Když nás trápí zácpa

Zácpa (obstipace) je velmi subjektivní pojem, pod kterým si každý z nás představuje něco jiného. Obecně ji lze definovat jako obtížné vyprazdňování tuhé stolice. Četnost defekace je u různých jedinců odlišná. Rozhodně neplatí, že je nezbytné se vyprázdnit každý den. Normální defekace by však měla být pravidelná a bezbolestná. Většina odborníků pak za zácpu považuje menší počet stolic než tři za týden. Zácpu většinou doprovází problémy se zahájením defekace, pocit neúplného vyprázdnění, nadýmání a bolesti břicha. V některých případech se současně vyskytují také bolesti hlavy či zad, nechutenství nebo zvracení.

Příčiny zácpy

Stolice je tvořena ze 75 % vodou, dále anorganickými látkami, vlákninou, bílkovinami, tuky, oloupanými buňkami střevní sliznice nebo bakteriemi. Za normálních okolností jsou její četnost a charakter ovlivňovány především typem a množstvím přijímané potravy a tekutin. Je-li příjem potravy malý nebo konzumujeme-li tzv. bezezbytkovou stravu (bez nestravitelných zbytků, např. slupek, jadérek), množství vylučované stolice významně klesá. Nedostatek tekutin vede k přílišnému vysušení a ztvrdnutí stolice. Pokud se málo hýbeme, nedochází k dostatečné podpoře přirozených střevních pohybů (peristaltiky).

Nejčastější příčinou chronické zácpy je tak nezdravý životní styl. Dále se může jednat o různě závažná onemocnění střev typu zánětů či nádorů a poruchy jejich funkce (např. snížená pohyblivost střev nebo naopak jejich nadměrná dráždivost). Zácpa může vzniknout i v souvislosti s jiným primárním onemocněním (např. snížená činnost štítné žlázy, cukrovka, Parkinsonova choroba, horečka) nebo ji jako nežádoucí účinek mohou u vnímavých jedinců působit určitá léčiva (např. některá antidepresiva, léky na bolest či vysoký krevní tlak, přípravky s obsahem železa nebo vápníku). Příčinou zácpy často bývají také psychické vlivy, např. když odsouváme defekaci v nevyhovujícím prostředí nebo kvůli nedostatku času. Děje-li se tak často, může dojít k oslabení až úplnému vyhasnutí přirozeného defekačního reflexu. Problémy se zácpou mívají z důvodu přirozeného poklesu pohyblivosti trávicího traktu častěji staří lidé. Vlivem hormonálních změn se obstipace objevuje také v souvislosti s těhotenstvím.

Komplikace zácpy

Kromě toho, že je zácpa velmi nepříjemným problémem, který negativně ovlivňuje fungování postiženého člověka v každodenním životě, může působit i závažné komplikace. Zadržování příliš tuhé stolice může vést k obstrukci nebo zauzlení střeva, poškození jeho stěny nebo dokonce až perforaci. Usilovné tlačení při potížích s vyprazdňováním vede často k rozvoji hemoroidů či řitních trhlin (fisur), které dále působí zhoršování zácpy, protože postižený člověk často ze strachu např. z jejich krvácení defekaci cíleně potlačuje a odsouvá.

Prevence a léčba zácpy

Jak už bylo zmíněno výše, pro pravidelné vyprazdňování je zásadní dostatečný příjem vlákniny, tekutin a pravidelný pohyb. Vláknina na sebe ve střevech váže vodu a některé další látky, podporuje střevní peristaltiku a funguje také jako čisticí „kartáč“ střevní sliznice. Vlákninu v běžné stravě (zelenina, ovoce, luštěniny, celozrnné produkty) můžeme doplnit ovesnými vločkami, otrubami, lněným semínkem nebo psylliem (vláknina ze semene jitrocele indického). Doplňky stravy s obsahem vlákniny jsou na trhu dostupné v různých formách (např. kapsle, tablety, prášek). Pro jejich maximální účinek je nezbytný dostatečný přísun tekutin! Každá dávka vlákniny by měla být důkladně zapita a obecně je třeba zvýšit pitný režim (asi 2–3 litry denně). V případě, že užíváte nějaké léky, je nutné dodržet od přípravků s obsahem vlákniny odstup 3–4 hodin, aby nedošlo k narušení jejich vstřebávání. Dále je vhodné při zácpě konzumovat kysané mléčné výrobky (např. kefír, jogurty) nebo doplňky stravy s obsahem probiotik. Pozitivní efekt mají např. sušené švestky, fíky, hroznové víno, kompoty, ovocné a zeleninové šťávy a kyselé zelí. Osoby trpící zácpou by se naopak měly vyhýbat výrobkům z bílé mouky, tučnému a sladkému pečivu, uzeninám, cukrovinkám, čokoládě, kakau, černému čaji nebo borůvkám.

V léčbě zácpy se kromě úpravy životosprávy uplatňují látky, které různým mechanismem změkčují stolici nebo prostřednictvím dráždění stěny střeva zvyšují jeho pohyblivost. Při výběru vhodného přípravku je dobré se vždy poradit s lékařem nebo lékárníkem. Ne všechna projímadla lze užívat dlouhodobě. Nevhodná samoléčba může vést až k rozvoji návyku na projímadla a dalšímu zhoršení původních potíží.

Bez obav lze dlouhodobě užívat přípravky s obsahem vlákniny a laktulózu. Laktulóza je mléčný cukr, který je ve střevech rozkládán činností bakterií na látky pozitivně ovlivňující střevní prostředí a peristaltiku. Protože se prakticky nevstřebává, je možné ji s opatrností použít i u diabetiků nebo těhotných a kojících žen. V případě laktulózy i produktů s obsahem vlákniny je třeba počítat s nástupem jejich účinku v řádech dnů.

Rychleji (za 1–3 hodiny) působí tzv. salinické minerálky (např. Šaratica, Zaječická). Ty kvůli vysokému obsahu minerálů není vhodné užívat dlouhodobě a u osob s vysokým krevním tlakem, otoky nebo onemocněním ledvin. Tzv. kontaktní laxativa (např. senna, bisakodyl, pikosulfát) působí zhruba za osm hodin po podání. Pro možnost nevratného poškození funkce střeva by neměla být bez porady s lékařem užívána déle než týden.

Obnova vyhaslého defekačního reflexu

Důležitý je pravidelný denní režim nejen v jídle, ale také ve vyprazdňování. V případě vyhaslého defekačního reflexu ho lze pravidelným cvičením obnovit. Doporučuje se ráno po probuzení vypít sklenici vody, provést obvyklé ranní úkony, nasnídat se a následně (tedy po 20–30 min.) se pokusit o defekaci. Ze začátku (několik dní) ji lze podpořit zavedením glycerinového čípku, který mírným podrážděním sliznice konečníku a lubrikačním účinkem usnadňuje odchod stolice. Jeho efekt nastupuje zhruba za 15 min. po zavedení. Používání glycerinových čípků by se měly vyvarovat osoby s krvácejícími hemoroidy nebo fisurami. Vyprázdnění může usnadnit také masáž břicha (krouživými pohyby ve směru hodinových ručiček od pravého podbřišku nahoru k pupku, zprava doleva přes pupek a dolů k levému podbřišku).

Trpíte-li zácpou dlouhodobě nebo opakovaně, objeví-li se po stolici nebo v ní krev, střídá-li se zácpa s průjmem nebo ji doprovází křeče v břiše či zvracení, je na místě vyhledat lékaře, aby vyloučil případné závažné onemocnění.

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!