Magazín mojelékárna 11–12/2015

Interview s doc. MUDr. Ivou Holmerovou, Ph.D.
Česká populace stárne a stáří čeká každého z nás. Jsme na to ale připraveni? Je na tento proces připravena celá naše společnost? Rozhovor o geriatrii a gerontologii s doc. MUDr. Ivou Holmerovou, Ph.D., ředitelkou Gerontologického centra v Praze 8 – Kobylisích vedl Mgr. Karel Šlegr.
Kniha Průvodce vyšším věkem
Na trh přichází nová publikace. Je určena všem, kteří se aktivně zajímají o problematiku stáří a stárnutí. Velmi cenné informace v ní najdou pečovatelé z řad laiků i profesionálů. Do knihy Průvodce vyšším věkem přispěli nejen přední čeští gerontologové a geriatři, ale také odborníci z dalších medicínských oborů. Dále v knize můžeme najít množství textů známých autorů z oblastí kultury a sociologie, do jejichž oblasti zájmu senioři spadají. Tím se kniha stává zajímavou nejen pro pacienty, ale také pro lékaře.
Onemocnění jater
Játra, uložená v dutině břišní vpravo pod bránicí, jsou pro organismus naprosto nenahraditelným orgánem. Na druhou stranu, díky jejich schopnosti regenerace může člověk přežít i s méně než polovinou zdravé jaterní tkáně. Játra se účastní metabolismu (látkové přeměny) všech základních živin – cukrů, tuků i bílkovin. Podílí se na udržování rovnovážné hladiny cukru v krvi, zpracování cholesterolu nebo tvorbě bílkovin důležitých např. pro krevní srážení.
Onemocnění žlučníku a žlučových cest
Žlučník je dutý orgán hruškovitého tvaru naléhající na spodní část jater. Jeho hlavní funkcí je skladování a úprava žluči vytvořené v játrech. Žluč se podílí na trávení tuků přijatých v potravě, neutralizaci kyselé žaludeční tráveniny v tenkém střevě a vylučování některých odpadních či toxických látek z organismu. Přestože nejčastěji se vyskytující onemocnění žlučníku nebývají nijak závažná, dokáží nás pořádně potrápit. V některých případech je pak nejlepším řešením úplné odstranění žlučníku. Naštěstí se bez něj dá žít docela bez problémů.
Jak správně posilovat břicho aneb je to vůbec třeba?
Mnoho z nás není spokojených s vlastní postavou, nejčastěji s oblastí břicha. Co s tím? Někdo se rozhodne držet dietu, někdo začne cvičit, respektive posilovat břicho. Již ze začátku bych chtěl zdůraznit, že jedno bez druhého (úprava stravy a cvičení) nemá smysl.
Lze podpořit imunitní systém?
Ano, lze. Odpovědi a mnohem více vám přináší článek z pera profesora Krejska, předního imunologa. Dnes je imunita předmětem široké odborné i laické diskuse, ne všechny informace jsou srozumitelné a pravdivé. Pojmout téma imunity i v obsáhlém odborném článku nelze. Proto se soustředíme na významný prvek našich životů, který máme ve svých rukou, který zásadně ovlivňuje naše zdraví a náš imunitní systém, a tím je strava.
Kam se vydat za dobrou lyžovačkou?
První sníh už u nás napadl a s ním pomalu, ale jistě začíná lyžařská sezóna. Chtěli byste tuto zimu jet do velkého rušného střediska s komplexními službami, nebo preferujete menší a klidnější areál? Kromě rozsahu poptávaných služeb je nejdůležitějším faktorem cena. Stále platí, že lyžování je v Česku nejlevnější a pro našince nejsnáze dostupné.
Vegetariánství versus veganství Aneb co jíš, když nic nejíš?
Léto je za námi, což pro řadu z nás může znamenat konec snažení se o pěkné tělo. Zájem o diety a cvičení vystřídaly přípravy na pečení cukroví a každoroční vánoční hody. Po těch však často následují nejrůznější novoroční předsevzetí o opětovné krásné postavě.

 

 

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!