SLUNCE V ZIMĚ

Zima zatím u nás vystrkuje drápky v plné síle jen pár týdnů, ale stejně se mezi námi už nyní najde velká spousta lidí, kteří pošmourného a studeného počasí mají po krk a nejraději by se okamžitě sbalili a vyrazili někam, kde po sněhu a námraze nebude ani památky. Zkrátka někam, kde se zahřejí a zapomenou na to, že u nás doma by v tu chvíli stavěli sněhuláka nebo odstraňovali ledovou vrstvu na autě. Není nic jednoduššího, než přestat plánovat pobyt na horách a vyměnit ho za exotičtější místo. Stačí si vybrat jeden ze směrů, kterým se nám zalíbí vyrazit.

MAURICIUS

Ostrovní romantika

MAURICIUSMaličký ostrovní stát ležící v Indickém oceánu, jihovýchodně od Madagaskaru, patří mezi ta místa, kde najdete dostatek slunce prakticky kdykoliv v roce, stejně jako i zajímavé přírody, a který je proto hojně vyhledáván všemi milovníky krásných pláží. Mimo to je jedním z míst oblíbených pro možnost uspořádání romantické svatby na pláži stranou středoevropského ruchu.

Hlavní turistická sezóna zde v největší míře probíhá mezi prosincem a březnem, kdy je tady nejtepleji, přestože je to spojeno s největší pravděpodobností srážek, které ale díky zdejším teplotám bývají spíše vítaným osvěžením. Pokud se Vám tedy zamlouvají teploty mezi 25-35˚C, je nejvyšší čas začít pátrat po letence, nebo rovnou po zájezdu do některého ze zdejších hotelů. Hotely v různé cenové kategorii (včetně těch nejluxusnějších) Vám nabídnou plný komfort pro odpočinek u moře, ochutnávání místních darů moře, čerstvého ovoce nebo výborných koktejlů i základnu pro výlety za poznáváním ostrovních pokladů. Ostatně ostrov je díky jeho skromné rozloze bez problému možné projet křížem krážem, ať už se ubytujete ve kterékoliv jeho části. Pak už záleží jen na tom, co všechno budete chtít vidět. Rozhodně ale stojí za to nestrávit celou dovolenou jen opalováním.

Přírodní bohatství

Pláže budou nejspíš to první, co si ve spojitosti s Mauriciem představíte, ale vezmeme-li to popořadě, právě od pobřeží zjistíte, že na Mauriciu nejsou zdaleka jenom krásné pláže. Kromě opalování si určitě nenechejte ujít možnost potápění v okolí ostrova, protože celý ostrov je obehnán korálovými útesy, což je dobrým předpokladem pro podmořský život. Ani pokud jde o vnitro-ostrovní přírodu, tak zde stvořitel nešetřil. Čekají na Vás vodopády, ptačí park, ale i nepřeberné množství stromů, hlavně palem, i vzácných a obřích leknínů, které jsou kromě těch volně rostoucích nejlépe k vidění v rozlehlé botanické zahradě v Pamplemousses. Dále můžete vidět druhy palem, o jejichž existenci jste neměli ani tušení. Přesně na opačném, tedy jižním konci ostrova, pak můžete navštívit hned dvě zajímavá místa. Tím prvním je krokodýlí farma v La Vanille, kde na Vás čekají nejen krokodýli různého stáří (můžete si v náručí pochovat krokodýlí mládě a za rohem už s respektem sledovat mohutné dospělé krokodýly), ale také vzácné želvy obrovské, které působí jako moudré královny ostrova. Zastavte se určitě také u hinduistického svatostánku u jezera Grand Basin.

Hlavní město Port Louis nabízí možnosti nákupů, ale třeba také muzeum s nejvzácnější poštovní známkou světa – takzvaným Modrým Mauriciem. Ve středu ostrova pak najdete také hory, do nichž se můžete vydat na túru a nakonec se ještě pokochat výhledem do širokého okolí.

Plni zážitků

Určitě si odtud přivezete nejen spoustu zážitků, dobronzova opálenou kůži a spokojené chuťové buňky, ale nezapomeňte také na zdejší vanilku, jenž je jedním z hlavních vývozních artiklů ostrova – třeba čaj s místní vanilkou je výborným dárkem. Rozhodně neodjíždějte bez malého suvenýru s vyobrazením vyhynulého ptáka Doda, který je skoro všudypřítomným symbolem ostrova. A když k tomu všemu přičtete, že nakouknete také do zcela jiné kultury smíšené z mnoha národností a náboženských vyznání. Zjistíte, že Mauricius může nabídnout mnohem více, než jen plážový odpočinek a zahřátí během naší zimy.

