POHYB V TEPLE

Jelikož se i na začátku roku venku stále ochlazuje, znamená to pro většinu z nás tři možnosti, jak naložit s pravidelným přísunem pohybových aktivit. První znamená zůstat doma a přečkat chladné a zimní dny odpočinkem a začít zase na jaře. Ta rozhodně není ideální, protože tím „zadupete“ do země veškerou jarní a letní snahu, jak si vylepšit fyzičku a shodit pár kil dolů. Další možností je při oblékání přidat vrstvu oblečení a vyrazit si zaběhat nebo se projet na kole. Nejlepší variantou je zkombinovat trochu pohybu na čerstvém vzduchu s pravidelnými aktivitami v halách, které můžete bez obav provozovat celou zimu. Stačí si vybrat podle libosti a schopností!

AEROBIK

AEROBIKMezi nejznámější a nejrozšířenější druhy sálového pohybu rozhodně patří aerobik. Jedná se o cvičení skupinové, které má dnes již spoustu variant lišících se například dle používaných pomůcek. Jde o akční druh pohybu doprovázeného hudbou, kterou využívá jako podklad pro zajištění správného a pravidelného tempa cvičení.

Základ aerobiku byl položen v 70. letech minulého století v USA a u jeho vzniku stál K. H. Cooper, který aktivně zkoumal vliv sportu na náš organismus. Pak prostřednictvím svých knih podnítil ve společnosti touhu po vytvoření cvičebního programu, který by lidé mohli cvičit i doma, a u něhož by věděli, že výsledky, kterých by jím měli dosáhnout při pravidelném cvičení, mají lékařské podklady. Ze začátku tomu tak ale nebylo. Lidé sice cvičili podle videokazet, které působily profesionálně, ale cvičili špatně, čímž si spíše škodili. Poté se do vývoje aerobiku zapojili lékaři a fyzioterapeuti a začal pomalu vznikat základ dnes známého aerobiku. K nám se dostal ve druhé polovině 80. let, ale na rozdíl od verzí na Západě, které byly hlavně náročné fyzicky, se u nás vyvíjely spíše choreograficky pestřejší a o něco méně náročné sestavy. Jestli u nás aerobik někdo výrazně zpopularizoval, tak to byla Olga Šípková, někdejší mistryně světa v aerobiku.

V podstatě jde o skupinové cvičení, které nás dokáže takzvaně chytit. A možná právě díky tomu, že nás motivují ostatní, kteří cvičí s námi, tak se chceme zlepšovat a vidět na sobě výsledky, stejně jako je vidíme na ostatních. Aerobik dokáže aktivně zapojit svaly celého těla. Díky své aerobní podstatě jim dodává dostatek kyslíku, zároveň zintenzivňuje srdeční činnost a posiluje tak i srdce. Protahováním jsou svaly nejen silnější, ale také pružnější. Postava tak získává hezčí kontury. Aerobik má mimo fyzického efektu také pozitivní vliv na naši mysl. Cvičíme-li ve skupině, navíc na akční hudební doprovod, tak nám aerobik pomůže se po náročném pracovním dni účinně zbavit nahromaděného stresu.

FITBOX

FITBOXKaždý asi ví, co je to box. Jako první si většina z nás představí drsné stokilové chlápky v ringu s vycpanými rukavicemi na rukou, kterak do sebe navzájem buší, dokud jeden druhému nezařídí takzvaný knock-out. Protože se všechno vyvíjí a přizpůsobuje potřebám moderní doby, i starý dobrý box má dnes již několik různých variant a zdaleka ne všechny jsou určeny jen pro velké a drsné chlápky v ringu.

Jednou z těchto variant je například FITBOX, který se běžně provozuje jako rekreační cvičení prováděné v jednotlivých lekcích pro začátečníky i pokročilé. Jeho velkou výhodou je, že Vám pomůže dokonale se odreagovat od každodenních problémů. Spousta z nás si v naštvání nebo při stresu představuje, jak nám úder do čehokoliv uleví a zvedne náladu. A na hodině fitboxu tyto představy můžete převést do skutečnosti. Běžné lekce fitboxu v sobě kombinují klasické posilovací cviky spolu s výpady – kopáním a údery rukama do zavěšeného nebo k zemi upevněného boxovacího pytle. Přidáte-li k tomu pár kliků a závěrečný strečink, tak je lekce fitboxu účinným prostředkem pro hubnutí, zlepšení kondice, protažení a posílení svalstva. Zlepší nám fyzičku i náladu. Lekce jsou navíc rozvrženy tak, aby nám pomohly například i s bolestmi zad, které trápí většinu dnešní populace. Zejména kvůli sedavým zaměstnáním za počítačem a podobně.

