Zlomte závislost na kouření dříve, než ona zlomí Vás aneb nekouřit! To je cesta a může být i cíl!

Kouření je klasifikováno jako nemoc. Má dokonce již stanovenu speciální diagnózu s označením F 17. Nejen zdraví, ale i peníze a Vaše okolí mohou být velice dobrými důvody, proč s kouřením přestat. Cigaretu sice kouříte přibližně pět minut, ale zkrátí Vám život průměrně o 11-30 minut, tedy o mnohem více, než jak dlouho si ji užíváte.

Něco ze statistiky

v České republice kouří 30% mužů a 19% žen. Bohužel přibývá i hodně dětí ve věku 11-13 let. Více než u nás kouří lidé už jen v Bulharsku. Závislost na tabáku je chronické, recidivující a letální onemocnění. Tato nemoc je v naší republice příčinou každého pátého úmrtí. Na nemoci způsobené kouřením zemře polovina kuřáků v průměru o 15 let dříve, než kdyby nekouřili. Také pes nebo kočka žijí v nekuřácké domácnosti déle než u kuřáka. Kouření poškozuje všechny části těla a způsobuje nemoci, jejichž léčbou se zabývají prakticky všechny obory medicíny. Jedna z nejzákladnějších otázek při lékařské prohlídce je, zda kouříte. Navzdory tomu neexistuje v indikační skupině pro léčbu závislosti na tabáku přípravek, který by byl hrazen. Částečně přispívá Oborová zdravotní pojišťovna a Vojenská zdravotní pojišťovna.

V Anglii již mají vybudovaný léčebný program na odvykání kouření, který je hrazen, a v Irsku se dokonce návštěvnost v barech a restauracích, kde se nekouří, zvýšila. Bohužel musíme konstatovat, že u nás lékaři i sestry kouří zhruba ve stejné míře jako obyvatelstvo. Stává se, že 70% kuřáků chce odvykat, ale 30% nechce. Bez pomoci to zvládnou tři ze sta, kteří po roce nekouří, neboť jsou na to sami. A pouze jeden až dva kuřáci z deseti vědí, že existuje náhradní nikotinová terapie.

Nejen kouření samotné škodí

Je třeba si také uvědomit, že tabákový kouř a zplodiny se přenáší transdermálně (působící přes kůži), a to třeba i po umytí rukou, protože zůstávají v oblečení. Kupříkladu dědeček si v dobré víře zakouří cigaretu před návštěvou vnoučete a vůbec si neuvědomí, že tyto škodliviny přenáší i na dítě. I když kuřák kouří venku, tak děti kuřáků trpí více na respirační onemocnění než děti nekuřáků. Škodliviny mají v kůži, ve vlasech, v oblečení a vydechují je. Chcete-li se zcela zbavit tabákového zápachu a zplodin z kouře, je třeba použít octovou vodu či kyselý čisticí prostředek, neboť nikotin a dehty se rozpouštějí v kyselém prostředí.

Co škodí v cigaretě?

Cigaretový kouř obsahuje více než čtyři tisíce chemikálií. Některé jsou přímo z tabákové rostliny, jiné vznikají při úpravě tabáku, další pak při hoření. V tabákovém kouři je také tisíc látek přidávaných do cigaret pro různé účely – například proto, aby se udržel popel na oharku, aby cigareta rovnoměrně hořela, aby se ladně vinul kouř. Další látky usnadňují vdechnutí kouře například tím, že dráždí chladové receptory, neboť normální reakce organismu je kouř nevdechovat. Celkem je v cigaretovém kouři kolem sta látek, které vyvolávají rakovinu, další látky jsou toxické. Patří sem například formaldehyd, benzen, arzén, kyanovodík. Zhruba od 70. let 20. století se do cigaret přidávají nitrosaminy, dusíkaté sloučeniny, které vyvolávají rakovinu. Bojíme se jich třeba v uzeninách, ale v kouři je jich tisícinásobně více. V cigaretě zvyšují vstřebávání nikotinu a výrobce dobře ví, že čím více a rychleji se droga (nikotin) vstřebá, tím silnější vzniká závislost, čímž je pravděpodobnější, že si jejich výrobky budete muset kupovat. Nikotin není to, co zabíjí, nikotin je droga, která nutí kouřit, ale mnohem nebezpečnější jsou další látky v kouři, které působí agresivně na Vaše zdraví.

