Jak na plný nos? Tipy, jak zmírnit rýmu

Je období podzimu, tedy chladu a vlhka. Střídají se teplé dny s chladnými, což dá naší imunitě pořádně zabrat. Nejčastějším příznakem snížené obranyschopnosti je nachlazení a rýma. U dětí se vyskytuje až osmkrát ročně.

Rýma je zánět nosní sliznice. Projevuje se otokem sliznice, překrvením sliznice, ucpáním nosu, výtokem z nosu, poruchou čichu, kýcháním, svěděním, drážděním v nose, bolestmi nebo tlakem v obličeji a na čele; svěděním a pálením očí, pálením v krku, celkovou únavou, zvýšenou tělesnou teplotou. Postižení dutiny nosní je označováno jako rýma - rinitida (rhinitis), postižení paranazálních dutin jako sinusitida.

Druhy rýmy

Infekční – virové, bakteriální a mykotické.
Alergické – sezónní a celoroční.
Ostatní – jsou vazomotorické rýmy, které představují asi 50% všech chronických rým. Příčinou mohou být léky - kokain, nadužívání nosních kapek, hormony, antihypertenziva, těhotenství, štítná žláza, emoce, změna teplot, zevní příčiny, chuťové podněty atd.

Infekční rýmu rozdělujeme na akutní rýmu, ucpaný nos a hnisavou rýmu.

AKUTNÍ RÝMA

Nosní sliznice hraje významnou roli jak v nespecifické obraně (odsun, zřeďování, odplavení), tak ve specifické imunitní reakci. Epitel vystýlající sliznici nosní dutiny je značně rezistentní vůči bakteriální infekci, ale snadněji podléhá virové infekci.

Typické příznaky rýmy vznikají jako důsledek zvýšené intenzity obranných reakcí a porušení, nebo abnormální reakci nervové regulace.

U akutní infekční rinitidy dochází v první fázi k překrvení sliznice s pocitem suchosti a až bolestivého pálení v nose a nosohltanu. Ve druhé fázi se objevuje mohutná sekrece – nejdříve průhledná a vodnatá rýma, pak hlenová. Hlen může být průhledný. Dojde-li v důsledku snížené imunity pomnožení bakterií, barva hlenu se mění na žlutou až hustě zelenou.

SAMOLÉČBA běžné rýmy

  • Dostatek tekutin, zvlhčování vzduchu, inhalace – solné roztoky, Vincentka, šalvěj, heřmánek.
  • Aromaterapie – éterické oleje z eukalyptu, máty – u dětí do jednoho roku kontraindikované pomeranče, citróny, levandule – mají antibakteriální a antiseptické působení, kapou se na polštář nemocného, nebo se používají spreje, které se stříkají do vzduchu, aromalampa se nechá působit cca 20 minut v místnosti.
  • Odstraňovat hlen odsávačkou – na trhu jsou různé druhy – hafáčkové, balónkové, na vysavač.
  • Zvýšit polohu hlavy při spánku.
  • U alergické rýmy – vyvarovat se styku s alergeny.
  • Klidový režim, zůstat v teple.
  • Nosní hygiena – ráno a večer.

Nosní hygiena

Isotonické roztoky: Physiomer baby, kids – od 3 let, Sterimar bebe, Sterimar.
Hypotonické roztoky: Vincentka – i na suchou rýmu.
Hypertonické roztoky - na ucpaný nos – Sterimar Cu, Quixx, Physiomer na dutiny – od 6 let používat max. 2 týdny.
Alergická rýma – Sterimar Mn.
Kromě výplachů mořskou vodou se můžou používat na vodnatou rýmu i homeopatika.
Allium cepa AKH – teče jako z kohoutku, zlepšení venku, průhledná rýma, co hodinu podat 1 tabletu pod jazyk do zlepšení.
Arsenicum album AKH – méně hojná rýma, pálivá, leptá kolem nosu, pálení i v krku, zlepšení teplem, zimomřivost, co hodinu jedna tableta do zlepšení stavu.
Kalium iodatum AKH – hojná rýma, mírně žlutá, červený nos, bolesti dutin, neleptá sliznice.
Coryzalia Boiron – na tekoucí rýmu, jedna tableta pod jazyk do zlepšení zdravotního stavu.

