Magazín mojelékárna 7–8/2015

Rehabilitační cvičení
Bolí vás záda, ale nemáte čas někam chodit? Rehabilitujte doma! Hlavními příčinami vzniku bolestí pohybového aparátu jsou v současnosti beze sporu sedavý styl zaměstnání, stres a způsob trávení volného času. S nimi jde ruku v ruce přetěžování určitých partií těla, nedostatek pohybu a nadváha. Lidé se snaží tyto nedostatky kompenzovat jednorázovými pohybovými aktivitami, které provádí s maximálním nasazením.
Jak vyzrát nad průjmem?
Průjem někdy zažil každý z nás. Jedná se o nepříjemný problém, který může v těžkých případech dokonce ohrozit život, protože je spojen s významnou ztrátou tekutin a minerálů. Přestože je průjem velmi subjektivní pojem, obecně označuje stav, kdy dochází k častému vyprazdňování řídké neformované stolice. Časté vyprazdňování obvykle znamená více než 2–3x denně. Průjem bývá typicky doprovázen přetrvávajícím nutkáním na stolici a jejím překotným vyprazdňováním. Přítomny mohou být také nevolnost, zvracení, bolesti až křeče v břiše nebo teplota.
Když nás trápí zácpa
Zácpa (obstipace) je velmi subjektivní pojem, pod kterým si každý z nás představuje něco jiného. Obecně ji lze definovat jako obtížné vyprazdňování tuhé stolice. Četnost defekace je u různých jedinců odlišná. Rozhodně neplatí, že je nezbytné se vyprázdnit každý den. Normální defekace by však měla být pravidelná a bezbolestná. Většina odborníků pak za zácpu považuje menší počet stolic než tři za týden. Zácpu většinou doprovází problémy se zahájením defekace, pocit neúplného vyprázdnění, nadýmání a bolesti břicha. V některých případech se současně vyskytují také bolesti hlavy či zad, nechutenství nebo zvracení.
Interview s cestovatelem Jiřím Kolbabou
Jiří Kolbaba: Nejvíce nesvůj se cítím na D1 mezi Prahou a Brnem O českém cestovateli Jiřím Kolbabovi jste už určitě slyšeli. Procestoval více jak 130 zemí, nejvíce ho však nadchla Antarktida. Cestování si užívá naplno, rád poznává nové kultury i kuchyně. Co je však pro něj nejdůležitější – dobrá nálada. V rozhovoru se dozvíte, čím chtěl tento dobrodruh být, když byl ještě dítě, a také to, které evropské státy by čtenářům doporučil pro letní dovolenou.
Islandská pohádka
Tato cesta Islandem je v mnohém úplně jiná než ty předchozí. Jsem zde sám, mám k dispozici odolný vůz a na objevování a focení mám skvělých pět týdnů. Objevuji nová, dosud nepoznaná zákoutí. Offroad, prostě čtyřkolka, je na Islandu mimořádně důležitá věc. Mnoho neopakovatelných přírodních skvostů se nachází v „jinoplanetárním“ vnitrozemí.
Léčba poruch spánku a zásady spánkové hygieny
V minulém čísle byly probrány nejčastější spánkové poruchy i to, proč je pro nás spánek důležitý. Následující text uvádí zásady zdravého spánku a další možnosti léčby jeho poruch.
Nepříjemné kožní mykózy
Kožní mykózy jsou infekční onemocnění kůže vyvolaná mikroskopickými houbami. Postiženého člověka dovedou pořádně potrápit nepříjemným svěděním i nevzhlednými projevy v místě výskytu. Jedná se o onemocnění s vysokým rizikem přenosu. Člověk se navíc může snadno nakazit i od zvířete (např. psi, kočky, hlodavci, skot). Kožní mykózy působí nejčastěji vláknité houby (dermatofyty) nebo kvasinky. Dermatofytózy se běžně v klinické praxi označují jako tinea (např. tinea pedis při postižení nohy).
Nebezpečná klíšťata
Klíšťata se živí krví savců, plazů i ptáků. Při sání se mohou nakazit bakteriemi nebo viry, které tato zvířata běžně přenáší, a potom může dojít k přenosu těchto infekcí do krve člověka. Klíšťata se pohybují lezením po zemi a nahoru po rostlinách. Přichytí se na procházejícího zvířecího nebo lidského hostitele pomocí háčků na svých nohou.

 

 

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!