Závislost

Nikotin je mnohem návykovější než heroin. Je to jeden z nejprudších jedů vůbec. Je nejrychlejší v posunu po nervových vláknech na receptory, kde vyplavuje dopamin v mozku v takzvaných centrech odměny, což odpovídá příjemnému pocitu, který se dostaví při vykouření cigarety.

Mozek, který si na pravidelnou dávku drogy zvykl, vyžaduje další přísun, jinak se dostaví abstinenční příznaky z nedostatku nikotinu.

Postupně se vytváří tolerance k dávce drogy a k vyvolání příjemného pocitu je třeba stále víc nikotinu. Nakonec už kuřák nekouří proto, aby mu bylo lépe, ale proto, aby mu nebylo hůře a neměl abstinenční příznaky.

Přestat kouřit není jednoduché. Kouření není zlozvyk. Pro většinu kuřáků je to nejen psychická závislost spojená s různými rituály, ale také tělesná závislost, neboť nikotin působí podobným mechanismem jako ostatní takzvané tvrdé drogy.

Následky

Je docela zajímavé finanční vyčíslení počtu vykouřených cigaret. Například při ceně krabičky 90 korun a počtu dvaceti vykouřených cigaret je částka za tři měsíce 8 100 korun, při pětadvaceti vykouřených cigaretách částka činí už 1 0125 korun. Při ceně za krabičku 70 korun po dvaceti cigaretách je částka za tři měsíce 6 300 korun.

A to nejvíce alarmující na závěr: nemoci, které se kouřením zhoršují

  • nádorová onemocnění – plic, hrtanu, ústní dutiny, žaludku, ledvin, močového měchýře, střeva, děložního čípku a dalších částí těla
  • nemoci srdce a cév – infarkt, mozková mrtvice, ischemická choroba dolních končetin, vysoký tlak, některé arytmie
  • nemoci plic – chronická obstrukční choroba, astma, chronická bronchitida
  • onemocnění endokrinní – poruchy štítné žlázy, vliv na pohlavní hormony, cukrovka, řídnutí kostí

Pokud už některou chorobou trpíte, nebude se Váš zdravotní stav zhoršovat tak rychle a léčba bude probíhat příznivěji. Například přestanete-li kouřit, riziko infarktu se již během několika dnů sníží na polovinu!

Další rizika

Ženám, které užívají antikoncepci, hrozí zvýšené riziko uzávěru cév, tedy trombotická příhoda, cévní mozková příhoda, srdeční infarkt, plicní embolie. Zejména u žen nad 35 let věku zvyšuje současné kouření a užívání hormonální antikoncepce riziko úmrtí na nemoci srdce a cév. Každá žena ráda dbá na svůj zevnějšek a kouření zvyšuje tvorbu mimických vrásek a stárnutí pleti. Také zuby bývají zažloutlé a častěji se kazí.

Jak přestat?

Chcete-li s kouřením přestat, je třeba se připravit na obtížné období abstinenčních příznaků, kterými mohou být nervozita, agresivita, úzkost, depresivní stavy, silná touha po cigaretě, nesoustředěnost, podrážděnost. Může to trvat několik týdnů i měsíců, pak ale nebudete litovat a stanete se nekuřáky. Nejlepší výsledky jsou po šestiměsíční léčbě s pomocí náhradní nikotinové terapie, kam patří přípravky značky Nicorette a Niquitin. Jsou ve formě pastilek, žvýkaček, náplastí a spreje. Každý si může vybrat a některé formy lze kombinovat. Také existují léky, které předepisují odborníci. Například Champix tablety a Wellbutrin tablety. Existují také centra pro závislé na tabáku.

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!