KUBA

Za poznáním do Karibiku

KUBAZatímco Mauricius má pověst romantického ráje, Kuba je jednou z exotických destinací, která Vám nabídne nejen plážový odpočinek, ale také spoustu ze své kultury a zajímavé historie. Stejně tak Vás zaujmou i její přírodní specifika, z nichž některá určitě rádi uvítáte na talíři či ve sklenici s výborným drinkem z místních surovin. To vše ve spojení s pohostinností místních obyvatel a teplým počasí v době, kdy u nás mrzne, z Kuby dělá dalšího favorita pro výběr „letní“ dovolené v zimě.

Kuba není specifická jen svou polohou v sousedství Mexika a USA uprostřed Karibského moře, ale také svou historií, která je zde cítit skoro na každém kroku. Zatímco kdysi byly prvními obyvateli indiánské kmeny, později sem připluli Evropané v rámci kolonizace a možná proto se zde mluví dodnes španělsky. Až od roku 1898 je Kuba samostatná, ovšem hlavní je fakt, že zde dodnes vládne režim socialistické republiky s prvky komunismu, což už je dnes výjimkou. Dřív kvůli tomuto režimu a sporům s Američany nemohli místní obyvatelé skoro nic. Dnes jsou na tom mnohem lépe a turisté to snad ani nepoznají. Turistická infrastruktura je na vysoké úrovni, ostatně země z ní čerpá podstatný kus svého zisku.

Města i pláže

Není nic lepšího, než se uprostřed naší tuhé zimy uvelebit na lehátku na pláži a užívat si slunečních paprsků. Na Kubě byste si určitě neměli nechat ujít návštěvu hlavního města Havany. Budete se za ním muset vydat na severní pobřeží ostrova, ale určitě stojí za to – uvidíte jednak spoustu typických kubánských domů, které už leccos pamatují, ale také řadu katedrál a krásných náměstí. V neposlední řadě také impozantní Capitolio, které kopíruje americký Bílý dům. Mimo toho si určitě dejte něco dobrého v některé z místních restaurací a drink z pravého kubánského rumu. Den můžete zakončit třeba na nákupech. Nezapomeňte také koukat po starých autech, jaká u nás určitě nepotkáte – uličky díky nim mají zvláštní atmosféru.

Chcete-li načerpat trochu kubánské politické historie, zajeďte si na jižní pobřeží a navštivte známou Zátoku sviní, která pamatuje pokus o převrat režimu, nebo zamiřte do Guantanáma, kde je dodnes vojenská základna. Trochu pro pobavení pak může být návštěva muzea Museo de la Revolución, které najdete v Havaně.

Příroda a kulinářské skvosty

KUBARozhodně se nemusíte obávat toho, že by Kuba byla skoupá na přírodní krásy – najdete zde průzračně čisté moře s korálovými útesy, takže prostor je i pro potápění. Dále uvidíte zajímavé přírodní rezervace – například botanickou zahradu s obrovským množstvím druhů orchidejí nebo biosférickou rezervaci s unikátními druhy rostlin i živočichů. Na výletech po ostrově uvidíte třeba i unikátní druhy palem. Vydejte se určitě i k vodopádům na řece San Diego, jejichž voda je údajně léčivá.

Patříte-li mezi milovníky náročnější turistiky, tak určitě zaměřte svou pozornost k pohoří Cordillera de Guaniguanico.

A nakonec si nenechejte ujít pochoutky z místní kuchyně, za kterými je nejlepší vyrazit do místních restaurací mimo hotelové komplexy, protože ty většinou nabízejí mezinárodní stravu, aby uspokojily všechny hosty bez rozdílu. Místní kuchyně je pak typická hojným využíváním ovoce, a to hlavně v předkrmech, ale také v hlavních jídlech. Jde o směsici chutí, které se zde vytvářely po staletí spolu s příchodem nových obyvatel z různých míst světa.

Nejtypičtějším kubánským produktem, na kterém si často pochutnáváme i u nás, je ale pravý bílý rum, z něhož na Kubě připravují skvělé míchané drinky, ale ochutnejte jej i samotný. S tím, co u nás nazýváme rum, respektive dnes už Tuzemák, se to opravdu nedá srovnat!

Jak na Kubu?

Chcete-li se vypravit na Kubu, nejsnadněji se sem dostanete s některou z cestovních kanceláří, ale není problém vypravit se sem klidně i na vlastní pěst – stačí si včas zarezervovat letenku – třeba do hlavního města Havana se můžete dostat přímým letem z Prahy. Tyto lety však bývají rychle vyprodány a na oblíbené měsíce často zbývají už jen méně pohodlné lety s přestupy a dlouhým mezipřistáním. Na místě pak můžete využít ubytování v soukromí a vypůjčeného auta. To Vám umožní poznat ostrov lépe než při ubytování v hotelu, kam se budete každý den vracet. Záleží samozřejmě na tom, zda chcete mít dovolenou především odpočinkovou, o nic moc se nestarat a udělat si jen nějaký menší výlet, nebo ji procestovat křížem krážem. Obojí stojí za to!

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!