Kam za sluncem

Máte plné zuby zamračeného a studeného počasí? I když má zima v našich končinách v posledních letech zvláštní průběh a začíná i končí později, než bychom čekali, pořád je to pro většinu z nás nejméně oblíbené roční období. A pokud nesportujete na sněhu, ani procházky po okolí nejsou zrovna dvakrát zábavné, tak můžete vyrazit třeba na víkendový pobyt po Evropě, anebo i o trochu dál za sluncem. Do míst, kde právě v měsících, které jsou pro nás typicky zimní, mají to pravé léto. A přitom Vás to nemusí stát majlant, ale jen o trochu víc, než letní dovolená u moře. Vybrat si můžete z míst bližších i hodně vzdálených.

Nejbližší – EGYPT

EgyptTato severoafrická země patří mezi hojně navštěvovaná přímořská místa v  průběhu celého roku. Země je to velká a každé místo má trochu jiné počasí. Zároveň je důležité vědět, za jakým účelem se tam plánujete vydat. Chcete-li se opravdu důkladně vyhřívat na sluníčku a strávit dovolenou na pláži, pak tam raději leťte až v jarních nebo podzimních měsících. Jestliže Vám stačí příjemné denní teploty okolo 20-25 °C a máte v plánu svoji dovolenou strávit spíše s cílem poznat tamní památky, pak bude ideální navštívit Egypt už v měsíci březnu. Tou dobou už tam nejsou tak výrazné teplotní rozdíly mezi dnem a nocí – v noci se teploty pohybují okolo 15 °C, přes den pak už zmíněných 25 °C.

Egypt je zemí s bohatou a dlouhou historií, která se váže především k oblasti okolo řeky Nil, která jí protéká. Tady se shromažďovali lidé už před několika tisíci let. Mimo toto území se moc žít nedá, oblasti pouště jsou ale známé kvůli svému nejvyhlášenějšímu historickému odkazu. Jsou jím samozřejmě pyramidy, o kterých jsme se učili už na základní škole. Majestátní hrobky nejvýznamnějších panovníků dělají z Egypta oblíbený cíl cestovatelů a určitě stojí za návštěvu, stejně jako třeba plavba lodí po Nilu.

Do Egypta se dostanete už za čtyři až pět hodin letu charterovými lety ze všech našich velkých mezinárodních letišť, takže Vás nečeká žádné přehnaně dlouhé trmácení se.

Do Karibiku – KUBA

KubaVýlety za skutečným letním počasím, jak si jej představujeme o letní dovolené, budou vyžadovat o  trochu delší cestu letadlem. Jednou z hodně oblíbených zemí, kam cestujeme v  době naší zimy, je Kuba, která leží v Karibiku, a kde tedy můžete v období středoevropské zimy očekávat ideální podmínky s  průměrnými teplotami okolo 26–27 °C.

Dřív na Kubě nebylo zrovna dvakrát bezpečno kvůli revolučnímu hnutí, i když je dodnes země označována za poslední socialistickou republikou vůbec, turistická místa jsou bezpečná a v místních hotelech nepoznáte rozdíl od západního světa.

Kubánská města mají svoji specifickou atmosféru, a  to nejen díky oblíbeným starým autům a všudypřítomným doutníkům a  skvělému bílému rumu. Ostatně tabák a rum jsou nejoblíbenějšími suvenýry. Najdete tu i řadu živočišných druhů, které nenajdete nikde jinde na světě. Stačí navštívit biosférickou rezervaci v  oblasti Cordillera de Guaniguanico nebo třeba botanickou zahradu v  Soroa, kde zase rostou vzácné druhy orchidejí. Také se můžete podívat k vodopádům. Nezapomeňte se určitě podívat i do hlavního města Havana, kde dodnes stojí spousta původních typických domů, ale také řada kostelů a katedrál.

Po procházce městem ochutnejte skvělé kubánské mojito a můžete vyrazit na některou z krásných zdejších pláží, určitě Vás okouzlí vzrostlými palmami a  průzračnou vodou s korálovými útesy. A když budete mít štěstí, uvidíte v moři třeba i delfíny!

Pozor: Před cestou na Kubu si zkontrolujte platnost svého pasu – musí trvat ještě 6 měsíců po příletu do země.

