RAKYTNÍK ŘEŠETLÁKOVÝ – znovuobjevený klenot přírody

RAKYTNÍK ŘEŠETLÁKOVÝ


Již staří Tibeťané znali léčivou sílu této u nás nepříliš známé rostliny, která si nezadá ve smyslu svého komplexního působení se známým ženšenem, ale přesto jej v mnohém předčí. Rostlinu, která by měla ve svých plodech a listech tak široké spektrum vitaminů a mnoho dalších cenných biologicky aktivních látek v takovém množství, jako má právě rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides).
A tak se v současnosti stává rakytník právem rostlinou světového významu a znovuobjevenou klenotnicí přírodního zdraví.

Možnosti použití

Na rakytníku je především oceňovaný vysoký obsah vitaminů v plodech a oleje s léčivými vlastnostmi. Vědci stále ještě objevují možnosti dalšího využití a dále zkoumají bohatou paletu biologicky účinných látek. Nabízí se využití zpracování jeho plodů i listů v potravinářství (na přípravu šťávy, zavařenin, sirupů či džemů) a získaných léčivých látek a jejich účinků zvláště ve farmaceutickém a kosmetickém průmyslu.

Rakytník – cenný dar pro život

Zdaleka největší uplatnění nachází rakytník právě ve farmacii, kde je ve formě rakytníkového oleje (Hippophae rhamnoides oil), lisovaného za studena ze semen a  plodů, přidáván do desítek produktů pro vnitřní i vnější použití. Obsahuje totiž vzácný komplex látek, které poskytují lidskému organismu nejen potřebnou oporu vůči stresům, ale významně posilují i jeho obranyschopnost sníženou nevhodnými životními podmínkami. Unikátní rakytníkový olej je tmavě oranžové barvy a překvapí svou rozmanitostí a vysokou koncentrací důležitých vitaminů a biologicky aktivních látek, které příznivě působí na lidské zdraví.

Svou velkou roli sehrává rakytník také v kosmetickém průmyslu, kde díky komplexu betakarotenů, vitaminů E a B-skupiny a  nenasyceným kyselinám účinně regeneruje a  hojí kůži i  sliznice.

Hodí se na podpůrnou léčbu ekzémů (včetně atopických dermatitid), popálenin, omrzlin a urychluje růst vlasů. Působí jako ochrana proti slunečnímu UV záření. To byl také jeden z  důvodů, proč olej z rakytníku užívali například i kosmonauti.

Rakytníkový olej se často využívá i jako prevence rakovinového onemocnění. Brání dystrofii svalů a  upravuje hladinu pohlavních hormonů. S úspěchem se může zevně použít i k léčbě zánětu dutiny ústní a byly prokázány i jeho analgetické účinky při poranění. Oleji z rakytníku se přičítají také baktericidní účinky. Je účinný na zlatého stafylokoka, beta-hemolytického streptokoka a další patogenní mikroorganismy.

Malé dávky rakytníkového oleje mohou dokonce potlačit i syndrom suchých očí a snížit jejich pálení či zarudnutí. Je také vynikajícím pomocníkem při léčbě infekce močových cest, právě kvůli vysokému množství biologicky aktivních látek, které násobí šanci předejít opakovaným urologickým problémům.

Rakytníkový olej

Hlavní složky rakytníku a jejich funkce v organismu

 • Vitamin A (betakaroten) – má antioxidační účinky, působí proti šerosleposti, pomáhá zlepšovat funkci tlustého střeva, prostaty a  mozku. Spolupůsobí při léčbě oparů, ekzémů, akné a dalších onemocnění kůže a sliznic. Jeho nedostatek se projevu je úporným svěděním kůže a pálením pod víčky. U dětí může dojít až k přerušení celkového vývoje.
 • Vitamin B – působí především proti stresu, nespavosti, infarktům a celkově pomáhá obnově nervové činnosti v mozku.
 • Vitamin B1 – je často deficitní a  jeho nedostatkem trpí především paměť. Objevuje se nespavost, nesoustředěnost, nejistota, náhlé změny tlaku a  tepu, deprese nebo melancholie. Tento vitamin potřebují zejména děti v období růstu nebo ženy v  menopauze či po chirurgickém odstranění vaječníků.
 • Vitamin B2 (ribofl avin) – jeho nedostatek způsobuje sucho v očích, loupání kůže v koutku nosu a uší. Je to jeden z nejdůležitějších vitaminů pro správný vývoj mozku dítěte.
 • Vitamin B6 (pyridoxin) – je velmi důležitý pro udržování správné hladiny hořčíku v krvi. Je nutný k zužitkování nenasycených mastných kyselin a některých bílkovin. Pomáhá preventivně proti srdečním onemocněním a také aktivně předchází vzniku stresu a depresí. Zvyšuje obranyschopnost organismu.
 • Vitamin B12 – je důležitý především pro správnou funkci krvetvorby a je nezbytný pro správnou funkci nervového systému. Jeho přijímání může být problematičtější například u veganů, proto je rakytník vhodným zdrojem tohoto vitaminu.
 • Vitamin C – posiluje imunitu. Jeho nedostatek se projevuje zvýšenou kazivostí zubů, narušením stavby kostí, nedostatečnou odolností proti infekcím, zvýšenou únavou, žaludečními problémy, lámavými vlásečnicemi (jemné cévy).
 • Vitamin D – ovlivňuje vstřebávání vápníku v těle a tím i pevnost a růst kostí.
 • Vitamin E – antioxidant, který posiluje imunitu. Chrání buňky před oxidačním stresem a účinkem volných radikálů a tím přispívá ke zpomalování projevů stárnutí pleti. Prokazatelně působí jako prevence proti nádorovému bujení. Má pozitivní účinky na tvorbu pohlavních buněk, čímž zvyšuje plodnost. Jeho užíváním lze oddálit začátek menopauzy a tím se přirozeně prodlužuje tvorba hormonu estrogenu, který má vliv na správnou činnost srdce a  stav kostí. Zmírňuje komplikace spojené s  menopauzou, jako jsou např. návaly horka, bolesti hlavy a snížená psychická odolnost.
 • Vitamin K – podporuje krevní srážlivost a udržuje zdravé kosti.
 • Vitamin P (biofl avonoid rutin) – působí jako antioxidant, posiluje obranyschopnost, chrání žíly a tepny a zvyšuje jejich odolnost.
 • Třísloviny – účinně působí při průjmech a krvácení v trávicím ústrojí. Pomáhají při zánětech žaludku a střev.
 • Esenciální mastné kyseliny omega 3, 6, 7 a 9 – jsou tzv. „dobré tuky“ a chrání naše buňky před poškozením. Snižují riziko cévních mozkových příhod a infarktu myokardu. Zabraňují padání vlasů, napomáhají hojení ran a podporují celkovou odolnost organismu.

Jak správně dávkovat čistý rakytníkový olej?

Je vhodné začít na 1x denně 1 čajové lžičce a po týdnu postupně zvyšovat až na maximální dávku 4x denně 1 čajovou lžičku. Pokud bereme rakytníkový olej jako prevenci, postačuje dávka 1–2 čajových lžiček 1x denně. Optimální podání je na lačno v délce trvání alespoň třiceti dní.

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!