Přímořský, středomořský, provensalský, antický, venkovský…
Každý malinko jiný, ale všechny mají společnou útulnost, pohodovou atmosféru, tradici a zároveň nadčasovost. Pokud se Vám bydlení v přímořských oblastech líbí, není nic jednoduššího, než si jej udělat u sebe doma!
Všechny tyto styly jsou často označovány pod názvem Provensálský styl bydlení. Provence je jedna z neodolatelných oblastí Francie, která se rozkládá na jihovýchodě země galského kohouta. Dodnes zde najdeme řadu památek připomínajících místní nejstarší obyvatele (Římany nebo také Řeky), proto se tomuto stylu rovněž říká antický. A ať už Řecko nebo Řím, tyto oblasti mají společné moře a dotek venkova. Těmto stylům snadno propadnete, ať už u sebe doma, nebo vydáte-li se na průzkum těchto oblastí, kde si budete vychutnávat slunce, pohodovou atmosféru, čerstvé jídlo a báječné víno.
Uvedený způsob bydlení je charakterizován přírodními materiály, dřevem, světlými barvami, ornamentálními vzory, zdobností a nádechem stáří. Mimo jiné také vyniká svou hravostí, ale i schopností kombinovat něco na první pohled nezkombinovatelného.
Samozřejmě bydlení alá přímořský styl nemusí být tím pravým ořechovým pro každého. Určitě se mezi Vámi najde silný zástup těch, kteří jsou milovníky přímořských letovisek, například ve Španělsku, Francii, Itálii nebo Řecku a vybírají si ubytování na letní dovolené právě v bungalovech a vilách, kde se snáze setkají s tímto stylem bydlení. Nicméně je možné, že tenhle styl bydlení může někomu připomínat chaos nebo děsivou představu o tom, jak se tam utírá prach.
V dnešní době moderního strohého stylu, kdy je většina domovů vybavených podle zákona futuristické moderny, může být návrat k přírodě opravdovým balzámem na duši. I přesto, že moderna vzbuzuje pocit jednoduchosti a především pořádku, není nad to vrátit se domů z chladně zařízené kanceláře do teplého pohodlí domova.
Nejednou jsem se setkala se slovy: „Až jednou budu mít dostatek financí, vybavím si byt v provensálském stylu“. Ano, něco na tom určitě bude, ale nemusíte přeci hned pořizovat rustikální komody a pokládat do celého bytu kamenné šestihranné dlaždice. Začněte zlehka a pomalinku. Sami budete překvapeni, že přivést si Itálii domů není tak drahé.
Zařizujete-li si právě domov a nejste si tímto stylem zcela jistí, začněte opatrně. Pro začátek bych volila velký nábytek, jako jsou skříně, knihovny a stolky, ve světlých tónech, bez lesku. Výhodou světlých skříní je, že Vám v malých prostorech umožní dýchat. Především bílý nábytek umí prosvětlit tmavé rohy a opticky nafoukne Váš ne zcela velký byteček. Nemusíte se hned vydat pro vyřezávanou bílou komodu s ozdobnými úchyty, postačí jednoduchá bílá skříň. Madla a úchyty se dají postupem času vyměnit. Do tohoto stylu se rozhodně nehodí nábytek s lesklou povrchovou úpravou, která patří spíše do moderny. Tím byste měli ten nejzákladnější krok (v opatrném provedení) za sebou.
Výrazným prvkem těchto stylů jsou i různé druhy barevných látkových křesel. Výhodou tohoto stylu je, že se nemusíte vždy držet předem daných kombinací. Například si můžete pořídit jedno křeslo s lenoškou v barevném provedení a sedačku můžete zvolit čistě bílou. Jste-li šikovní a nebojíte se něco si ušít, zaskočte do prodejny s látkami, kde najdete velké množství kytičkovaných vzorů, skvěle se hodících pro tento styl. Můžete si tak ušít libovolné povlaky na polštářky a nebo třeba přehoz přes nudnou sedačku.
