Magazín mojelékárna 1/2015

|1|2
Vychází obsáhlý manuál pro seniory a jejich pečovatele
Na trh přichází nová publikace. Je určena všem, kteří se aktivně zajímají o problematiku stáří a stárnutí. Velmi cenné informace v ní najdou pečovatelé z řad laiků i profesionálů. Do knihy Průvodce vyšším věkem přispěli nejen přední čeští gerontologové a geriatři, ale také odborníci z dalších medicínských oborů. Dále v knize můžeme najít množství textů známých autorů z oblastí kultury a sociologie, do jejichž oblasti zájmu senioři spadají. Tím se kniha stává zajímavou nejen pro pacienty, ale také pro lékaře.
Nenechte se při komunikaci se zdravotníky zaskočit
Odborné pojmy v lékárně Vás už nezaskočí. Nejen u lékaře, ale také v lékárně můžete běžně zaslechnout pojmy, které neznáte. Zdravotníci je nepoužívají proto, aby Vás uvedli do rozpaků, ale protože pro ně jsou zcela běžné a neuvědomí si, že laik jim může jen stěží rozumět.
Zlomte závislost na kouření dříve, než ona zlomí Vás aneb nekouřit! To je cesta a může být i cíl!
Kouření je klasifikováno jako nemoc. Má dokonce již stanovenu speciální diagnózu s označením F 17. Nejen zdraví, ale i peníze a Vaše okolí mohou být velice dobrými důvody, proč s kouřením přestat. Cigaretu sice kouříte přibližně pět minut, ale zkrátí Vám život průměrně o 11-30 minut, tedy o mnohem více, než jak dlouho si ji užíváte.
Nenechte se trápit kašlem!
Málokdo se v zimních měsících vyhne nachlazení, a tím i kašli. Kašel je primárně fyziologický reflex, který má za cíl odstranění vazkých sekretů a cizích těles z horních a dolních dýchacích cest, nebo odpověď organismu na tepelné či chemické podráždění. Receptory pro kašel jsou umístěny v epitelu laryngu. Kašel lze vyvolat i podrážděním mimo dýchací cesty (např. podrážděním ze zevního zvukovodu).
Prevence infekčních onemocnění v zimním období
Zimní období je typické zvýšenou četností virových i bakteriálních infekčních onemocnění dýchací cest. V různé intenzitě nás často postihnou i několikrát za sezónu. Abychom jim dokázali co nejlépe odolávat, je třeba celoročně dodržovat zásady zdravé životosprávy – nekouřit, pravidelně se hýbat, pestře se stravovat, dostatečně spát a vyhýbat se stresu.
POHYB V TEPLE
Jelikož se i na začátku roku venku stále ochlazuje, znamená to pro většinu z nás tři možnosti, jak naložit s pravidelným přísunem pohybových aktivit. První znamená zůstat doma a přečkat chladné a zimní dny odpočinkem a začít zase na jaře. Ta rozhodně není ideální, protože tím „zadupete“ do země veškerou jarní a letní snahu, jak si vylepšit fyzičku a shodit pár kil dolů. Další možností je při oblékání přidat vrstvu oblečení a vyrazit si zaběhat nebo se projet na kole. Nejlepší variantou je zkombinovat trochu pohybu na čerstvém vzduchu s pravidelnými aktivitami v halách, které můžete bez obav provozovat celou zimu. Stačí si vybrat podle libosti a schopností!
SLUNCE V ZIMĚ
Zima zatím u nás vystrkuje drápky v plné síle jen pár týdnů, ale stejně se mezi námi už nyní najde velká spousta lidí, kteří pošmourného a studeného počasí mají po krk a nejraději by se okamžitě sbalili a vyrazili někam, kde po sněhu a námraze nebude ani památky. Zkrátka někam, kde se zahřejí a zapomenou na to, že u nás doma by v tu chvíli stavěli sněhuláka nebo odstraňovali ledovou vrstvu na autě. Není nic jednoduššího, než přestat plánovat pobyt na horách a vyměnit ho za exotičtější místo. Stačí si vybrat jeden ze směrů, kterým se nám zalíbí vyrazit.
Jak na plný nos? Tipy, jak zmírnit rýmu
Je období podzimu, tedy chladu a vlhka. Střídají se teplé dny s chladnými, což dá naší imunitě pořádně zabrat. Nejčastějším příznakem snížené obranyschopnosti je nachlazení a rýma. U dětí se vyskytuje až osmkrát ročně. Rýma je zánět nosní sliznice. Projevuje se otokem sliznice, překrvením sliznice, ucpáním nosu, výtokem z nosu, poruchou čichu, kýcháním, svěděním, drážděním v nose, bolestmi nebo tlakem v obličeji a na čele…
Zakročte proti atopickému ekzému přírodní cestou
Co se vlastně skrývá pod pojmem atopický? Jedná se o abnormální, často nečekanou reakci kůže nebo sliznic na různé alergeny. Atopie by se dala nazvat jako vrozená brána k alergickému onemocnění. Výraz ekzém je odvozen z řeckého slova „ekzeo“ a označuje něco, co vystupuje na povrch. Atopická dermatitida nebo také atopický ekzém je komplikace, která se chronicky opakuje v průběhu celého života atopika.
Péče o pleť a jak na ni v zimním období
Ostrý vítr a mráz dávají zejména suché pokožce pořádně zabrat. Vinu na tom má příliš malá vzdušná vlhkost při nízkých teplotách. Stejně špatné jsou drastické teplotní rozdíly při změnách uvnitř a venku. Pleť tak ztrácí více vlastních ochranných látek, než kolik jich může vyprodukovat, což způsobí, že se na ní objeví zčervenání, tvorba šupinek, napětí a pálení. Suchá pleť a sklon ke slabému vazivu mohou způsobit také tvoření značně silných červených žilek. Předcházet těmto důsledkům můžete pěstováním kvalitní „celkové kosmetiky“ a péče, která se neomezuje pouze na obličej.
|1|2

 

 

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!