Zažívání a které aktivní látky se používají

Každý z nás tu a tam trpí zažívacími obtížemi typu pálení žáhy, plynatost, bolesti v oblasti břicha či nadbřišku, nadýmání, průjem, a proto hledá způsoby, jak si od nich pomoci. Pojďme si spolu říci něco bližšího k některým aktivním látkám, které se u těchto problému užívají.

Neutralizace kyselin

Gastrocid PeppermintUhličitan vápenatý patří mezi antacida, která neutralizují kyselinu chlorovodíkovou v žaludeční šťávě a tím zvyšují pH na zásaditou stranu. Mechanismus účinku je jednoduchého fyzikálního původu. Jeho neutralizační účinek je silný. Vzhledem k regulaci kyselosti se používá také v potravinářském odvětví jako neutralizátor u výroby vína, zmrzliny, sirupů, cukroví či prášků do pečiva. Používá se také při výrobě žvýkaček, jako leštidlo v zubních pastách či stabilizátor kandovaného ovoce.

Uhličitan hořečnatý, stejně jako uhličitan vápenatý, patří mezi antacida a také mechanismus účinku mají shodný. Jeho neutralizační účinek je trochu pozvolnější a tím se vhodně doplňuje právě s rychleji působícím uhličitanem vápenatým. Stejně jako on se používá v potravinářství, například při výrobě žvýkaček, instantních polévek, cukrovinek, majonéz a kuchyňské soli.

Vylučování škodlivých látek ze střev

Carbo opti GalmedCarbo medicinalis neboli rostlinné medicinální aktivní uhlí se vyrábí zuhelněním rostlinného materiálu. Možná vám v hlavě rezonuje slovo živočišné uhlí, ale to se vyrábělo spalováním zvířecích kostí bez přístupu vzduchu, obsahovalo karcinogeny, bylo až o 80 % méně účinné než rostlinné a dnes se nepoužívá. Jaký je mechanismus účinku rostlinného uhlí? Rostlinné uhlí v našem zažívacím traktu způsobuje adsorpci, to znamená, že se přichytí (na rozdíl od absorpce, což znamená pohlcení) k jedům, toxinům, škodlivým či jinak nevhodným látkám, vytvoří jeden celek a posléze se vyloučí z našeho těla pryč. Celá reakce je fyzikálního charakteru a nedochází tedy k interakci mezi rostlinným uhlím a našim organismem. Z tohoto pohledu tedy nezpůsobuje nežádoucí účinky, vyjma možné zácpy v případě předávkování a snížené účinnosti léčivých přípravků přijímaných ústy.

Psyllium GalmedKaolín neboli také přírodní čištěný jíl, je stejně jako rostlinné uhlí adsorbent a váže na sebe jedovaté látky v našem zažívacím ústrojí. Mechanismus účinku obou je tedy shodný.

Psyllium (Plantago ovata) je rozpustná vláknina vyráběná z vyčištěných obalů semene jitrocele indického. Psyllium při kontaktu s vodou bobtná, zvětší až 40x svůj objem a mechanickým způsobem, vytlačováním jako píst, odvádí z trávicího traktu stolici. Tímto způsobem podporuje správné vyprazdňování a změkčuje stolici. Čisté psyllium je nenávykové, neobsahuje žádné cukry, barviva či jiné chemické přísady. Psyllium se užívá u stavů při hemeroidech, zácpě, dietologických opatřeních (např. cholesterol, hubnutí) a podobně.

Plynatost

EspigalSimethicon je látka s protipěnivými účinky, která narušuje bublinky vzduchu obsažené ve stravě ve střevech a tak napomáhá jejich vstřebávání a odchodu z těla. Simethicon se do našeho těla nevstřebává, působí pouze mechanicky, ne chemicky, a tudíž nemá na náš organismus žádný jiný účinek. Užívá se při nadměrné plynatosti a s ní spojenými bolestmi v oblasti břicha a podbřišku.

Obnova střevní mikroflóry

LACTOFITProbiotika (například Lactobacily, Bifidobakterie) jsou živé aktivní bakterie, které se přidávají do potravin či krmiva a které mají za úkol zlepšit konzumentovu střevní mikroflóru. Osazením střevní mikroflóry se předpokládá, že mají příznivý vliv na mikroflóru tlustého střeva, snižují energetický příjem z potravin a zvětšují objem stolice, čímž potlačují zácpu. Pokud jsou probiotika užívána v tabletové formě, je důležité, aby byla v acidorezistenních tobolkách, které je dostanou přes kyselé žaludeční prostředí až do tenkého střeva. Užívají se během problému se zácpou a zažíváním, ale také v době během a po užívání antibiotik, která rovnováhu mikroflóry střev významně narušují.

Byliny a lepší zažívání

GASTROMIXByliny jsou od nepaměti používány na všechny neduhy, kterými lidské pokolení může trpět, a nejinak je tomu u zažívacích potíží. Vyjmenujme z mnoha bylin například heřmánek pravý, který pomáhá při drobných křečích v nadbřišku, nadýmání a říhání, máta peprná, která má pozitivní vliv na trávicí trakt a pomáhá při nadýmání a břišních křečích, měsíček lékařský, který pomáhá a podporuje normální funkci jater a pelyněk pravý, který se užívá při nechutenství, střevních a žlučníkových kolikách a pro usnadnění trávení.

Správná funkce zažívacího traktu je alfou a omegou každého z nás. Vychází z něho naše životní energie a my mu musíme poskytovat zdravou a vyváženou „potravu ve formě jídla a pití“. V případech, kdy dojde k porušení této rovnováhy, například nadměrná kyselost žaludku, průjem apod., můžeme sáhnout po některém volně dostupném doplňku stravy, který opětovnou rovnováhu nastolí, ale v případech, kdy si nejsme jisti, je vhodné/nutné navštívit lékaře, nebo se zeptat na radu lékárníka.

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!