První sníh už u nás napadl a s ním pomalu, ale jistě začíná lyžařská sezóna. Chtěli byste tuto zimu jet do velkého rušného střediska s komplexními službami, nebo preferujete menší a klidnější areál? Kromě rozsahu poptávaných služeb je nejdůležitějším faktorem cena. Stále platí, že lyžování je v Česku nejlevnější a pro našince nejsnáze dostupné. Tuzemské skiareály vyšly z rozsáhlého průzkumu sítě Evropských spotřebitelských center jako jedny z nejlevnějších v Evropě hned v několika ohledech. Průměrná cena denního skipasu se v Evropě pohybuje kolem 850 korun, u nás je to polovina. Ve srovnatelných areálech na Slovensku je cena v průměru o stovku vyšší, a pokud nemáte hluboko do kapsy, můžete zkusit tarif superski v italských Dolomitech. Ten se ale vyplatí pouze při delších pobytech.
Protože české lyžařské areály nejsou příliš rozsáhlé, vyplatí se najít si ten nejbližší a časně ráno vyrazit na celodenní lyžovačku. V okolí každého velkého města se jeden takový najde. Například areál Monínec, jenž se nachází pouhou hodinu jízdy od hlavního města, do blížící se zimní sezóny přichází s několika změnami v oblasti vybavení sjezdovek, tarifů, ale i ze světa výhod. Celodenní skipas vás zde vyjde zhruba na 500 korun.
Půl milionu korun. Přibližně tolik investoval areál pro blížící se zimní sezónu do vylepšené funline zóny. Díky tomu bude mít tato samostatná část sjezdové trati některé nové terénní vlny a klopené zatáčky. Součástí uvedené zóny jsou rovněž průjezdové tunely a další zábavné prvky. Funline vyplňuje mezeru mezi klasickým lyžováním a novými freestyle disciplínami a pro mnoho fanoušků zimních sportů představuje zcela jiný styl lyžování, známý především z velkých alpských středisek.
Areál nabízí 1,2 kilometru dlouhou červenou sjezdovku, která je určena nejen pokročilým lyžařům, ale i začátečníkům a dětem. Na hlavní sjezdovku vás vyveze pohodlná čtyřsedačková lanovka. Ze sjezdovky se zhruba v první třetině můžete dostat také na kotvu a sjíždět tak jen prudší část kopce. V Monínci můžete také vyčkat až do setmění a za příznivých 295 korun lyžovat při umělém osvětlení. Areál nabízí i další služby, jako je půjčovna lyžařského vybavení či kvalitní skiservis. Své lyžařské schopnosti si mohou zájemci zdokonalit v lyžařské škole. Pro děti je připravena dětská školička s pojízdným pásem.
Zatímco polština je v tuzemských areálech slyšet opravdu na každém kroku, Češi zatím polské rezorty objevují. Často leží jen pár kilometrů od hranic, permanentky jsou cenově dostupné a ve srovnání s podobnými areály u nás jsou dražší o pár procent. Peněženka rozhodně nebude krvácet ani při návštěvě restaurace nebo aprés ski.
Například lyžování v areálu Czarna Góra ležícím jen asi čtyři kilometry od Králického Sněžníku. Je tu 13 sjezdovek, tři sedačkové lanovky, osm vleků, umělé zasněžování, půjčovny, občerstvení, ale i vzorně udržované běžecké trasy. Podmínky v okolním regionu jsou velmi příznivé pro lyžování a areál tak netrpí nedostatkem sněhu. Za celodenní lyžování zde zaplatíte v průměru 600 korun na osobu, pakliže vyjedete na prodloužený víkend, za dva dospělé dáte zhruba dva tisíce. Středisko má společný skipas s areály Kamienica a Lądek-Zdrój. Mezi těmito lokalitami vás přepraví skibus.
Donovaly jsou středisko nedaleko Banské Bystrice na rozhraní Velké a Malé Fatry. Je zde sice jen sedm kilometrů sjezdovek, ale přepravní kapacita lanovek je více než dostatečná. Obrovské investice v posledních letech plynuly především na rozšíření sjezdovek, výstavbu nových lanovek a osvětlení trati. Za den lyžování v Donovalech zaplatíte 36 eur, také proto se vyplatí víkendová permanentka za cenu 52 eur. Zajímavou atrakcí zde bývá pravidelné mistrovství Evropy v závodě psích spřežení.
Největší a nejvyhledávanější středisko na Slovensku má šest center – Záhradky, Jasnou, Otupné, Lukovou, Srdiečko a Kosodrevinu. Všech šest areálů se nazývá podle nejvýznamnějšího, tedy Jasná. Nachází se na severních a jižních svazích Chopku v Národním parku Nízké Tatry. Svým významem je skipark Jasná řazen do nejvyšší kategorie center cestovního ruchu s mezinárodním významem. Všechny areály dohromady poskytují lyžařům 34 kilometrů tratí, nejdelší z nich má 3 500 metrů. Za jeden den zaplatíte 31 eur, za dva dny dvojnásobek a slevu můžete čekat až při pořízení třídenního skipasu – v takovém případě zaplatíte 84 eur. Jasná se může pochválit moderním snowboardovým parkem s 12 překážkami a mnoha skoky, večerním lyžováním, množstvím adrenalinových aktivit a vlastně všemi atributy moderního západoevropského lyžařského střediska.
Cortina d‘Ampezzo, Madonna di Campiglio, Val Gardena, Val di Fassa, Latemar – názvy těchto lyžařských středisek mají zvuk jako žádná jiná na světě. Kombinace výtečné italské kuchyně, možností kulturního a sportovního vyžití a společenské pohody je tak přitažlivá, že by se zde měl jednou za život vypravit každý lyžař.
Ranní káva vás nabudí a poskytne dostatek energie na perfektně urolbované dlouhé „manšestry“. Poté vás uchvátí systém vleků a lanovek a na ně navazující systém sjezdových tratí. Jejich propojenost a návaznost na dopravu v rámci regionu je obdivuhodná a umožňuje každému návštěvníkovi vnímat krásy krajiny, užívat si a oprostit se od starostí s orientací a organizací lyžování. Všechna střediska v údolí jsou propojena skibusy, které vás zdarma přepraví z místa ubytování k nejbližší, ale i vzdálenější stanici lanovky. Trend propojovat vzájemně lyžařská střediska mezi sebou sjezdovkami tak, aby lyžař nebyl nucen sundat lyže z nohou, je společnou vlastností celých Dolomit. K dokonalosti byl doveden v okruhu nazývaném Sella Ronda a v této podobě nemá na světě obdoby. Nelze opomenout ani celoroční ledovcové lyžování na ledovci Presena v Passo Tonale a na ledovci Marmolada.
Týdenní lyžování vás vyjde zhruba na 240 eur, děti platí 200 eur. Za tuto cenu si můžete vychutnat všechny sjezdovky v Dolomitech. A ani se nepokoušejte je sjet všechny – dohromady jsou dlouhé přes 1 500 kilometrů.