Trápí vás močové cesty?

Pane doktore, řekněte nám prosím něco bližšího k infekcím močových cest.

Infekce močových cest jsou druhým nejčastějším infekčním onemocněním člověka hned po infekcích horních cest dýchacích. Velice často přecházejí do chronického stadia a neléčené infekce močových cest mohou vést k vážným zdravotním komplikacím.
Nejvíce postiženou skupinou jsou dospělé ženy, u kterých se infekce tohoto typu objevují až 50krát častěji než u dospělé mužské populace. Nejsou však ušetřeny ani děti – výskyt infekcí močových cest u dětí je mezi 1 až 7 %.

Proč jsou ženy postiženy infekcí více než muži?

Častější výskyt těchto problémů u žen je dán samotnou anatomií těla – ženy mají kratší močovou trubici, jejíž ústí se nachází blízko řitního otvoru, odkud zpravidla původci infekcí močových cest pocházejí.

Zmínil jste původce infekcí močových cest, co tedy tyto problémy způsobuje?

Podle statistických údajů je až 85 % všech infekcí močových cest způsobeno patogenní (škodlivou) bakterií Escherichia coli. Je to bakterie, která se zcela běžně vyskytuje ve střevním traktu člověka a kolonizuje i perianální oblast. Odtud se pak přenese k ústí močové trubice, odkud je již malý krůček ke kolonizaci celého močového ústrojí. Stát se tak může kvůli nedostatečné hygieně, volbě nevhodného spodního prádla – např. tanga slouží bakteriím jako skluzavka přímo k močové trubici atd.
Jsou ale i jiné mikroorganismy, které mohou infekce močových cest způsobit. Za zmínku stojí např. chlamydie, mykoplasmata, různé viry či plísně.

Říkal jste, že máme Escherichia coli normálně ve střevech. Proč nám ve střevech nevadí, ale v močových cestách způsobuje infekci?

Ve střevech nám nevadí jen tehdy, je-li pod kontrolou. Jestliže dojde k jejímu přemnožení, způsobí infekci i ve střevech, která se projeví průjmovým onemocněním. Bakterie Escherichia coli má svoji typickou strukturu – na povrchu má velké množství tzv. fimbrií (česky by se dalo říci „chapadélek“), které jí umožní adhezi (přichycení) na sliznici. A jen přichycená bakterie E. coli se může množit, může být aktivní a způsobit tak infekci. Ve střevech, kde je velké množství bakterií tzv. střevní mikroflóry, má tedy přichycení na sliznici velmi ztížené, avšak v močových cestách, které jsou za normálních okolností sterilní, tedy bez přítomnosti jiných bakterií, její adhezi nic nebrání a propuknutí infekce je zpravidla velice rychlé.

Pokud infekce propukne, jaké jsou její příznaky a jak ji léčit?

Vznik infekce je zpravidla doprovázen příznaky, jako jsou svědění, pálení a řezání při močení. Dále pak častější nutkání k močení a pocit nezcela vyprázdněného měchýře. Může být doprovázen také bolestmi v podbřišku a v moči se může objevit krev.
Tím, že je nástup infekce močových cest rychlý, bývá lékem první volby některé ze širokospektrých antibiotik. Současně se doporučuje zvýšení příjmu tekutin, omezení dráždivých potravin, pravidelné močení, a pokud je to nutné, tak i podávání léků proti bolesti.

Existuje nějaká přírodní alternativa?

Ano, ale doporučil bych jí ne jako úplnou náhradu antibiotické léčby, ale spíše jako podpůrnou, tedy souběžnou léčbu nebo následnou léčbu po ukončení podávání antibiotik. Také jedinci, kteří trpí chronickými často se opakujícími infekcemi močových cest, udávají, že dlouhodobým užíváním těchto přípravků se doba mezi jednotlivými epizodami prodlužuje a infekce pak nejsou tak závažné. Výsledkem je méně časté podávání antibiotik, což je cílem každé moderní společnosti. Z těchto podpůrných přípravků bych zmínil výrobky obsahující brusinky, monosacharid D-manosu či různé protizánětlivé enzymy.

Příznivý vliv brusinek na močové cesty je obecně známý, ale zmínil jste D-manosu. Co to je?

BrusinkyAno, máte pravdu – brusinky jsou nepochybně nejpoužívanější přírodní alternativou na problémy s močovými cestami. Obsahují celou řadu látek s terapeutickým účinkem – vitaminy, organické a fenolové kyseliny, flavonoidy, anthokyaniny nebo proanthokyanidiny. Některé z těchto látek působí komplexně na celý organismus tím, že posilují imunitní systém, jiné, jako např. proanthokyanidiny, známé spíše pod zkratkou PACy, působí cíleně na samotné bakterie E. coli.
D-manosa je monosacharid, tedy jednoduchý cukr. Vyskytuje se v celé řadě ovoce, zejména to bobulové jí obsahuje poměrně velké množství. Ale je obsažena i v našem organismu, není tedy pro nás cizorodou látkou. V případě obtíží je ale nutné dodat tělu několikanásobně vyšší dávku D-manosy, a proto je vhodné sáhnout po speciálních přípravcích – po doplňcích stravy. Zajímavé je, že D-manosa se po požití z trávicího traktu vstřebává do krve takřka nemetabolizována. Z krve se pak v ledvinách dostává do moči, kde může přímo působit na patogenní bakterie E. coli, které, jak jsme si již uvedli, jsou nejčastějším původcem infekcí močových cest. Podstatou jejího účinku je vazba na „chapadélka“ těchto bakterií – tím, že se na ně naváže, ztratí E. coli schopnost se uchytit na sliznici močových cest a nemůže tak způsobit infekci. Takto „obsazená“ E. coli je pak vyplavena z organismu ven močí, aniž by napáchala jakoukoliv škodu. Prakticky stejným mechanismem působí i PACy z brusinky, jen se váží na jiný typ „chapadélek“.

Pokud se tedy vrátíme k výrobkům, který z nich byste doporučil – ten, který obsahuje brusinky, nebo výrobek s D-manosou?

Naštěstí jsou na trhu výrobky, které obsahují kombinaci obou těchto látek. Tím, že se D-manosa váže na jeden typ chapadélek a brusinky na jiný, si zajistíme komplexnější a širší účinek – to je přesně to, co potřebujeme. Doporučuji tedy výrobky, které obsahují jak D-manosu, tak i brusinky.

Uroval manosa AKUT

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!