Na řadu přichází doplňky, které jsou pro tento styl nejcharakterističtější. Na doplňcích je nejlepší to, že pokud Vás omrzí, nebo se Vám tento styl přestane líbit úplně, můžete je snadno odstranit a zůstane Vám jen elegantní základ v podobě světlého bydlení. Vhodnými doplňky těchto stylů jsou proutěné košíčky, do kterých můžete ukrýt veškeré po bytě roztahané drobnosti, nebo různé tipy misek a váziček. Elegantně působí bílý porcelán se zdobením nebo s jednoduchým nápisem, dále pak ozdobné květináče či tu a tam rozmístěné textilní vonné polštářky. V koupelně, kuchyni nebo v předsíni můžete vyměnit své klasické háčky za malinko zdobnější s motivy připomínající tento styl. Na trhu jsou dostupné v různých tvarech a barvách. Kuchyň si rovněž můžete zpestřit kovovou tabulí na psaní vzkazů, nebo jen tak pro děti na kreslení, opět jsou k dostání v různých stylech.
Co se týče barev doplňků, máte na výběr nepřeberné množství pastelových barev, kde si každý přijde na své. K přímořskému stylu bydlení neodmyslitelně patří celá škála odstínů modré, žluté, zelené, ale také fialové nebo okrové. Tyrkysové a blankytné odstíny připomenou středomořské oblasti Řecka a Chorvatska. Pastelově žlutá barva Itálii. Levandulová přiblíží interiér provensálskému stylu. Teplá červená nebo sytě růžová může zase upomínat na Španělsko. Barevné motivy podtrhující tento styl budou skvěle vynikat na sedácích v kuchyni, polštářcích, potazích, ložním prádle, květináčích, ale i na servírovacích sadách nebo obrazech. Mezi nejoblíbenější motivy patří určitě květiny. Velmi typické jsou květy růží nebo levandule. Oblíbeným motivem pro dekorace je také včela. Říká se, že včela je maskotem francouzského regionu Provence, včelu si rovněž oblíbil Napoleon Bonaparte, který ji uznal za maskota tohoto regionu.
Pánové, máte-li pocit, že byste kytičkovaný nálet doma nepřežili, sáhněte raději po námořnických průzích. Můžete se držet klasiky - bílá s modrou (jachting v domácím prostředí je rovněž v kurzu!), nebo zvolit něco trochu designovějšího –bílá s černou. Tyto variace můžete jakkoli kombinovat. Černo (šedo) bílé kombinace už sice připomínají spíše skandinávský design, ale předně pánové jej ocení. Společná s tímto stylem je rovněž inspirace venkova a romantiky. Nicméně zde se používají spíše studenější barevné odstíny.
Chcete-li se vyhnout klasickému nátěru stěn na bílo, můžete i při výběru stěnové pokrývky zvolit jemné odstíny pastelových barev. Dejte jen pozor, aby tóny barev nebyly moc výrazné, pohltily by tak eleganci doplňků. Atmosféru provensálského stylu můžete vykouzlit i pomocí různobarevných tapet. V dnešní době je oblíbeným trendem na stěnu lepit pouze tapetové pruhy. Nikdo Vás už nebude nutit polepit všechny čtyři stěny. Tapety můžete nanést třeba jen na část stěny, například širší obdélník za televizí, nebo na celou jednu stranu pokoje, například čelní strana v ložnici. Zajímavě rovněž vypadá pouhý pruh na stěně. Podle dispozice bytu, tapety můžete nalepit třeba do výklenku nebo pomocí dvou pruhů ozdobit roh.
V dnešní době je na trhu nepřeberné množství nábytku, dekorací a doplňků připomínající přímořský styl. Nevíte, kam vyrazit za nákupy? Ještě nikam nespěchejte a rozkoukejte se na internetu. Můžete navštívit blog Maison de Plaisance, který píše mladá češko-arabka. Zde najdete tipy na atraktivní doplňky, ale také nápady, co můžete ukuchtit k večeři. Můžete si také podívat, co nabízí na stránkách Le Moment. Zajímavé je, že většina těchto inspiračních stránek je dostupná i na facebooku. Můžete si tedy tyto stránky přidat do svého profilu na facebooku a prostřednictvím jejich „postů“ sledovat, o čem se právě mluví ve světě venkovského designu. Máte-li v tom alespoň trochu jasno a chcete produkty vidět na vlastní oči, zaskočte do obchodů Levandule, This & That, Le Patio. Přineste si vůni moře a svit slunce do Vašeho domova!