Magazín mojelékárna 5–6/2015

RAKYTNÍK ŘEŠETLÁKOVÝ – znovuobjevený klenot přírody
Již staří Tibeťané znali léčivou sílu této u nás nepříliš známé rostliny, která si nezadá ve smyslu svého komplexního působení se známým ženšenem, ale přesto jej v mnohém předčí. Rostlinu, která by měla ve svých plodech a listech tak široké spektrum vitaminů a mnoho dalších cenných biologicky aktivních látek v takovém množství, jako má právě rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides).
OPALOVÁNÍ a ochrana před slunečním zářením
Dohněda opálená pokožka je mnohými lidmi považována za symbol zdraví a krásy. Nicméně je nutné si uvědomit, že přemíra slunění vede ke vzniku nádorových onemocnění kůže, poruchám imunity a předčasnému stárnutí pokožky. Proto je nezbytné se ideálně při každém pobytu na slunci chránit vhodnými kosmetickými přípravky. Kvalitní opalovací produkty zakoupíte především v lékárnách. Při jejich výběru je nutné zohlednit typ pleti, účel použití přípravku a dobu, po kterou má být ochrana proti ultrafialovému (UV) záření účinná.
Interview s olympioničkou BARBOROU ZÁVADOVOU
Teprve dvaadvacetiletá usměvavá rodačka z Ostravy – plavkyně, olympionička Barbora Závadová má před sebou další velkou misi. Mezi prvními totiž splnila nominační kritéria pro olympijské hry v Riu de Janeiru, které se budou konat v příštím roce.
Benefiční běh Run&Roll – ve dvou se to lépe táhne!
O tom se přesvědčili všichni účastníci benefičního běhu Run&Roll, který se uskutečnil v sobotu 25. dubna v In-line areálu v Ostravě-Vítkovicích. Akce byla zaměřena na začlenění handicapovaných dětí do společnosti pomocí zábavného sportovního dne. Díky tomuto speciálnímu závodu byly zakoupeny speciální sportovní vozíčky a rodiny handicapovaných si je nyní mohou půjčovat.
Poruchy spánku a s nimi spojená rizika
Spánek je naprosto zásadní složkou našeho denního rytmu. Je důležitý pro normální fungování organismu, protože při něm dochází k jeho fyzické i psychické regeneraci. Poruchy spánku významně snižují kvalitu života a mohou přispívat k rozvoji některých onemocnění. Normální spánek je tvořen dvěma fázemi, které se během noci několikrát opakují. Fáze REM (z angl. Rapid Eye Movement) je charakteristická rychlými pohyby očí, které jí daly název, záškuby některých svalových skupin a  kolísáním krevního tlaku a  srdeční frekvence.
Kam na kole na výlet?
Snad jsme se konečně dočkali a zima je už pro tentokrát nenávratně pryč. Můžeme se začít těšit na tu další, ale teď už si pojďme vychutnat čerstvý vánek s příměsí statisíců nepatrných jarních a letních vůní rozkvétajících luk a lesů, malebných městeček, přírodních i historických divů, a to jednou ze zdraví prospěšných forem.
Únik moči už není tabu
Téměř 10 procent mladých žen a mladistvých trpí inkontinencí. I když se riziko úniku moči s věkem zvyšuje, jedná se o skrývaný problém mnoha žen a mužů v jakémkoli stádiu života. Všeobecně se ví, že riziko vzniku inkontinence se s věkem zvyšuje. Neví se ovšem, jaké části populace se inkontinence v pokročilém věku týká. Například až 70 procent klientů domovů s pečovatelskou službou ve Velké Británii, Německu, v České republice i na Slovensku trpí inkontinencí.
Jaro, naše kůže a něco navíc…
Všichni lidé vědí, že jaro je symbolem života a energie, ale málo kdo ví, že jaro, ostatně jako každé roční období, nemá pevný začátek. Jaro můžeme datovat jako astronomické, meteorologické či vegetační. Astronomické JARO tento rok u nás začalo 20. března 2015 v 23:44:53 a skončí nástupem LÉTA, to je 21. června 2015 v 18:37:33. Meteorologické začalo 1. března a končí 31. května, kdy jarními měsíci jsou březen, duben a květen.
Když se řekne gril, chceme šťavnatý steak!
Blíží se období, na které spousta z nás čeká celý dlouhý rok. Období, kdy shazujeme kabáty a těšíme se na rána prozářená sluncem, teplejší počasí a můžeme připojit i zahradní grilování s rodinou či přáteli. A není lepší grilované jídlo než dobře opečený steak.
Trápí vás močové cesty?
S nastupujícím jarem se každoročně objevuje také rostoucí počet onemocnění (infekcí) močových cest. Infekce močových cest jsou druhým nejčastějším infekčním onemocněním člověka hned po infekcích horních cest dýchacích. Velice často přecházejí do chronického stadia a neléčené infekce močových cest mohou vést k vážným zdravotním komplikacím. Nejvíce postiženou skupinou jsou dospělé ženy, u kterých se infekce tohoto typu objevují až 50krát častěji než u dospělé mužské populace. Nejsou však ušetřeny ani děti – výskyt infekcí močových cest u dětí je mezi 1 až 7 %.

 

 

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!