179

Onemocnění ledvin a jak je léčit

23.1.2017

Ledviny jsou párovým pro život zcela nezbytným orgánem. Ač v organismu vykonávají celou řadu funkcí, i jedna ledvina na všechny z nich stačí.

Co je to nefron?

Základní stavební a funkční jednotkou ledviny je nefron. Zdravá ledvina jich obsahuje asi milion. Každý nefron je tvořen Bowmanovým pouzdrem obalujícím klubíčko kapilár (glomerulus), v němž se filtruje krev za vzniku tzv. primární moči. Té denně vznikne asi 170 litrů. Na glomerulus navazuje systém ledvinných kanálků (tubulů), v němž se z primární moči vstřebává zpět do krve převážná část vody, minerálů a dalších látek, jež nemají být z organismu vyloučeny. Definitivní moč je tak mnohonásobně zahuštěna na denní množství asi 1,7 litru. Z tubulů moč odchází ledvinnou pánvičkou a močovody do močového měchýře.

Funkce ledvin v organismu

Ledviny vylučují z organismu odpadní látky – zplodiny metabolismu (např. ureu – močovinu, kreatinin), cizorodé látky (např. léky) a přebytečnou vodu a minerály (např. sodík, draslík), čímž se významně podílí na udržování stálosti vnitřního prostředí. Méně známé je, že ledviny produkují hormony renin (účastní se regulace krevního tlaku) a erytropoetin (stimuluje tvorbu červených krvinek v kostní dřeni) a účastní se aktivace vitaminu D. Ledviny mají zásadní význam pro regulaci tlaku krve (TK).

celý článek zde


Aktuality v Mojí lékárně

12. 11. 2017

TV reklama - PODZIM 2017

14. 9. 2017

TV reklama - ZÁŘÍ 2017

Doporučujeme

Moje lékárna Silymarin...

Doplněk stravy s náhradním sladidlem – rostlinný...

Moje lékárna - Sirup...

Má zklidňující efekt na skliznici úst, krku a...

Rhino-stas Galmed 0,1%...

Nosní sprej s okamžitým účinkem na zmírnění a...

Moje lékárna - Hroznový...

Doplněk stravy – pastilky z hroznového cukru s...

Navíc ani korunu!

Výrobky Moje lékárna - Testováno na kvalitu

Podívejte se na naši novou TV reklamu

 

Dárkový poukaz