Biora

Historie společnosti Biora s.r.o.

Firma Biora byla založena 1. července 1990, jako první privátní výrobce kosmetických přípravků v Hodoníně. Tehdy živnostenský obor městského úřadu Hodonín vydal živnostenské oprávnění pro fyzickou osobu, zakladatele Jana Galatíka. Výrobní sortiment byl založen zejména na účinné látce vysokomolekulární hyaluronan.

Firma využívala výsledky vývoje lékových injekčních přípravků Hyal-OK a očních kapek Movisin, podle patentovaných postupů ing. A. Galatíka CSc. Tyto lékové formy byly určeny pro oftalmologii a ortopedii. Vývoj byl prováděn v laboratoři firmy Movis II. ve Skalici na Slovensku. Práce inicioval oční chirurg, doc. Kuběna, neboť tyto přípravky nebyly pro tehdejší zdravotnictví dostupné. Po roce 1990 se na našem trhu začaly distribuovat a ve zdravotnictví se staly běžně dostupné. V téže době byla nalezena i vhodná surovina pro přípravu kosmetického kolagenu. Prvním výrobkem firmy Biora tak byl 3% rozpustný kolagen, dodávaný firmě Palma Bratislava. Po převzetí této firmy zahraničním výrobcem, byly dodávky kolagenu ukončeny. Poznatky z aplikací lékových forem hyaluronanu však ukázaly, že mají významnou roli také v kosmetice. Zejména praktické poznatky o stimulaci vlasového růstu v případech řídnutí vlasu a tvorbě místních i plošných pleší. Ukázalo se také, že hyaluronan má velký efekt pro zlepšení pleti. Efekt je tak velký, že je přirovnáván k vyžehlení pleti, nebo prostředek k omlazení pleti.

V roce 1991 schválila obě tehdejší národní ministerstva zdravotnictví České i Slovenské republiky výrobu dvou významných firemních produktů: aktivátor vlasového růstu Biohar a omlazovací vstřebatelnou masku Bioraderm. Jejich názvy mají také ochrannou známku. Hromadná výroba byla prováděna ve spoluprací s přidruženou výrobou zemědělského družstva Ratíškovice, kde byla zavedena výroba hyaluronanu. Plnění konečných obalů bylo prováděno ve VD Hlubna Brno, provoz Holubice.

Dne 17. února 1992 byl na základě legislativních změn pro podnikání vydán Okresním úřadem v Hodoníně nový živnostenský list. V tomto roce byl také zakoupen výrobní objekt v Hodoníně, na Slavíkově ulici. Zde se provádělo konečné balení výrobků do spotřebitelských kartonů a výroba přípravku Bioderm. Tento výrobek byl pravděpodobně vůbec první plně vstřebatelná kosmetická maska, která se nemusí odstraňovat a je balena bez konzervačních látek ve sterilních ampulích na jedno použití. Přesto, že pod tímto názvem byl výrobek schválen min. zdravotnictví již v roce 1990, pod tlakem francouzské firmy Bioderma, musela firma Biora změnit název výrobku na Bioraderm. V tomto roce byla také výroba hyaluronanu převedena ze ZD Ratíškovice do firmy Hypro Otrokovice.

V roce 1995 byla zahájena produkce pleťových vod na bázi hyaluronanů, určených pro pravidelné a běžné denní použití. Byla to Pleťová omlazovací voda pro ženy a Omlazovací voda po holení, určená pro muže. V tomto roce byly také ukončeny stavební rekonstrukce hlavního objektu firmy Biora v Hodoníně a provoz byl přizpůsoben hygienickým požadavkům požadovaným po přistoupení naší země do Evropské unie. Kolaudace objektu byla provedena 16. 6. 1995. V tomto roce byl pro firmu Dacom Kyjov vyvinut potravinový doplněk na bázi včelího pylu, mateří kašičky a hyaluronanu, pod obchodním názvem Ambrosie H. Výrobek byl dodává jako surovina pro konečné balení ve firmě Dacom Kyjov. Později firma Dacom tuto výrobu začala realizovat sama.

V roce 1996 začala produkce významného masážního gelu Biomassage. Ten se stal velmi populární u špičkových sportovců i u osob s pohybovými problémy. Nahradil v některých případech drahé injekční formy a rozšířil tak aplikace této účinné látky. Zejména v prevenci degeneračních změn u sportovců a pohybových problémů v souvislosti se stárnutím.

V roce 1997 byl do výroby zaveden Gel po opalování. Tento prostředek pro regeneraci pokožky po nadměrném opalování je účinný i při popálení tepelným zářením, ale jako kosmetický prostředek není pro tyto aplikace určen. Další zajímavý výrobek, Gel po pobodání komáry, byl úspěšně testován při komáří kalamitě, která následovala po povodních na Moravě v roce 1997.

K 1. lednu 2000 byla firma Biora transformována na Biora s.r.o. Předmět činnosti byl doplněn o potravinové doplňky. Firma pokračovala ve výrobě ve stávajících objektech se stejnými pracovníky.

V letech 2003 a 2004, v souvislosti se vstupem do EU, zavedla firma Biora s.r.o systém správné výrobní praxe metodou kontroly kritických bodů a všechny výrobky byly notifikovány ministerstvem Zdravotnictví ČR.

V roce 2005 byl zaveden do výroby přípravek Bioragel. Jako vůbec první kosmetický přípravek je vyráběn ve formě pěny krystalicky čistého kolagenu. Je účinný na potlačení vrásek kožního reliéfu a dokáže omladit pleť také svým čistícím účinkem.


Diskuse

Za obsah komentáře nese plnou odpovědnost autor, nikoli provozovatel stránek. Redakce si vyhrazuje právo bez upozornění smazat příspěvky, které se netýkají zveřejněného článku, obsahují vulgární výrazy, nesmysly, urážky nebo reklamu.


Vložit nový příspěvek  |  Zobrazit vše  |  Sbalit vše

 

 

Podívejte se na naši novou TV reklamu

Navíc ani korunu!