Léky ve formě kapek a sprejů s obsahem sympatomimetik typu

tramazolini: 8–10 hodin; od 6 let
xylometazolini: až 12 hodin; v koncentraci 0,05% od 2–7 let
oxymetazolini: 6–8 hodin; v koncentraci 0,025% od 1–6 let
xylometazolini+ ipratropii: 6–8 hodin; od 18 let
nafazolini: 4–6 hodin; v koncentraci 0,05% od 3–15 let

UCPANÁ RÝMA

Základem léčby rýmy je, aby ZŮSTALA TEKUTÁ!

SAMOLÉČBA při ucpání nosu

Dostatek tekutin (z bylinek například lípa, heřmánek, zázvor, jitrocel, mateřídouška), Vincentka.

Homeopatika

Euphorbium – comp. Heel, používá se i u alergické a senné rýmy, i dlouhodobě.
Pulsatilla 15CH – v noci ucpaný, přes den teče nažloutlá rýma, 3x5 granulí po dobu potíží, na doléčení používat 1x denně po dobu jednoho týdne.
Dulcamara AKH – z prochladnutí, promočení, podrážděný močový měchýř, akutně i 4x2 tablet pod jazyk, u dětí rozdrtit, udělat roztok a podávat v častých dávkách.
Kalium muriatikum AKH – hustá a bělavá rýma, praskání v uších, 3x2 tablet pod jazyk u dospělých, u dětí 3x1 tablet pod jazyk, u malých dětí 2 tablety rozdrtit a rozpustit ve vodě a podávat v častých dávkách.

Proplachovat roztoky hypertonickými + kapky a spreje se sympatomimetiky – například Olynth, Otrivin, Nasivin, Nasic, Muconasal plus, ACC nosní sprej – všechny jen krátkodobě, riziko závislosti.

Fytofarmaka

Sinupret tbl, sol. Je to kombinace 5 rostlinných extraktů k léčbě nachlazení, rýmy a zánětu dutin, rozpouští hustý hlen, uvolňuje nos a nosní dutiny, uleví od tlaku a bolesti hlavy při nachlazení, podporuje léčbu antibiotiky.

Léčivé přípravky s obsahem paracetamolu, phenylefrinu nebo pseudoefedrinu ve formě sáčků a tablet – například Coldrex hot drink, Paralen Grip, Wicks sáčky, Paralen grip na nachlazení a bolest, Modafen, Panadol Plus Grip. Nejsou vhodné pro děti do 15 let a dospělé s vysokým krevním tlakem užívající betablokátory, s poškozenými játry a ledvinami, při zvýšené činnosti štítné žlázy, cukrovce a dalších.

Babské rady

Stačí vložit předloktí a chodidla do horké vody, a to zhruba na deset až patnáct minut. Poté se osušte a oblečte. Je velmi důležité být po vodní lázni v teple. Proto je vhodné ihned zalézt do postele, přikrýt se dekou a odpočívat, nebo nahřát kaštany v ponožce a teplé přikládat na čelo, anebo si čichnout čerstvě nastrouhaného křenu.

Aromaterapie

Olejové nosní kapky a spreje s výtažky z éterických olejů (například Rymastop Dr. Weiss, Pinosol) – promastí a „protáhnou“.

  • Děti do 1 roku nesmí vdechnout mátovou silici – nebezpečí zástavy dechu.
  • Silice vysuší sliznici – potřeba další aplikace.
  • Při užívání nad 3 měsíce může dojít ke ztrátě čichu, která se po vysazení kapek opět po nějaké době obnoví.
  • S rýmou nic neudělají, ale pacientovi se lépe dýchá.

HNISAVÁ RÝMA

Jde o komplikaci běžné rýmy. Při zhoršování zdravotního stavu – hlavně u dětí – například objevením se otoku kolem oka, bolestí uší s horečkou, zvracením, bolestí hlavy – je nutná návštěva lékaře. Při rýmě a nachlazení je důležitý dostatečný přísun vitamínů, posilování imunitního systému a hlavně velká dávka vitamínu C v přírodní formě (cibule, česnek, jablka, pomeranče, kiwi). Není-li to možné, pak ve formě klasických tablet, tablet s postupným uvolňováním a tablet šumivých. Dostatečný odpočinek je samozřejmostí. Během spánku tělo sbírá sílu a imunitní systém může v klidu pracovat.

Pro každou rýmu je vždy třeba zvolit správnou léčbu, abychom se jí zbavili co nejdříve a aby nás obtěžovala co nejméně!

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!