Že lázeňská sezóna startuje až v létě? Koupele v termálních pramenech, hřejivé masáže a za 10 minut na svahu. I takové jsou naše tuzemské lázně. V průběhu staletí byly lázně především vnímány jako místo léčby. Mnoho významných osobností, i sám Karel IV., využívalo pravidelně příznivé účinky lázeňského pobytu k léčbě svých onemocnění. Na konci 19. století dosáhly české lázně takového věhlasu, že se o nich hovořilo jako o salonech Evropy. Dnes je Česká republika jednou ze světových lázeňských velmocí a kvalitní lázeňská zařízení, ať už moderní, nebo tradiční, najdete prakticky ve všech regionech naší republiky. Tuzemské resorty se stále častěji zaměřují na odpočinek a relaxaci.
Jak je patrné už ze samotného názvu města, zvěsti o blahodárných účincích místních minerálních vod sahají až do doby Marie Terezie. I přesto jsou Mariánské Lázně nejmladšími z trojúhelníku západočeských lázeňských měst. V okolí vyvěrají desítky pramenů s obsahem oxidu uhličitého a minerálních solí. Celkem 53 pramenů je využíváno k léčbě nemocí pohybového ústrojí, dýchacího ústrojí nebo onkologických onemocnění. Mariánské Lázně patří mezi nejkrásnější zahradní města v Evropě. Dominantou jsou především staré lázeňské parky, které dodnes slouží jako místo promenády hostů. Velkou zásluhu na celoevropském trumfu má kolonáda Maxima Gorkého – impozantní neobarokní stavba z konce 19. století. Kolonáda spolu s pavilonem Křížového pramene a pavilonem Rudolfova a Karolinina pramene tvoří hlavní lázeňskou promenádu, jejíž součástí je i slavná Zpívající fontána, která každou lichou hodinu hraje jednu z mnoha slavných skladeb ze svého repertoáru a ve večerních hodinách je tato romantika okořeněna světelnými efekty. Na své si přijdou také sportovní nadšenci. Nádhernou přírodu Slavkovského lesa můžete objevit při turistice nebo cyklistických vyjížďkách. V okolí města si zahrajete golf na osmnáctijamkovém hřišti, v zimě si můžete zalyžovat v místním skiareálu a nechybí ani 90 km upravených běžkařských stop. Z kulturní scény se nabízí divadlo a kino.
V malebném Podkrkonoší se nachází další z tradičních českých lázeňských míst. Klienti do místních lázní přijíždějí už 125 let s onemocněními pohybového ústrojí. Jde hlavně o revmatické choroby, bolesti páteře, Bechtěrevovu chorobu, artrózy, stavy po úrazech a ortopedických operacích, kořenové syndromy při onemocnění páteře a chabé periferní obrny. Lázně Bělohrad jsou pověstné svým přístupem k hostům – snaží se jim vytvořit takové prostředí, aby se cítili co nejvíce jako doma. Individuální přístup a kvalitní péče o tělo i ducha jsou důvodem, proč se většina návštěvníků lázní pravidelně vrací. Žhavou novinkou je Domov Vitalita. Jedná se o sociální služby pro seniory a osoby s postižením pohybového aparátu. Umístěn je v centrální budově lázní, v hotelu Grand, která je přímo spojena s procedurální a terapeutickou částí komplexu. Zároveň je v této budově i kulturní sál. Okolí Lázní Bělohrad nabízí rovněž další možnosti trávení volného času. Navštívit lze Prachovské skály nebo zámek Opočno. Jedlíky určitě potěší výlet do Hořic na trubičky. Své nemoci si zde v minulosti jezdila léčit česká literární smetánka, například spisovatelé Eliška Krásnohorská, Karel Jaromír Erben nebo Bohumil Hrabal. I v současnosti jsou hosté především české národnosti, a proto se místní domácí atmosféra stává hlavním návštěvnickým lákadlem.
Lázeňský areál Sanatorií Klimkovice se nachází v zalesněné oblasti úpatí Nízkého Jeseníku, v krásné přírodní scenerii s výhledem na panoráma Beskyd. Lázeňskými hosty je areál vyhledáván především pro léčebné koupele ve zdejší unikátní jodobromové vodě, tzv. solance, která má všestranné léčivé účinky na lidský organismus. Pomáhá s léčbou gynekologických a neurologických potíží, zároveň má pozitivní účinky na funkci pohybového ústrojí. Klimkovice se v lecčem vymykají tradičnímu obrazu českých lázní. Moderní architektura a světově unikátní postupy jsou místní doménou stejně jako atraktivní okolí. Pod jednou střechou zde návštěvník najde téměř vše, co potřebuje – minigolf, tenisové kurty, biliár, kuželky nebo půjčovnu kol. Okolí je protkané stezkami pro pěší i cyklisty. V sanatoriích můžete strávit příjemné chvíle v kavárně, luxusní restauraci nebo kino baru s letní terasou. V nabídce je také bohatý kulturní program, vybrané wellness procedury a plavání v bazénu.
Každou hodinu zde na povrch zemský vyvěrá 15 tisíc litrů studené vody, ve které jsou obsaženy pro tělo léčivé minerální látky, zejména sodík, vápník, hořčík, chlór, bróm, jód, kyselina uhličitá nebo rozpuštěný oxid uhličitý. Jeden z pramenů se jmenuje Vincentka a pro své blahodárné účinky se prodává po celé republice jako pitná balená voda. A v tom se také lázně Luhačovice velmi odlišují. Mezi více než 60 druhy léčebných procedur má pitná kúra výsadní postavení. Pitná kúra se provádí nalačno. Nejvhodnější doba pro pití minerální vody je ráno před snídaní a odpoledne před večeří. Navazující procedury, zejména inhalace páry, zlepšují funkci sliznice dýchacích cest, působí protizánětlivě, zkapalňují hlen a usnadňují vykašlávání. V okolí Luhačovic se rozprostírá mírně kopcovitá krajina, která vybízí k procházkám i cyklistickým výletům.
Necelých padesát kilometrů východně od Prahy se nachází lázeňské město Poděbrady. Z důvodu komfortní dostupnosti po dálnici nebo vodní dopravou po Labi je město čím dál více navštěvováno cizojazyčnými pacienty zejména z německy a rusky mluvících zemí. K tomu přispívá také charakter města a blízkého okolí, kde se rozprostírají lesy a navozují atmosféru prázdninové destinace. S rozvojem infrastruktury se hostům naskýtá mnoho možností, jak trávit svůj volný čas. Prakticky neexistuje volnočasová aktivita, která by nebyla dostupná do dvaceti minut jízdy autem. Lázně Poděbrady vycházejí ze stoleté tradice specializace na léčbu kardiovaskulárního systému, léčbu pohybového aparátu a látkové výměny a snaží se zcela využívat unikátních účinků přírodního zdroje minerální vody. Léčebné kúry jsou klientům doporučovány na základě jejich zdravotního stavu a jsou v souladu s nejmodernějšími léčebnými metodami.