Do sauny za lepší imunitou

Tak jako se zdaleka každý nemusí vyhřívat na sluníčku, nejsou ani typické zimní sporty ideálem pro každého. Jestli nepatříte mezi ty, kteří si užívají na bílé sněhové pokrývce a víc Vás lákají spíše posilovací a protahovací aktivity, u kterých se pořádně zapotíte, pak ani v zimě nemusíte zoufat. A když říkáme, pořádně se zapotit, proč nevyzkoušet rovnou saunu, která právě v zimním období pomůže posílit Váš imunitní systém a srdce, a zvýší tak pravděpodobnost, že se vyhnete nachlazení a dalším častým zimním onemocněním?

Zatímco na nás každou chvíli ze všech stran vyskakují novinky v podobě nejrůznějších posilovacích strojů a pomůcek, nových her a sportovních náčiní, která se okamžitě stávají obrovsky populárními a odstrkují do pozadí klasické pohybové aktivity, jsou věci, které přetrvávají. Díky svému vyzkoušenému efektu mezi takové patří například zvyk saunování. Dlouhá staletí ověřený princip pobytu v místnosti s velmi horkým vzduchem byl vždy populární především v severských zemích, kde si tamní obyvatelé dávno osvojili metodu utužování imunitního systému pomocí střídání pobytu v horku a zimě.

A co mohlo fungovat u promrzlých seveřanů, může fungovat i u nás.

Přestože nejznámější typ sauny nese pojmenování po jedné ze severoevropských zemí, nemůžeme s naprostou jistotou tvrdit, že právě Finové jsou praotci saunového světa, i když je to dost pravděpodobné. Ať je to tak, nebo ne, dnes už je saunování rozšířeno v celém světě a můžete si vybrat hned z několika variant.

Můžete bez obav do sauny?

SaunaNež začnete vybírat, tak by prvním krokem mělo být zjištění, jestli vůbec do sauny můžete bez obav vyrazit. Jako každá jiná činnost má totiž i  sauna jistá omezení a není rozhodně vhodná pro každého bez rozdílu. To, jestli pro Vás bude sauna dobrým nápadem, záleží především na Vašich fyzických a hlavně zdravotních dispozicích. Pobyt v horkém vzduchu sice posiluje srdce, ale jestli se potýkáte s jakoukoliv srdeční chorobou, nenavštěvujte saunu, nebo alespoň ne bez konzultace s Vaším ošetřujícím lékařem. Podobně rizikovým je i vysoký krevní tlak, epilepsie, nebo nádorová onemocnění. Vyhýbat by se jí měly i těhotné ženy. Návštěvu sauny si rozmyslete také v  případě, máte-li příliš nízký tlak a nedělá Vám dobře horko. Jestliže se u Vás ani jeden z uvedených problémů nevyskytuje, můžete saunu vyzkoušet. Ze začátku na to běžte samozřejmě raději zlehka, po krátkých časových úsecích, než si na horko zvyknete. Postupně pak můžete jak zvedat teplotu v kabině, tak i délku pobytu v ní.

POZOR: Nosíte-li kontaktní čočky, pro návštěvu sauny raději zvolte brýle, nebo je-li to alespoň trochu možné, vyrazte bez brýlí. V horkém saunovém vzduchu by Vás po chvíli s kontaktními čočkami začaly nepříjemně pálit oči a mohli byste mít poté problém s jejich vyjmutím.

NÁŠ TIP: Jestli je pro Vás v sauně přece jen už moc velké teplo, pak se zkuste zajít ohřát trochu méně. V každém větším městě najdete wellness zařízení, ve kterých si můžete užít horké lázně ve vířivce. Proudy vody a  různě velké bublinky Vás budou příjemně masírovat a prohřívat Vaše ztuhlé svaly. Teplota vody ve vířivce se obvykle pohybuje cca mezi 28–42°C a můžete si ji dle libosti zvolit, tak aby Vám bylo příjemně. A když si k tomu přidáte skleničku dobrého vína nebo sektu, příjemně a odpočinkově strávená chvíle s Vaší drahou polovičkou nebo s přáteli je na světě.

Druhy sauny

Finská sauna

Tento typ sauny je bezesporu tím nejznámějším a  nejtypičtějším v nabídce saunovacích variant. Jste-li úplný saunovací začátečník, byla by pro Vás finská sauna patrně příliš velkým soustem. Je totiž nejteplejší a na organismus nejnáročnější. Teplota zde může dosáhnout až 100°C (samozřejmě to není pravidlem) a vzduch je sušší než v jiných verzích sauny (proto je vhodné jej pravidelně zvlhčovat poléváním horkých kamenů vodou, odkud se odpařuje voda a vzduch je tak zvlhčován). V takovém horku se budete logicky potit rychleji a zároveň intenzivněji.

