Když se řekne gril, chceme šťavnatý steak!

Blíží se období, na které spousta z nás čeká celý dlouhý rok. Období, kdy shazujeme kabáty a těšíme se na rána prozářená sluncem, teplejší počasí a můžeme připojit i zahradní grilování s rodinou či přáteli. A není lepší grilované jídlo než dobře opečený steak.

Nejprve si ale ukážeme některé typy steaků, které se na grilování nejlépe hodí. Proto je pro nás velmi důležitý správný výběr druhu masa. Podle následujícího stručného popisu se naučíme masa jednoduše rozpoznat.

Rib Eye steak

Hovězí steak z žeberní části – jedná se o plátek vysokého roštěnce. Tento typ je jedním z nejlepších plátků hovězího masa. Maso je hodně prorostlé tukem, proto je takřka nemožné oko roštěnce příliš upéct.

Strip steak

Je to steak z nízkého roštěnce. Maso je velice libové, sval totiž za života zvířete není moc aktivní. Prorostlost tukem je někde mezi Rib Eye steakem a panenkou. Měl by se grilovat při vysoké teplotě.

Filet mignon

Filet mignon je malý steak z konce svíčkové. Maso je velice křehké a jemné. Je považován za „krále steaků“, protože se zkrátka rozplývá na jazyku. Obvykle se steaky podávají jako středně či krvavě propečené. Grilujte při vysoké teplotě.

T-bone steak

Steak se podobá steaku Porterhouse a je složený ze svíčkové, roštěnky a kosti. Část u kosti je považována za pochoutku. T-bone steaky jsou obvykle tenčí než steaky Porterhouse. Grilujte při vysoké teplotě.

Porterhouse steak

Porterhouse je plátek masa s kostí, kde se setkává masitá roštěnka s jemnou a šťavnatou svíčkovou. V podstatě je to větší T-bone steak. Bývá silný zhruba 3,5 až 7 cm. Griluje se na rozžhaveném ohni a poté se přesune na mírnější oheň, kde se dodělá.

Stupně propečení

Propečení steaků závisí na době, kterou stráví na grilu a také na intenzitě teploty. Od obou těchto faktorů se pak odvíjí chuť steaku.

Jak je steak propečený poznáme nejlépe dotekem a to tak, že stlačíme jeho povrch. Podle tuhosti nebo naopak měkkosti zjistíme, nakolik je steak hotový.

Jemný a měkoučký steak bude uvnitř krvavý, tedy málo propečený. Méně jak středně propečený steak bude na dotek měkký, středně bude spíše poloměkký. Za dobře propečený můžeme považovat ten steak, který bude na dotek pevný a pružný.

RECEPTY

Rib Eye steak s hrubozrnnou solí

Na 4 porce budeme potřebovat:
steaky z vysokého roštěnce po 150 až 200 gramech, extra panenský olivový olej, hrubozrnnou mořskou sůl, čerstvě podrcený pepř, grilovací koření dle chuti, bylinky dle libosti

Začneme tím, že si gril rozehřejeme na vysokou teplotu. Poté rošt grilu potřeme tukem, aby se nám mřížka roštu obtiskla na steak, to steaku dodá i správný vzhled. Samotné steaky potřeme olejem, bohatě okořeníme solí a pepřem a položíme na rošt. Grilujeme z každé strany 6 až 13 minut (podle toho, jak propečený steak chceme mít).

Grilovací koření a případně bylinky (např. rozmarýn) položíme na talíř, kde je pokapeme olivovým olejem. Poté na ně položíme ugrilované horké steaky a ty na vytvořené směsi několikrát otočíme, aby se jí dobře obalily.

Steaky takto marinujeme 3 až 5 minut, pak je polijeme olivovým olejem a ihned podáváme.

Strip steak

Na 3 porce budeme potřebovat:
500 g nízkého roštěnce, 1/2 šálku olivového oleje, 3 stroužky česneku, 1/4 šálku čerstvé citronové šťávy nebo vinného octa, 2 lžičky worcestrové omáčky, 1 lžička mletého barevného pepře, sůl

Nyní začneme přípravou marinády. Smícháme tedy citronovou šťávu nebo vinný ocet, worcestrovou omáčku, olej, prolisované stroužky česneku, pepř a sůl.

Přejdeme k masu, které nakrájíme na plátky 2,5 až 3 cm silné a odstraníme přebytečný tuk. Steaky potřeme naší marinádou a necháme hodinu marinovat.

Poté rozpálíme gril a maso grilujeme pod poklopem alespoň 6 minut z každé strany při vyšší teplotě. Střed steaku by měl být tmavě růžový a šťavnatý. Hotové steaky položíme na talíř a necháme je odpočinout. Pak ihned podáváme.

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!