní se na protilátkové aktivitě (význam pro přecitlivělost). Ve škáře jsou kolagenní vlákna, která jsou důležitá pro pevnost kůže a svým uspořádáním podmiňují její štěpitelnost. Elastická vlákna tvoří hustou síť mezi kolagenními vlákny – mají význam pro pevnost a elastičnost kůže. Základní mezibuněčná hmota, vyplňující prostor mezi buňkami a vlákny, je gelovité substance, která spolu s kolagenními vlákny zadržuje vodu a představuje důležitý faktor pro napnutí kůže.
Podkoží je tvořeno různě velkou vrstvou tukové a podpůrné tkáně, ve které leží další krevní cévy a lymfatické dráhy. V takzvaném epitelu je definována individuální barva kůže. Tato vrstva je u mužů většinou trochu silnější než u žen. Tuková tkáň dává kontury našim tělesným tvarům, reguluje hospodaření s teplem a ukládá energetické zásoby.
Výchozím předpokladem dělení typů pleti je promaštění a napnutí.
Na základě správného určení pleti volíme vhodné způsoby kosmetického ošetření a vhodné kosmetické přípravky. Pleť dělíme na základní typy – mastnou, suchou a smíšenou.
Pleť je sice schopna se ve velkém rozsahu čistit sama, ale naráží přitom na určité hranice. Uhry jsou mazové zátky, které ucpávají východy pórů. Pokud se v nich usídlí bakterie, zanítí se. V pubertě i v určitých životních fázích probíhá hormonální přestavba celého těla, mění se metabolismus a projevuje se to reakcí pleti. Akné je třeba léčit komplexně: základem je zdravá výživa s prevencí zácpy a čistící proces. Nečistá, mastná pleť s velkými póry potřebuje důkladné, ale jemné čištění. Tento problém se ale řeší často agresivně, protože si člověk přeje, aby pupínky co nejrychleji zmizely. Důležitá je ale trpělivost, protože jizvy po akné mohou zůstat po celý život. Pro denní péči je důležité šetrné čištění bez použití mýdla. Velmi nápomocná je také konzumace čerstvě vymačkaných šťáv a stravy s podílem syrových potravin a divokých bylin. Obličej se čistí vatovým tamponem napuštěným stahující a dezinfekční pleťovou vodou s malým nebo žádným obsahem alkoholu. Vhodná je vilínová voda, též pleťová voda s výtažkem z jitrocele, řebříčku, aloe vera, levandule nebo heřmánku. Krémy pro tento typ pleti by měly mít lehkou konzistenci s obsahem výše uvedených bylinných výtažků, aby se zregulovala funkce pleti. Jednou týdně se doporučuje pleťová maska na bázi zeleného léčivého jílu pro posílení pokožky, zmírnění zánětů a dezinfekci. Předtím je také užitečné napařit obličej s přidáním květů měsíčku nebo heřmánku, aby se otevřely póry. Vymačkávání pupínků se doporučuje jen v případě ucpaných pórů a občas je dobré nechat mastnou pleť v noci dýchat. Cukr, alkohol a káva léčení ztěžují stejně jako mastná jídla. Rafinovaný cukr je možno nahradit práškem ze stévie, kávu protizánětlivým zeleným čajem. Ideální je plnohodnotná vegetariánská strava bohatá na vlákninu a založená na konzumaci syrových potravin. Tělo musí mít dostatek tekutin (voda, bylinkové čaje). Kromě zmíněných rostlinných látek existuje vždy řada na problematickou pleť u různých druhů pěstící kosmetiky, např. Normaderm z řady Vichy, Effaclar z řady La Roche, Sensibio z řady Bioderma a jiné.