Za opravdovou exotikou – THAJSKO

ThajskoDo Thajska se vypravte, pokud si chcete užít pohodu na krásných plážích a zároveň okusit opravdovou exotiku ve všech směrech. Sice tam poletíte minimálně 12 hodin, ale dlouhá cesta rozhodně stojí za to. Cestu si naplánujte nejlépe v lednu nebo únoru, protože tehdy byste se měli ještě úspěšně vyhnout období dešťů a zároveň Vás budou čekat pravé letní teploty okolo 30°C.

Mimo jiného zeměpisného pásma je velkým rozdílem v Thajsku také náboženské vyznání většiny zdejších obyvatel. Buddhismus vytváří atmosféru, jakou u nás nepocítíte. Lidé jsou tam úslužní a chovají k sobě navzájem úctu. Na každém kroku potkáte sošky Buddhy, buddhistické chrámy a mnichy ve známých oranžových hábitech. Určitě se do některého z krásných chrámů podívejte, třeba v živém hlavním městě Bangkoku. Právě tady můžete vidět jedinečnou, skoro 50 metrů dlouhou sochu Buddhy, nebo jeho třímetrovou sochu z ryzího zlata. Jde o opravdové velkoměsto, jehož specialitou je například tradiční lodní doprava, která ulehčuje dopravním zácpám v ulicích. Zkuste ji a město uvidíte ze zvláštní perspektivy.

Thajsko samozřejmě nejsou jen chrámy a buddhismus, ale také krásná příroda. Za návštěvu rozhodně stojí některý z národních parků, kde Vám nad hlavami budou létat exotičtí ptáci, zatímco Vy se budete kochat úžasně barevnými květy a pestrou zelení. A dojít můžete až k vodopádům.

Neméně krásné jsou i thajské pláže, a i když sem míří velká spousta turistů, pořád ještě můžete najít uchvacující liduprázdné pláže, kde budete jako v opravdovém ráji. A až se ho nabažíte, dejte si nějakou tu lahůdku ze zdejší kuchyně. Návštěva Thajska prostě rozhodně stojí za to.

Země překonaných možností – SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY

SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTYJestli Vás neláká jen čistá příroda, ale spíš pravý opak v podobě moderních staveb, nablýskaného velkoměsta a luxusu, kam dohlédnete, pak se vypravte trochu jiným směrem – do Spojených Arabských Emirátů. Cesta z Prahy bude trvat cca 6 hodin letu a pak už se ocitnete ve sluncem rozpáleném světě, kde najdete prakticky cokoliv, co Vám přijde na mysl. V prvních měsících roku Vás zde čeká teplé počasí s příjemnými teplotami okolo 25–27°C a s přicházejícím jarem budou nadále stoupat.

Nepoletíte-li přímo do Dubaje, určitě si sem udělejte alespoň výlet za prohlídkou tohoto „zlatého“ města. Pocítíte tu mix staré kultury místních obyvatel i přistěhovalců v kontrastu s nejmodernějšími budovami světa a obřími nákupními centry, kde díky jejich velikosti můžete bez problému strávit klidně i celý den a stejně je nestihnete projít celá. Na tradičních tržištích můžete nakoupit zdejší typické výrobky, jaké u nás nepořídíte. Máte-li rádi šperky, určitě zavítejte na trh Gold Souk, kde se prodává zlato ve všemožných podobách a za velmi dobré ceny. Počítejte ale s tím, že musíte umět smlouvat.

Tip

Alespoň z  venku si prohlédněte nejvyšší stavbu světa Burdž Chalífa, jejíž vrchol se tyčí až do výšky neuvěřitelných 828 metrů. V turistických letoviscích jsou krásné pláže samozřejmostí. V hotelech se o Vás budou starat jako o nejvzácnější hosty a k jídlu a pití dostanete to nejlepší. Emiráty jsou prostě zemí luxusu, tedy alespoň pro turisty. Vy si tak můžete bez obav užívat na pláži.

Důležité

  • Pro cestu do Spojených Arabských Emirátů potřebujete vízum (s jehož vyřízením Vám poradí v každé cestovní kanceláři) a pas platný minimálně dva měsíce po příletu do země.
  • Věděli jste, že ve sluncem zalitých Emirátech si můžete dokonce i zalyžovat? Zámožní šejkové zde totiž vybudovali umělou krytou sjezdovku Ski Dubai, kde Vám samozřejmě zapůjčí veškeré potřebné vybavení.
 

 

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!