Zakročte proti atopickému ekzému přírodní cestou

Co se vlastně skrývá pod pojmem atopický? Jedná se o abnormální, často nečekanou reakci kůže nebo sliznic na různé alergeny. Atopie by se dala nazvat jako vrozená brána k alergickému onemocnění. Výraz ekzém je odvozen z řeckého slova „ekzeo“ a označuje něco, co vystupuje na povrch. Atopická dermatitida nebo také atopický ekzém je komplikace, která se chronicky opakuje v průběhu celého života atopika.

Proč vzniká atopický ekzém a jaké jsou projevy?

Velkou roli na vzniku atopického ekzému mají genetické předpoklady. Spouštěčů může být celá řada. Nejčastěji se jedná o potraviny, předměty běžné denní potřeby, prach. Jedním z nejznámějších spouštěčů je také srst zvířat. Prvotním projevem je zarudnutí a zduření kůže, poté výskyt pupínků a stroupků. Typickým projevem je senná rýma nebo astma. Atopický ekzém se vyznačuje záchvatovým svěděním, které se zhoršuje na jaře a na podzim. Naopak úlevu s sebou přináší léto a zima.

Prevence atopického ekzému

Jelikož se ve většině případů jedná o genetickou dispozici, neexistuje žádná prevence vzniku atopického ekzému. Existují určitá opatření, která mohou zmírnit projevy a intenzitu jeho vzplanutí. Je například vhodné upravit životosprávu a domácí prostředí. Cílem je odstranění všech negativních faktorů, které jen odstranit lze. Pokud je ale nedokážeme zcela eliminovat, je třeba poskytnout pokožce co největší péči, nejlépe v podobě přírodní kosmetiky, aby nebyla přespříliš podrážděná a vysušovaná.

Bahenní lázeň

Kosmetické bahno je možné zakoupit domů, anebo si na proceduru zajít do salonu. Existují různé masky, či bahenní zábaly pro celé tělo. I když bahno na pokožce na první pohled dvakrát vábně nevypadá, má spoustu pozitivních účinků. Obsahuje totiž velké množství minerálů a stopových prvků, jako draslík, hořčík, brom, železo, sodík, vápník a další.

Rašelina

Jedná se o rozložené zbytky odumřelé trávy, bylin a kvetoucích rostlin, které jsou staré řadu let. Rašelina používaná pro léčbu atopického ekzému se většinou vybírá z rašelinišť u přírodních pramenů, protože je díky tomu obohacená také o soli a prospěšné kyseliny – např. křemičitou, tříslovou, jantarovou nebo mravenčí. Rašelina jemně prohřívá a  prokrvuje kůži. Vyzkoušet její jedinečné účinky můžete pomocí přírodního, konopného přípravku Atopos ošetřující krém. Obsahuje vysoký podíl konopného oleje, rašelinu, arniku a panthenol. Krém napomáhá dlouhodobě zvláčnit a zjemnit suchou, šupící se pokožku.

Sůl z Mrtvého moře

Při pobytu u  moře je často evidováno znatelné zlepšení atopického ekzému. Je známo, že různé lokace mají na atopický ekzém různě silné účinky. Jako nejvíce prospěšné je považováno Mrtvé moře díky unikátně vysokému obsahu soli. Výtažky z  mrtvého moře můžete pokožce dopřát také prostřednictvím přírodního zklidňujícího krému Exema, který je určen pro lokální ošetřování svědivých míst na pokožce a rychlé zmírnění projevů svědění, pálení a zarudnutí pokožky. Obsahuje konopný olej, máslovník, myrhu, majoránku a sůl z Mrtvého moře.

Konopný olej

Olej získaný lisováním semínek technického konopí je bohatý na vitaminy A, D a E. Navíc obsahuje nenasycené mastné kyseliny (omega 3 a 6) v ideálním poměru pro lidský organizmus. Konopný olej svým uživatelům dále přináší chlorofyl, fytosteroly a minerály, velmi dobře se vstřebává pokožkou a má schopnost harmonizovat stav kožních buněk, vyrovnávat hydratační, lipidovou i pH rovnováhu pokožky, obnovovat přirozený ochranný mikrofilm a zvyšovat odolnost pokožky vůči negativnímu působení okolního prostřední. Navíc je hypoalergení a dá se výborně kombinovat s dalšími rostlinnými extrakty a  oleji. Právě proto jsou přípravky z  konopného oleje vyhledávány atopiky, lidmi s ekzematickou pokožkou, velmi citlivou pokožkou a  dalšími kožními problémy. Jedná se totiž o velmi šetrný způsob péče, který nezahrnuje syntetická léčiva, jako jsou například kortikoidy.

Myrha

Sladce vonící bylina byla odedávna používána jako kosmetický prostředek. Je velmi vhodná pro aplikaci na kůži atopiků, protože usnadňuje regeneraci pokožky při zánětech a problémech s plísní. Často ji naleznete v masážních olejích, jelikož vykazuje silné terapeutické účinky.

Panthenol

Často bývá používán na popáleniny a jako prostředek pro ochranu kůže. A není to náhoda. Panthenol, odborně kyselina pantothenová, má příznivý vliv na pružnost pokožky, její regeneraci a mladistvost. Dámy ve vyšším věku jej často aplikují na kůži, aby předešly vzniku hlubokých vrásek.

Největší nevýhodou atopického ekzému je jeho výskyt – na pokožce. Místa jsou viditelně zarudlá, svědí a šupí se. Díky moderním poznatkům a využití toho nejlepšího z přírody se však dají příznaky atopického ekzému výrazně minimalizovat.

Exema

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!