Únik moči už není tabu

Téměř 10 procent mladých žen a mladistvých trpí inkontinencí. I když se riziko úniku moči s věkem zvyšuje, jedná se o skrývaný problém mnoha žen a mužů v jakémkoli stádiu života.

Všeobecně se ví, že riziko vzniku inkontinence se s věkem zvyšuje. Neví se ovšem, jaké části populace se inkontinence v pokročilém věku týká. Například až 70 procent klientů domovů s pečovatelskou službou ve Velké Británii, Německu, v České republice i na Slovensku trpí inkontinencí. Nicméně zcela jistě chybí povědomí o  skutečnosti, že únik moči se objevuje doslova v jakékoli životní etapě – u dětí, dospívajících, a  především u  mladých žen v období těhotenství a porodu nebo u mužů po operaci prostaty. V dnešní vyspělé společnosti trpí inkontinencí přibližně 10 procent žen v produktivním věku 30 až 40 let. Ve skupině žen mezi 50 až 60 lety se zvyšuje počet inkontinentních na 20 procent. Mnoho dospělých, kteří mají problémy s vyprazdňováním, zakusilo obtíže již v dětském věku. Problémem je, že vyprazdňování není běžným tématem diskusí. Lidé běžně hovoří o obtížích jako astma nebo srdeční onemocnění, ale problematika vyprazdňování dále zůstává jakýmsi tabu ve vyspělé společnosti.

Mladé ženy se s tímto problémem stydí svěřit svému ošetřujícímu lékaři i kamarádce a  trvá dokonce několik let, než se odváží o  tomto onemocnění vůbec mluvit. Inkontinence je onemocnění a neměli bychom se za něj stydět. Může postihnout každého z nás a možností řešení je několik – od operativního zákroku přes konzervativní metody léčby (cvičení) až po speciální inkontinenční prostředky hrazené zdravotní pojišťovnou nebo volně prodejné v lékárnách a prodejnách zdravotnických potřeb.

Inkontinence může mít několik příčin. Na vině mohou být i špatné návyky v prvních letech školy – například zadržování moči místo pravidelné návštěvy toalety. Když se nenaučíme ovlivňovat vyprazdňování v mládí, můžeme se s postupujícím věkem dostat do vážných obtíží.

Pacienti se snaží s inkontinencí vyrovnat různě a bohužel ani jednu cestu nelze doporučit. Někteří se snaží zvládnout problémy s močovým měchýřem tzv. zadržovací strategií. Tento přístup není řešením pro hyperaktivní močový měchýř (OAB), protože způsobuje menší fl exibilitu močového měchýře a  snižuje se schopnost zadržet více moči. Druhou strategií, rovněž nepříliš šťastnou, je snížený přísun tekutin. Menší množství tekutin má celkem jiný efekt. Jeho následkem je totiž koncentrovaná moč a ta dráždí nervová zakončení a nutí člověka k častější návštěvě toalety.

Inkontinence se běžně dělí na stresovou, urgentní (nutkavou) a pak na kombinaci zmíněných dvou. Pokud se únik moči projevuje při kýchání, kašlání, smíchu nebo fyzické aktivitě, která zatěžuje močový měchýř, většinou se jedná o tzv. stresovou inkontinenci. Objevuje se vlivem fyziologických změn, v důsledku těhotenství a následného porodu nebo oslabení svalů pánevního dna. U stresové inkontinence je vhodné posilovat svaly pánevního dna speciálním cvičením, se kterým vám poradí váš doktor. Více informací také najdete na stránce www.programprozeny.cz. Urgentní inkontinence je způsobena nesprávným fungováním svalů pánevního dna a nejčastěji se projevuje jako únik moči, který následuje neprodleně po uvědomění si potřeby vyprázdnění. Léčba inkontinence se v tomto případě již posunula a je možné ji řešit farmakologickou léčbou i operativně.

Lehká inkontinence se objevuje častěji, než bychom si uměli představit. Významné procento žen, které trpí občasným únikem moči po kapkách, používá produkty, jež nejsou k tomuto účelu vůbec určeny. K zachycení moči používají běžné menstruační nebo tenké slipové vložky. Děje se tak proto, že svůj problém nevnímají jako znak inkontinence, ale spíše jako občasnou nepříjemnou epizodu. Je však důležité vědět, že použití správných produktů na únik moči může obtíže pacientek významně usnadnit. Inkontinenční vložky jsou speciálně vyvinuté na absorpci moči, která se chová odlišně od krve. Absorbují až 2x více tekutiny než běžné menstruační vložky, a navíc mnohem rychleji, přičemž zároveň neutralizují zápach.

TENA LadySpeciálně pro ženy vyvinula společnost SCA Hygiene Products řadu produktů TENA Lady, které jsou určeny na různé stupně úniku moči jako projevu stresové či urgentní inkontinence, ať už se jedná o „drobné nehody“ (zde postačí např. TENA Lady Ultra Mini), nebo o větší únik moči (lze doporučit např. TENA Lady Normal). Výrobky svým vzhledem působí jako běžné dámské vložky, ale pro únik moči poslouží mnohem lépe. TENA Lady jsou díky svému anatomickému tvaru diskrétní, zároveň velmi spolehlivé a  poskytnou svým uživatelkám dokonalou ochranu a pocit bezpečí při jakékoli aktivitě. S TENA Lady se pacientka nemusí bát jít na delší procházku ani na jednání, stane se tak její neviditelnou součástí.

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!