Suchá česká sauna

Je velice podobná sauně finské. Teploty v ní dosažené jsou opravdu vysoké a najdete zde stejné, typické dřevěné lavice a obložení. V naší podobě je však vzduch sušší, protože není zvlhčován pomocí vody a horkých kamenů.

Parní sauna

Už z  názvu této varianty je jasné, že půjde o typ s vysokou vlhkostí vzduchu (až 100%). Spolu s finskou saunou patří mezi nejoblíbenější a  nejstarší typy vůbec. Podle dochovaných záznamů dnes víme, že tyto procedury ve velkém probíhaly už v antice, kde k těmto účelům byly využívány přírodní horké prameny vyvedené přímo do rozlehlých lázeňských domů. Narazíte-li na pozůstatky originálních antických lázní, určitě je vyzkoušejte, mají své nezaměnitelné kouzlo. Pokud jde o teplotu, není zdaleka tak vysoká jako u sauny suché a finské – ostatně původně vychází pouze z horkých pramenů, které vzduch ohřívaly jen asi na 40–50°C.

Biosauna

Takzvaná biosauna je trochu studenější sestřičkou klasické finské sauny a zároveň je po vzoru parní sauny podstatně vlhčí variantou. Teplota se tu běžně pohybuje jen okolo 60°C a vlhkost vzduchu stoupá až k 30%. Proto je vhodnější pro začátečníky a pro osoby mající problémy s dýcháním. Stupeň relaxace můžete zvýšit použitím vonných éterických olejů, které Vám protáhnou nos ještě o něco víc.

Infrasauna

Nejnovější variantou na poli saunového světa jsou saunovací kabiny, které využívají infračervené záření, coby zdroj tepla. Teplotou se řadí opět mezi ty chladnější, obvykle tu bude zhruba 50°C, zato efektivitou se řadí mezi nejvyšší. Zatímco v ostatních typech saun působí na organismus jen teplo a vlhkost vzduchu, zde je bonusem právě výhoda působení infračerveného světla, které snadno prostoupí Vaším tělem a zahřeje i Vaše klouby a svaly.

Přínosy sauny

A  proč byste měli své tělo vystavovat vysokým teplotám a v malé místnosti sledovat, jak Vám po celém těle stékají potůčky potu? Právě pocení je jedním z přirozených prostředků, kterým se můžete snadno zbavovat škodlivin usazených v těle, kam se dostávají s potravou nebo ze vzduchu (buďme upřímní, nejen znečištěný vzduch ve městech není našemu zdraví prospěšný). Jde o přirozený způsob detoxikace organismu a celkového pročištění těla.

Pokožka vyplaví hloubkové i povrchové nečistoty, dojde tedy také k uvolnění pórů, takže účinky sauny se vlastně projeví tak trochu jako návštěva kosmetického salónu.

K tomu horký a vlhký vzduch také napomáhá pročišťovat dýchací cesty a prohřát klouby. Horko také zrychluje činnost srdce, takže při pravidelném navštěvování sauny dojde k jeho posilování.

Výsledkem návštěvy sauny tedy je, že se budete cítit zrelaxovaní, budete lépe dýchat, Vaše srdce bude silnější a  Vaše klouby odpočatější. Jako bonus můžete vzít zářivější pleť, což už za to stojí.

DEJTE SI POZOR:
  • Nezapomeňte si s  sebou vzít dostatek vody k pití!
  • Chcete-li mimo relaxace intenzivně pročistit svoji pleť, zvolte parní saunu.
  • Věnujte pozornost době strávené v  sauně – v žádném případě není radno zůstávat v sauně příliš dlouho. Lépe je udělat více kratších cyklů, než jeden dlouhý!
  • Každý cyklus v  sobě zahrnuje pobyt v  komoře, ochlazení ve sprše nebo v bazénu a následný odpočinek na lehátku. Vše je ideální zopakovat alespoň třikrát (s výjimkou infrasauny).
  • Saunu je nejlepší naplánovat na podvečer, po ukončení sauny si dát něco dobrého k jídlu a pokračovat v odpočinku.
  • Pokud přemýšlíte, jestli vyrazit do sauny jen tak, nebo raději v  plavkách, pak vězte, že bez plavek je v sauně pohodlněji, nejlépe, pokud se zabalíte do prostěradla (je o něco příjemnější než klasický ručník). Ovšem pokud by to, že vyrazíte bez plavek, mělo znamenat, že budete v kabině nesví a budete se neustále kontrolovat, pak si je raději vezměte (ženám jistě postačí jen spodní díl).

 

 

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!