Ostrý vítr a mráz dávají zejména suché pokožce pořádně zabrat. Vinu na tom má příliš malá vzdušná vlhkost při nízkých teplotách. Stejně špatné jsou drastické teplotní rozdíly při změnách uvnitř a venku. Pleť tak ztrácí více vlastních ochranných látek, než kolik jich může vyprodukovat, což způsobí, že se na ní objeví zčervenání, tvorba šupinek, napětí a pálení. Suchá pleť a sklon ke slabému vazivu mohou způsobit také tvoření značně silných červených žilek. Předcházet těmto důsledkům můžete pěstováním kvalitní „celkové kosmetiky“ a péče, která se neomezuje pouze na obličej.
Pohyb na čerstvém vzduchu je jeden z nejlepších krášlicích prostředků. Když je teplota pod nulou, chraňte obličej dobrým mastným krémem. Zabrání tomu, aby při podchlazení došlo k poškození zimou. Teplé oblečení a vydatný pohyb se postarají o dobré prokrvení, čímž také předcházíme poškození pleti.
Sprchy se střídavými teplotami, s nimiž bychom měli začít už na podzim, „trénují“ celý cévní systém, a tak i jemné cévy v pokožce jsou lépe připraveny na náhlé změny teplot. Čím lépe funguje prokrvení, tím snadněji proběhne látková výměna a zásobování pokožky.
S alkoholickými nápoji v zimě opatrně, neboť alkohol odnímá tkáni vlhkost. Také proto dáváme v zimním období přednost v používání mastnějším krémům před těmi hydratačními. Působí jako hřejivý obal, a tak udržují hladinu vlhkosti v pokožce stabilní. Rty a oční partie operováváme obzvlášť dobře, neboť pleť je zde velmi jemná a křehká.
Obklady s vlažným heřmánkovým nebo lipovým odvarem pomáhají zmírnit podráždění. Dvě kávové lžičky přelijte čtvrtlitrem vařící vody a nechte deset minut vyluhovat a nechat působit.
Masky s krémem drsnou kůži zase rychle zvláční. Většina jich obsahuje kromě léčebných olejů také zklidňující výtažky z bylin, po nichž zčervenání rychleji odezní. Tyto masky můžeme používat denně.
Mnohé kosmetické firmy mají ampulkové kúry, které v zimě používáme jen tehdy, když jde o olejové a čisté koncentráty. Napínací a regenerační kúry děláme raději v ročním období, které je pro pleť méně namáhavé.
Správné zjištění typu pleti je základ při výběru preparátů pro ošetřování pleti nehledě na aktuální roční období. Jen tehdy, když krémy a pleťové vody odpovídají potřebám naší pleti, je jejich účinek takový, jaký si přejeme. Kdo si není jist, k jakému typu jeho pleť patří, měl by požádat o odbornou diagnostiku pleti dobrou kosmetičku, nebo si udělat test sám.
Jestliže pleť patří ke smíšenému typu, tak po umytí a počátečním napětí se zase cítí normálně. Má sušší partie na tvářích a mastnější na nose a čele. K suchému typu patří pleť, která hodinu po umytí má ještě pocit napětí a na žádném zkušebním proužku papírku nejsou znát stopy po mastnotě.
K mastnému typu pleti patří pleť tehdy, kdy se střední část zřetelné leskne. Smíšený typ pleti se vyskytuje nejčastěji, neboť je zcela normální. Dokonce je výhodné, když je střední část tučnější než zbytek. Čelo, nos a brada poněkud vystupují do popředí, tak potřebují více ochrany.
Základem péče o jakýkoliv typ pleti je její důkladné vyčištění, zvláště večer. Ráno postačí obličej opláchnout vlažnou vodou. Krémy a polotekuté emulze pro smíšený typ pleti smějí obsahovat více vlhkosti a méně tuku. Masky s obsahem vlhkosti udělají dobře, když jsou boční partie sušší než obvykle – například v zimě při ústředním topení.
