Kam na kole na výlet?

Snad jsme se konečně dočkali a zima je už pro tentokrát nenávratně pryč. Můžeme se začít těšit na tu další, ale teď už si pojďme vychutnat čerstvý vánek s příměsí statisíců nepatrných jarních a letních vůní rozkvétajících luk a lesů, malebných městeček, přírodních i historických divů, a to jednou ze zdraví prospěšných forem.

Cestami vína

Tyto cesty překvapivě nejsou u nás až tak známé, avšak je jich dost a vlastně čím dál víc. Ano, vinařských stezek v České republice přibývá a pomalu, ale jistě se stávají jedním z nejvyhledávanějších typů cyklostezek vůbec. Jmenujme např. Mikulovskou vinařskou stezku, vinařskou stezku Podluží, Znojemskou vinařskou stezku či vinnou stezku Velkopavlovickou atd. Blíže se podívejme alespoň na jednu z  nich. Mezi stezky dobře hodnocené patří stezka zmiňovaná hned jako první – Mikulovská vinařská stezka. Jejím nástupním místem je pochopitelně Mikulov. Jižní část jejího okruhu proudí z velké části asfaltovými cestami bývalé signálky. Severní větev pak mísí silnice 3. třídy, všelijaké a pestré terénní úseky v  blízkosti Nových Mlýnů či asfaltový povrch obslužné lesní komunikace před Lednicí. Délka trasy je 82 km a není až tak náročná, jak se zdá, je tedy vhodná pro různé kategorie sportovců a vytrvalců. Trasa je sjízdná a využívaná celoročně, jen za vlhkého počasí mohou nastat problémy v travnatých oblastech, pro které je v tu chvíli mnohem vhodnější kolo horského typu. Díky ní navštívíme místa jako Mikulov, Novosedly a Valtice. Z města Mikulov lze samo o sobě vykonat množství zajímavých turistických aktivit, a to jak na kole, tak pěšky. Město spadá do CHKO Pálava a zároveň je zajímavé svou historií a  přítomností množství architektonických památek. Samozřejmostí je exkluzivní místní vinařská tradice. Bohaté je také z hlediska kulturního, nachází se zde mnoho výstavních objektů aj. Z těch sportovnějších aktivit, které se nám teď asi více hodí, zmiňme možnou návštěvu wellness centra Aquarium Relax, Jezdeckého klubu Mikulov, místního koupaliště atd. Obec Novosedly pochází ze 13. století a je tedy výjimečná už svým „stářím“. I zde nacházíme rozšířenou tradici vinic. V místních půdách se daří odrůdám, jako jsou Veltlínské zelené či Ryzlink vlašský, a na ne tak vhodně uzpůsobených vinicích pak také odrůdě Müller-Thurgau. Valtice jsou pravděpodobně všem dobře známé. Zde musíme zmínit i neopomenutelnost návštěvy valtického zámku a přínosným zážitkem je podstoupení prohlídky městského památkového okruhu Valtic. Jejich historické jádro je chráněnou městskou zónou stejně jako celý Lednicko-valtický areál v rámci zóny krajinné. Má 15 zastávek. A jsme-li po celém výletě unavení, je ve Valticích vynikající příležitost k  odpočinku a k přespání. Vybrat si můžeme hned z několika typů ubytování, mezi kterými si jistě vybere klientela náročná i náročnější méně. Nachází se zde hotely, ale i prosté ubytovny. Vybrat si můžeme z pohodlí domova na internetových stránkách města. Vraťme se teď ale obecněji k této Mikulovské vinařské stezce jako k celku. Je prostoupena příjemnou přírodní atmosférou, která je utvořena např. řekou Dyje a různými rybníky.

Za krásou přírody

Kam na kole na výlet?Dalším úhlem pohledu na typy různých cyklotras je priorita toho, co cestou uvidíme. Dojmy, které v nás zůstanou. V České republice máme jistě mnoho podobných krás, avšak vzhledem ke kraji, ve kterém jsme se nacházeli v předchozí kapitole, zavítejme teď do kraje rybníků, a tedy kraje impresí. Tímto krajem je pochopitelně kraj Jihočeský. Tento kraj je cyklotrasami a cyklostezkami přímo propleten. Vybrat si tak můžeme cestu česko-německým pohraničím, do druhého nejjižnějšího cípu Čech (trasa končí v Benešově nad Černou), tzv. Cestu tisíce dojmů či cestu do srdce České Kanady. Česká Kanada rozhodně stojí za návštěvu. Jedná se o  přírodní park, na jehož území se nachází mnoho skalnatých útvarů, je to území hustě zalesněné a romantiku jako takovou silně podtrhává také zřícenina hradu Landštejn. My se zde ale blíže seznámíme s trasou, která z těch výše jmenovaných je asi nejtajuplnější. Zvolíme-li si pro náš výlet „Cestu tisíce dojmů“, pak pro nás tento výlet bude znamenat trasu o přibližné délce 47,8 km, přičemž náročnost se klasifikuje jako střední a vhodným typem kola bude pro tuto vyjížďku kolo trekkingové. Střídá se zde cesta lesní, polní, vozová a silnice 3. třídy. Při začátku stezky se nacházíme v již zmiňovaném Benešově nad Černou, pokračujeme napříč obcemi Dobrá a Hojná Voda, obcí Žofín, Pohorskou Vsí, obcí Černé Údolí a  zakončíme ji v místě počátku, opět v obci Benešov nad Černou. Benešov nad Černou vzniká zhruba v druhé polovině 13. století, prochází bohatou historií, v roce 1881 je jmenováno městem. Pro obživu užívali obyvatelé práce mlýnů, pily, továrny na dřevěnou vlnu. Od roku 1995 je toto jihočeské město prohlášeno za městskou památkovou zónu. Prohlédnout si zde můžeme mnoho různých sakrálních staveb a pro naše vyžití je možné využít objektů sportovní haly – volejbalové kurty, fotbalové hřiště, fitcentrum,… Vesnice Dobrá Voda je mimo jiné poutním místem s dominantou barokního kostela Panny Marie Utěšitelky. Nad Dobrou Vodou pak je situována vesnice Hojná Voda, která nás obohatí různými atypickými kamennými útvary. Osadě Žofín dominuje blízkost dobře známého Žofínského pralesa, kde nás v rámci zmiňovaných dojmů polapí vůně smrku, buku, javoru a jedle. Pohorská Ves je křižovatkou mnoha cyklistických a  turistických tras. Žije zde zhruba 300 obyvatel. Pohorská Ves leží ve výšce 764,8 m v západní části Novohradských hor. Prohlídnout si zde můžeme Kostel sv. Linharta, ale hlavně si zde můžeme užít množství příjemných a romantických vycházek za přírodními krásami. Poslední zmiňovanou obcí je Černé Údolí, zde najdeme Hotel u pralesa, moderně zrekonstruovaný objekt bývalé 5. roty 1. praporu 15. brigády Pohraniční stráže Černé Údolí. Stejně jako všechna ostatní místa, kterými projíždíme, je i toto výjimečné množstvím možných tras, jejichž mapy získáme nejen v hotelu, ale také na různých internetových stránkách. Vybereme-li si tuto trasu, budeme míjet vodní plochu Uhlišťského rybníka či usedlost Leopoldov.

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!