Suchá pleť je velmi křehká, v mládí je velice hezká, bez vrásek, ale potřebuje neustálou péči. Stárne nejrychleji ze všech pletí, proto musí být dostatečně vyživována a hydratována. Doporučují se vysoce kvalitní krémy z růží nebo olej z růžových květů a velmi vhodný je též olej pupalkový a konopný. Velice důležitá je i hydratace pleti, tím se snáze vyhneme podráždění a nepříjemnému štípání či pnutí. Pleť se má namazat vhodným krémem po každém kontaktu s vodou, zvláště po koupání. Nanesení oleje před návštěvou bazénu je užitečnou ochranou. Tento typ pleti však neošetřujeme pouze z venku, jinak pleť přeruší regulaci hospodaření s tukem a vlhkostí. Vnitřně se v tomto případě jako doplněk doporučuje čaj z květů jetele lučního. Suchá a šupinatá pleť nesnáší peelingy a škodlivě působí solárium a intenzivní sluneční záření i používání syntetických opalovacích preparátů. U suché pleti škodí též konzumace alkoholu, přítomnost pesticidů ve stravě, nedostatek přírodních vitaminů nebo minerálních látek, časté podávání antibiotik, poškození způsobené očkováním nebo trvalým stresem. U tohoto typu pleti jde především o více aspektů. Je to pleť velice citlivá, která se musí chránit před slunečním zářením, mrazem a povětrnostními vlivy. V zimě se používají krémy hutné, v létě s vysokým ochranným UV filtrem.
Se suchou pletí souvisí i pleť smíšená, ta má T zónu mastnější (čelo, nos, popř. u někoho i brada). Pak se používají při čištění přípravky, jako je micelární voda, která se dá použít i na odlíčení očí, neobsahuje alkohol a používá se i místo mléka. Nebo odličovací a čistící mléka 3 v 1, která slouží na čištění suché a smíšené pleti. U obou pletí se často vyskytuje takzvaná kuperóza – popraskané žilky, které jsou viditelné jako červené nebo namodralé cévní větévky hlavně na nose a tvářích. Opět pro tuto pleť nejsou vhodné extrémní povětrnostní vlivy (horko, vítr, mráz). Postupem času mohou takovou pleť získat i lidé, kteří konzumují hodně alkoholu, příliš kořeněná jídla a kouří. Tento typ pleti je v první řadě kosmetickým problémem, ale mnoho lidí vnímá zčervenání obličeje rušivě i vzhledem ke svému pocitu sebevědomí. Důležitá je změna životosprávy – pít hodně bylinných čajů, zvýšit podíl syrové stravy (ovoce, zelenina). Je důležité, aby pokaždé, když se vychází ven, byla pleť chráněna ochranným krémem. Při napařování je vhodné zvolit odvar chladnější se zklidňujícím účinkem.
Normální pleť je nejméně problematickou, je rovnoměrně zvlhčená a má rovnoměrně rozloženou lipidovou vrstvu. Při péči se doporučují čistící kosmetické přípravky pro normální pleť, jako je mléko a tonikum. Na den se používají krémy s lehčí texturou a na noc hutnější, obvykle stejného složení, pokud jsou ze stejné produktové řady. Každý typ pleti má též přípravky na oči a oční okolí.
A proč veškerá tato péče? Abychom co nejvíce oddálili stárnutí pleti a tvorbu vrásek. Bohužel po určitém počtu dělení buňky degenerují a zanikají, mají menší schopnost vázat vodu, jejich cytoplazma je zahuštěná, zvyšuje se obsah tukových látek a snižuje se intenzita celého buněčného metabolismu. Proto se vědci neustále snaží vyvinout kosmetické preparáty, které stárnutí pleti zpomalí. Jsou to látky přírodní nebo syntetické. Pleť obličeje nelze sice balit do oděvů jako ostatní partie těla, můžeme ji však prostřednictvím účinných kosmetických přípravků ochránit před nadměrnou sluneční expozicí, přílišným vysušením, velkými teplotními výkyvy, můžeme zvyšovat její napnutí pomocí hydratačních textur, aktivovat její výživu pravidelnými masážemi, regeneračními maskami apod.