V dnešní době je trh přehlcen kosmetickými výrobky, které používají přírodní nebo syntetické látky. Nastává návrat látek přírodních a přírodní kosmetiky, která používá čisté éterické oleje – například NobilisTilia (proaktivní lipová péče pro silnou imunitu a mladistvý vzhled), Oshadhi a další. Je jen na nás, co vyzkoušíme a bude nám nejlépe vyhovovat.
Dobře pěstěná suchá pleť je v mladých letech tou nejkrásnější. Je jemná, s drobnými póry, problémy s uhry neexistují. Bohužel suchá pleť je hodně citlivá a rychleji stárne. Produkuje příliš málo ochranných látek, které by ji zaštítily před škodlivými vlivy životního prostředí. Je proto vhodné používat odličovací mléka na suchou pleť s vyšším obsahem tuku. Jsou obohacena o bylinné výtažky a látky, které dodávají pleti vlhkost. Krémy pro suchou pleť musí obsahovat kromě vlhkosti také vydatnou porci tuku. Zvláštní přípravky, které se vyplatí, jsou denní a noční séra. Ta se aplikují pod make-up či krémy. Oční krémy se doporučují, jakmile se objeví první drobné vrásky. Krémové masky opět zvláční vysušenou pokožku a uklidní ji, pokud se objeví stopy podráždění. Mohou obsahovat například alantoin, panthenol, výtažek z měsíčku a další.
Mastná pleť je nejlépe obrněna proti vlivům životního prostředí a proti předčasnému stárnutí, protože sama produkuje velmi solidní ochranný film. Ten se však stává jejím problémem, jestliže zanechává na pokožce zřetelný lesk. Spolu s odumřelými šupinkami kůže ucpává póry. Důsledná péče může propůjčit mastné pleti čistý vzhled a může zabránit tomu, aby se póry rychle ucpávaly. Pleťová voda dělá mastné pleti vyloženě dobře, osvěžuje ji, zjemní na celé hodiny a zabrání, aby byl lesk příliš zřejmý. Pleťová voda pro mastnou pleť by měla mít kromě podílu alkoholu i přísady na zužování pórů (adstringenty a přísady protizánětlivé). Krémy potřebuje mastná pleť jen s mírou, nejlepší jsou řídké emulze s vlhkostí a co nejmenším obsahem tuku. Možno použít i zcela netučné gely. Zvláštní přípravky, které se vyplatí, jsou slupovací krémy nebo peelingy – pro mastnou pleť zcela ideální ošetření. Peelingy by se měly používat dvakrát až třikrát týdně místo běžného čištění.
Najít správné výrobky pro pěstění pleti není vždy jednoduché, neboť ne všude existuje také kompetentní a individuální poradna. Rozhodně bychom měli při poradě s kosmetičkou uvést, zda trpíme nějakou alergií, i když se jedná o alergii nekosmetického rázu (např. sennou rýmou). U nově doporučených výrobků žádejte zásadně nejmenší balení nebo vzorky na vyzkoušení. Většina kosmetických firem je má k dispozici. Spousta kosmetických firem vyrábí kosmetiku hypoalergenní, (např. firma La Roche laboratoří L‘Oréal, Bioderma, Avéne, Vichy). Všechny tyto značky mají vzorky na vyzkoušení, a to z důvodu, zda budou pleti vyhovovat. A personál lékáren, které mají tuto kosmetiku v sortimentu, je odborně vyškolen.
TIP pro unavené oči: Naplňte mísu velmi studenou vodou a ponořte do ní celý obličej. Oči pod vodou několikrát otevřete a zavřete.
Ani správně zvolený a dobře nanesený make-up nemá zaručený účinek, když jsou unavené oči a rysy v obličeji napjaté. V takovém případě bychom si měli dopřát luxus profesionální kosmetičky. Právě ve chvílích překotného spěchu a vypětí udělá pokožce dobře, když ji odborná ruka namaže, namasíruje a hýčká. Výborné jsou horké levandulové obklady, které citelně uvolní napětí.