Na lekci se mohou přihlásit muži i ženy bez rozdílu, kteří se chtějí nejen odreagovat, ale také si zlepšit svou výdrž a celkovou kondici, posílit svalstvo celého těla a zbavit se nadbytečného tělesného tuku. A to vše netradiční zábavnou formou!

TRX

TRXZkratka, která Vám možná v první moment nic neřekne, v sobě ukrývá zajímavý způsob cvičení, který se dnes hodně rozšířil a těší se stále větší oblibě. Cvičební program, v češtině označován jako závěsný trénink, spojuje poznatky našich předků a předkládá nám je v moderní verzi. Zdrojem pro TRX se staly především gymnastické prvky ze starověké Číny, ale také některé cviky, které používají horolezci.

Při příchodu na TRX Vás v sále budou čekat u stropu zavěšené popruhy s madly nebo úchyty pro nohy na každém ze dvou konců. Při cvičení se vždy budete některou částí těla pevně dotýkat podložky a zbytkem těla budete zavěšeni právě na popruzích. Základním principem tohoto cvičení je využívání působení hmotnosti vlastního těla. Zatímco běžné cvičební metody se zaměřují přímo na posilování konkrétních skupin svalstva, TRX pracuje komplexně a snaží se rovnoměrně do pohybu zapojit svalstvo celého těla. Při docházení do studií samozřejmě instruktor může sestavit individuální cvičební plán zaměřený přímo na Vaše problematické partie těla a umožní Vám věnovat se hlavně těmto partiím. Cvičí se buď pouze se zapojením závěsů a vlastní hmotnosti, nebo mohou být využívány nejrůznější pomůcky pro zvětšení náročnosti výkonu a cviky na specifické partie těla. Také se můžete zaměřit na přesnější místa na Vašem těle, a to pouhou mírnou změnou pozice na popruzích.

Díky TRX se protáhnete, posílíte své svalstvo a zlepšíte svou koordinaci a stabilitu.

SQUASH

SQUASHJste-li spíše soutěživý typ a při sportu potřebujete motivaci nejen v podobě pozitivního efektu na Vaše tělo a zlepšení fyzické kondice, ale také potřebujete s někým soupeřit, pak si vyberte místo čistě posilovacích cvičebních metod raději některou z míčových her. Je jich dost na to, abyste si mohli vybrat podle toho, jakou velikost míče preferujete, jestli chcete hrát rukama, nebo máte raději spíše raketové sporty. Patříte-li do druhé skupiny, zkuste zajít na squash.

Jde o aktivní sport, který není nijak extrémně náročný na naučení a je opravdu zábavný a soupeření si při něm užijete ažaž.

Squash se hraje na speciálním kurtu určeném k této hře – jeho rozměr je 9,75 m x 6,4 m, tři stěny jsou obvykle bílé a opatřeny vyznačenými čárami, mezi něž by se hráči měli trefovat při odehrávání míčku. Zadní stěna obvykle bývá skleněná, tedy průhledná. Na podlaze kurtu jsou umístěny dva čtverce a kurt je dále rozdělen dalšími čárami. Dle pravidel hry je jasně určeno, že podávající hráč musí jednou nohou stát v jednom ze čtverců na podlaze. Odehraný míček se pak musí odrazit od přesně učené části protilehlé stěny a po odrazu by měl dopadnout do stanoveného prostoru. Vítězí obvykle hráč, který první získá 11 bodů, přičemž pro výhru musí být ve skóre rozdíl alespoň dvou bodů.

Squash se hraje speciální raketou a speciálními míčky. Existují čtyři základní druhy míčků, které se liší svou tvrdostí a následně i schopností odrážet se od stěny. Pokud jste úplní začátečníci a nechcete se hned z první lekce vracet otrávení, že míčky nezvládnete dobíhat a odehrávat, zvolte začátečnický větší míček s větším odskokem.

Při hraní squashe se odreagujete, protáhnete se a posílíte hlavně svalstvo končetin a hýždí. Uvidíte, že Vás squash chytí!

Vyberte si podle toho, čeho chcete při sportu dosáhnout – chcete-li zhubnout, posílit, zlepšit si držení těla, nebo se hlavně odreagovat a zabavit po pracovním dni. Každá z možností je určitě lepší, než po práci přijít domů a pustit televizi!

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!