155

Magazín mojelékárna 7–8/2015

Rehabilitační cvičení
Bolí vás záda, ale nemáte čas někam chodit? Rehabilitujte doma! Hlavními příčinami vzniku bolestí pohybového aparátu jsou v současnosti beze sporu sedavý styl zaměstnání, stres a způsob trávení volného času. S nimi jde ruku v ruce přetěžování určitých partií těla, nedostatek pohybu a nadváha. Lidé se snaží tyto nedostatky kompenzovat jednorázovými pohybovými aktivitami, které provádí s maximálním nasazením.
Jak vyzrát nad průjmem?
Průjem někdy zažil každý z nás. Jedná se o nepříjemný problém, který může v těžkých případech dokonce ohrozit život, protože je spojen s významnou ztrátou tekutin a minerálů. Přestože je průjem velmi subjektivní pojem, obecně označuje stav, kdy dochází k častému vyprazdňování řídké neformované stolice. Časté vyprazdňování obvykle znamená více než 2–3x denně. Průjem bývá typicky doprovázen přetrvávajícím nutkáním na stolici a jejím překotným vyprazdňováním. Přítomny mohou být také nevolnost, zvracení, bolesti až křeče v břiše nebo teplota.
Když nás trápí zácpa
Zácpa (obstipace) je velmi subjektivní pojem, pod kterým si každý z nás představuje něco jiného. Obecně ji lze definovat jako obtížné vyprazdňování tuhé stolice. Četnost defekace je u různých jedinců odlišná. Rozhodně neplatí, že je nezbytné se vyprázdnit každý den. Normální defekace by však měla být pravidelná a bezbolestná. Většina odborníků pak za zácpu považuje menší počet stolic než tři za týden. Zácpu většinou doprovází problémy se zahájením defekace, pocit neúplného vyprázdnění, nadýmání a bolesti břicha. V některých případech se současně vyskytují také bolesti hlavy či zad, nechutenství nebo zvracení.
Interview s cestovatelem Jiřím Kolbabou
Jiří Kolbaba: Nejvíce nesvůj se cítím na D1 mezi Prahou a Brnem O českém cestovateli Jiřím Kolbabovi jste už určitě slyšeli. Procestoval více jak 130 zemí, nejvíce ho však nadchla Antarktida. Cestování si užívá naplno, rád poznává nové kultury i kuchyně. Co je však pro něj nejdůležitější – dobrá nálada. V rozhovoru se dozvíte, čím chtěl tento dobrodruh být, když byl ještě dítě, a také to, které evropské státy by čtenářům doporučil pro letní dovolenou.
Islandská pohádka
Tato cesta Islandem je v mnohém úplně jiná než ty předchozí. Jsem zde sám, mám k dispozici odolný vůz a na objevování a focení mám skvělých pět týdnů. Objevuji nová, dosud nepoznaná zákoutí. Offroad, prostě čtyřkolka, je na Islandu mimořádně důležitá věc. Mnoho neopakovatelných přírodních skvostů se nachází v „jinoplanetárním“ vnitrozemí.
Léčba poruch spánku a zásady spánkové hygieny
V minulém čísle byly probrány nejčastější spánkové poruchy i to, proč je pro nás spánek důležitý. Následující text uvádí zásady zdravého spánku a další možnosti léčby jeho poruch.
Nepříjemné kožní mykózy
Kožní mykózy jsou infekční onemocnění kůže vyvolaná mikroskopickými houbami. Postiženého člověka dovedou pořádně potrápit nepříjemným svěděním i nevzhlednými projevy v místě výskytu. Jedná se o onemocnění s vysokým rizikem přenosu. Člověk se navíc může snadno nakazit i od zvířete (např. psi, kočky, hlodavci, skot). Kožní mykózy působí nejčastěji vláknité houby (dermatofyty) nebo kvasinky. Dermatofytózy se běžně v klinické praxi označují jako tinea (např. tinea pedis při postižení nohy).
Nebezpečná klíšťata
Klíšťata se živí krví savců, plazů i ptáků. Při sání se mohou nakazit bakteriemi nebo viry, které tato zvířata běžně přenáší, a potom může dojít k přenosu těchto infekcí do krve člověka. Klíšťata se pohybují lezením po zemi a nahoru po rostlinách. Přichytí se na procházejícího zvířecího nebo lidského hostitele pomocí háčků na svých nohou.

Aktuality

16. 1. 2021

Máte doma atopika?

12. 1. 2021

Neplaťte NAVÍC ANI KORUNU

Aktuality v Mojí lékárně

14. 9. 2020

Měření stáří cév

26. 3. 2019

Demence a Alzheimerova choroba

Doporučujeme

Moje lékárna -...

Lactobacilky pro děti s příchutí...

Espigal Galmed 80mg 100...

Podporuje regulaci střevních plynů díky obsahu...

Psyllium Galmed 200g

Indická vláknina na podporu správného...

B17 APRICARC s meruňkovým...

Rakytník a reishi podporují přirozenou...

 

 

Odběr novinek

Přihlaste se k odběru novinek Moje lékárna:


Informace o zasílání novinek
S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Navíc ani korunu!

Moje stáří - Stáří je výsada, ne nemoc